İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2016 2017 kışı konyanın efsanesidir unutulmaz kışlar arasına girdi 2016 2017 yanlış hatırlamıyorsam 15 aralık da ilk kar yağdı üstüne eklendi örtü diye biliyorum ve geçen yılda bu zamanlar daha soğuktu konya merkez şuan +3c sıcaklık yeterli değil konya merkez olarak tam sogumadık.

öyle bir kış en son 1968 yılında filan gözükmüş ara ne kadar uzun dikkat edersen

• konya bu akşam gece tipiyle birlikte kar görecek inşallah ama yagış sabah kesilecek veya yerel olarak hafif yagacak.29 undaki sistem kısa ve öz sistem sınırda bir yağış olacak buyuk ihtimalle

kayseri sanssız sehir belki en önemli yağış orda olabilecekken diyagramlarda aslacok yagış göstermedi doğu akdenizdeki yağışlar yahyalı ya kadar uzanda hatta bazı yerlerde yagış rekoru oldu.ama a.b kendi etrafında dönmesi etkiledi kayseriyi.yarın sabah hafif karla uyanabilirler 29 unda yagış genelde yagmur veya kky olur.

niğde kar geliyor ama tatmin edici değil 28 de ise surpriz kar olacak inşallah.29 u geceye dogru ise yüksekler etkili kar alabilir merkez kky ve zman zman kar alır.

sistemlerde soğuk -8 -10 kardeniz kıyısına gelmeden oh demeyelim ve balkan hattından gelen soğuklarda sistemlerden pek ümit etmeyelim.ayrıca unutmayalım bu cografyada kar öyle kolay kolay rahatlıkla gelmez benim için cok saırtıcı olmadı ne yagışlar ı bu fıs olark gecirdim neleri.yakın zmanda oh diyecek bir sistemde gözükmüyor 2010 benzeri havalar var ALLAH dan kuru soğuk cok yok

29-30 için söyledikleriniz hocam konya içinde mi geçerli yoksa daha mı şanslı Konya

• konya bu akşam gece tipiyle birlikte kar görecek inşallah ama yagış sabah kesilecek veya yerel olarak hafif yagacak.29 undaki sistem kısa ve öz sistem sınırda bir yağış olacak buyuk ihtimalle

kayseri sanssız sehir belki en önemli yağış orda olabilecekken diyagramlarda aslacok yagış göstermedi doğu akdenizdeki yağışlar yahyalı ya kadar uzanda hatta bazı yerlerde yagış rekoru oldu.ama a.b kendi etrafında dönmesi etkiledi kayseriyi.yarın sabah hafif karla uyanabilirler 29 unda yagış genelde yagmur veya kky olur.

niğde kar geliyor ama tatmin edici değil 28 de ise surpriz kar olacak inşallah.29 u geceye dogru ise yüksekler etkili kar alabilir merkez kky ve zman zman kar alır.

sistemlerde soğuk -8 -10 kardeniz kıyısına gelmeden oh demeyelim ve balkan hattından gelen soğuklarda sistemlerden pek ümit etmeyelim.ayrıca unutmayalım bu cografyada kar öyle kolay kolay rahatlıkla gelmez benim için cok saırtıcı olmadı ne yagışlar ı bu fıs olark gecirdim neleri.yakın zmanda oh diyecek bir sistemde gözükmüyor 2010 benzeri havalar var ALLAH dan kuru soğuk cok yok

Şu muhtemel 2 ocak sisteminden sonra 6 ocak ta sistem beklemiyor muydun

• Böyle acı çekmektense en iyisi oraj sezonu gelsin. Oraj yaklaşırken çıkan rüzgarı bile özledim. Aralık olmuş işkence çekiyoruz. Geçen seneyi mumla arıyorum vallahi. Hatta 2018 i mumla arıyoruz. Sinir bozucu kıytırık sistemlerle stres oluyoruz. Biri gülerken biri üzülecek. Kar'ı geçtim yağmur da yağmıyor, nazlanıyor yeni gelin gibi.

• Böyle acı çekmektense en iyisi oraj sezonu gelsin. Oraj yaklaşırken çıkan rüzgarı bile özledim. Aralık olmuş işkence çekiyoruz. Geçen seneyi mumla arıyorum vallahi. Hatta 2018 i mumla arıyoruz.

Yolun başındayız karamsar olma. 2019 neysede 2018 e hiç girme bence 2014 kışı bile iyidir kurak olsa bile 2018 kışından öncesi aralık bile berbattı 5-6 aralık kıytırık bi sistem vardı. heralde bide 22 kasımda vardı.

• 2019 kışı 2017 kışından sistem sayısı olarak 1 tık az olsada bence daha iyi bir kıştır. 3 tane mükemmel sistem gelmişti iç kesimlere genel olarak. 26 aralık dönemi ,8 ocak ,16 ocak 1 tane daha gelse efsane olabilirdi. Kar açısından bir çok merkezde bu 3 sistemde 20-30 cm ler olmuştu.