İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kapadokya50 Arkadaşımız haklı bence de. Bende dahil olmak üzere çoğumuz modellerin gazına geliyoruz, sonuç hüsran oluyor. Bakıyoruz modellere 30-40-50 mm ler havada uçuşuyor ve bir anlığına karasal yerde olduğumuzu unutup gaza geliyoruz. Bizim bölgede en iyisi radara bakıp anı yaşamak olur. Mesela bir model A şehrine az yağış verirken, B şehrine çok yağış verebilir. Gerçekleştiğinde ise bir bakarsınız A şehri, B şehrinden çok yağış almış olur. Bizim bölgede çok rastladım bu duruma.

• Polar atak Hocam 29 yaşındayım, Hatırladığım en iyi kışlardan biri 94 kışı oda tek tük 1 metreyi geçmişti diğeri ise 2004 ve 2012. Bu kışlar haricinde çok sağlam diyeceğim ya 2 ya 3 kış vardır. Eskiden yağışlar uzun sürüyordu tamam doğru ama şiddet olarak günlük yağış açısından bu kadar yüksek değildi. Kayseri’yi iyi bilirim Hocam Kayseri’nin özellikle merkezi eskiden beri iyi kar yağışı alan bir bölge değil zaten hemen 20 km güneyi ve kuzeyi efsane yağışlar alırken merkez o yağışı alamıyor. Hocam ben bizim bölge adına şunu diyorum Kış yağışlarımız azaldı ama Mayıs ve Haziran ayı yağışlarında çocukluk zamanlarıma göre olağanüstü bir artış var özellikle Haziran ayı yağışlarında. İklim maalesef değişiyor ama bence( kendi açımdan konuşuyorum) beklentiyide biz yüksek tutuyoruz diye düşünüyorum.

• Love of Air Dediklerinize harfi harfine katılıyorum hocam. Ben bazı şeylerin bilincinde olunması gerektiğinden yanayım.

Kayseri, Nevşehir ve Niğde’yi ele alalım. Bu bölgelerin günlük yağış rekorlarını bir inceleyin 70 mm’nin üstüne çıkan yer yok merkez olarak. Kuvvetli yağışlar ağırlıklı olarak Bahar aylarında düşüyor. Bölgenin kaderi böyle. Yine merkezlerin Mgm verilerine göre en yüksek kar miktarına bakalım Nevşehir 64 cm ile birinci daha sonra Kayseri ve Niğde geliyor merkez olarak. Demek istediğim şey bizim hayal ettiğimiz olağanüstü yağışları bu bölgenin ne yazık ki çıkaramayacağı o yüzden ben beklentimi hep düşük tutarım 10 cm yağsın 4-5 kere yağsın bana yeter çünkü biliyorum ki bu bölgeye 50-60 cm kar 15-20 senede bir gelir.

• Love of Air Dediklerinize harfi harfine katılıyorum hocam. Ben bazı şeylerin bilincinde olunması gerektiğinden yanayım.

Kayseri, Nevşehir ve Niğde’yi ele alalım. Bu bölgelerin günlük yağış rekorlarını bir inceleyin 70 mm’nin üstüne çıkan yer yok merkez olarak. Kuvvetli yağışlar ağırlıklı olarak Bahar aylarında düşüyor. Bölgenin kaderi böyle. Yine merkezlerin Mgm verilerine göre en yüksek kar miktarına bakalım Nevşehir 64 cm ile birinci daha sonra Kayseri ve Niğde geliyor merkez olarak. Demek istediğim şey bizim hayal ettiğimiz olağanüstü yağışları bu bölgenin ne yazık ki çıkaramayacağı o yüzden ben beklentimi hep düşük tutarım 10 cm yağsın 4-5 kere yağsın bana yeter çünkü biliyorum ki bu bölgeye 50-60 cm kar 15-20 senede bir gelir.

biseyler daha ekleyeyim bu yazıya hani yaşlılar veya bizden büyükler anlatır işte eskiden söyle kar yağardı böyle yağardı.bunlar tümüyle uydurma veya akılda kalan seneler mesela niğde 'yi ele alalim merkezi en yüksek kar i 40 cm ile 2002 de almış yani milenyum da.gecmiste böyle bisey olmamış demekki dizimize kadar dama kadar kar işi hurafe.ha çamardı çiftlik ulukilsa gibi yerlerin yükseklerine ve merkezlerine 30 cm üstü yağışlar daha sık yağar ama her sene yine yağmaz.ben kendi köyümde 40 cm üstü son 22 senede birçok kış sayabilirim.bu yerler merkeze göre bi kademe fazla yağış alırlar.