İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Anladım sağolun hocam bir de bir ara mini buzul çağı söylentileri vardı sizin şahsi fikriniz var mı o konu hakkında

valla bunu suan kestirmek çok zor ve geniş bir bilgiyi kapsayan bir olay ben bu ısınma varken olacagını sanmıyorum. ısınma tezlerinin hepsi çöker ozman.ha bide şu var ısınmaya bağlı olarak yogun buz erimesi sonucu olabileceği teoremi olabilir ama oda bence zayıf.

• Arada accuweatherin 90 günlük hava durumuna bakarım milyon kere değişeceğini bilsem bile. Ufukta gerçekleşmeyecek bile olsa bir şeyler gormek insanı mutlu ediyor ne kadar gercekleşme olasılığı çok düşük de olsa 16 aralık akşamı için konyaya yoğun kar demiş bu arada bu kesinlikle kesin değildir 90 gün sonraki herhangi bir ihtimal belki de yarın değişir. Ben sadece sizi biraz olsun motive etmek heyecanlandırmak için söylüyorum :) İyi akşamlar

• bir görünüp bir yok olan sistemimiz sonunda geliyor inslalah özellikle batı ve güney batı kesimlerde kendini hissettirecek oldukça hızlı bir sistem olacak.dogu kesimler basra sebebiyle oldukça şanssız ama 50 100 km basrayi ileri itmesi yağışın biraz daha doğuya kaymasına neden olacak.sistemin dezavantajı hızlı bir sistem olması nedeniyle yağış bıraktığı yerler güzel yağış alırken yağışın kuvvetli gibi gözüktüğü yerlede oldukça zayıf yagislarda gozukecek.bilirsinuz lodoslu sistemleri.sistemin güçlü kısmını batıda bırakması da ayrı etken

Einmal editiert, zuletzt von kilanli ()

• bir görünüp bir yok olan sistemimiz sonunda geliyor inslalah özellikle batı ve güney batı kesimlerde kendini hissettirecek oldukça hızlı bir sistem olacak.dogu kesimler basra sebebiyle oldukça şanssız ama 50 100 km basrayi ileri itmesi yağışın biraz daha doğuya kaymasına neden olacak.sistemin dezavantajı hızlı bir sistem olması nedeniyle yağış bıraktığı yerler güzel yağış alırken yağışın kuvvetli gibi gözüktüğü yerlede oldukça zayıf yagislarda gozukecek.bilirsinuz lodoslu sistemleri.sistemin güçlü kısmını batıda bırakması da ayrı etken

Hocam bahsettiğiniz sistemin tarih aralığı ne zaman ve konya tarafları etkilenir mi

• Bu arada hocam şu accuweather birkaç gündür baya kararlıydı 16 aralık zamanı güzel bi sistem gözüküyordu 3 günden sonra bugün bi anda çok değişti öncekine göre 3-4 derece yüksek ve yağışsız göstermeye başladı gerçi değişeceği belliydi de söylemek istedim

• Hocam bahsettiğiniz sistemin tarih aralığı ne zaman ve konya tarafları etkilenir mi

25 eylül günü dediğim gibi günü birlik hatta saatlik.kinya tarafı oldukça şanslı özelikle antalya ya yakın yerler.ha tuzgar in etkisiyle bazi yerler hayal kiriklogi yasayack saydigim yerlrr.yani kisa mevki de keskin farkliliklar olabilor yine de yaz yagmuru gibu de olmaz

• özellikle 5 i konya batı(merkeze kadar ilerleyebilir ama gücü zayıf olur) eskişehir ankara civarında yağışlar olacak. yağışlar orta ve hafif düzeyde. pazar günü yağış bu sefer sivas kayseri kuzey ilçeleri civarında etkili olacak.nevşehir yozgatta da yağışlar olabilir.tabiki bize yine tavşanın suyunun suyu düşecek çok etkili bir sistemin en alt kademe yağışını biz alacagız ne yazıkki. basra nın etkisiyle yağışların doguya gecmesi zorlaşıyor.bunda azorun da bize yatmasının etkisi var ekimin ilk yarısını ege yi izlemekle gecirebiliriz.ikinci yarısı izlanda nın hafiflemesiyle ve akdeniz de basınc oluşumlarıyla daha yağışlı olacak inşallah