İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • pastırma için uygun koşullar varmı arkadaşlar sıcaklık farkı yüksek olcakmı ekim ayında kayseri niğde konya civarında

Bu şekil kurak giderse fark yuksek olur ama pastırma koşulları daha çok ekim sonu kasım basi gibi oluyor

• SnowPaladin03 evet takipteyim ama az miktar da kuvvetinde azalma olarak geliyor çok az. Dün gece de çok güzel sakin bir yağış almıştık

Bizde dün gece güzel yağış aldık ara ara.Bizim 2-3 ilçe baya yağış aldı dün.Bugün yağış daha çok merkeze çalıştı.Merkezin dağlara yakın 1420 rakımlı Kocatepe beldesi 27 kg yağış aldı.Ah şu dağlar bize yakın olsaydı.Neyse şehrin batısı sağlam aldı gene bana kalırsa 15-17 kg arası almıştır.Şehrin doğusu istasyon çevresi fosladı.^^^^Bu mgm bilerek az yağış alan yere kuruyor neyseki havalimanından hesaplanıyor.:S

Bundan sonra uzun süre durgun dönem var maalesef kardeşim ama diyagram umut veriyor genede.

• Bizde dün gece güzel yağış aldık ara ara.Bizim 2-3 ilçe baya yağış aldı dün.Bugün yağış daha çok merkeze çalıştı.Merkezin dağlara yakın 1420 rakımlı Kocatepe beldesi 27 kg yağış aldı.Ah şu dağlar bize yakın olsaydı.Neyse şehrin batısı sağlam aldı gene bana kalırsa 15-17 kg arası almıştır.Şehrin doğusu istasyon çevresi fosladı.^^^^Bu mgm bilerek az yağış alan yere kuruyor neyseki havalimanından hesaplanıyor.:S

Bundan sonra uzun süre durgun dönem var maalesef kardeşim ama diyagram umut veriyor genede.

Aynen kardeşim bir süre durgun olacak hava ama 12-15gün sonra diyagramlar heyecanlandırmıyor değil 8o şaka maka çok özledim kışı ya. İlk ciddi sistemde köye gitmeyi planlıyorum size yakın yerde olurum:D

• Samet_116 Yalnız bura yağmurdan sonra baya soğudu dedim ne güzel kış anımsattı bana.Ben de özledim kardeşim.Babama sordum 2000 yılındaki efsane sistemi Afyonda 70 cm birikmiş.Kamyonlar çiftliklere girememiş kardan.^^^^Sistem nereyi vurursa oraya git Konya merkezde güzel alıyor kar yağışını.

• yagışlar tahminimden daha geniş alana yayıldı.son yıllardaki kurak eylül aylarından sonra bu gayet iyi oldu.ekim ayı ilk 10 gün yine kuraklık olacak(geçen sene hiç yağış olmamıştı) sonrasında tekrar hareketlenme başlayacak inşallah.son görünüme göre akdeniz havzası hareketlenecek buda antalya mersin üzerınden yağış almamızı sağlayack

• yagışlar tahminimden daha geniş alana yayıldı.son yıllardaki kurak eylül aylarından sonra bu gayet iyi oldu.ekim ayı ilk 10 gün yine kuraklık olacak(geçen sene hiç yağış olmamıştı) sonrasında tekrar hareketlenme başlayacak inşallah.son görünüme göre akdeniz havzası hareketlenecek buda antalya mersin üzerınden yağış almamızı sağlayack

Size yağış hep güneyden mi geliyor?

• kayseride gün boyu hava kapalıydı. Akşama doğru rüzgarla beraber iyice kapandı. Mgm bu belimi olur. Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir derler. Hem iki senedir biz burda ne kadar geloo geloo desekte accu ve mgm tahminleri doğrultusunda bir kış yaşadık...

• kilanli Hocam Boğazlıyan da hep böyle ters yönden esiyo kış aylarında diğer ilçelere kuzey den eserken boğazlıyanda güneyden esiyodu bu da havanın diğer yerlere göre geç soğumasına ve yağışların çoğunu yağmur olarak aldık geçen seneki sistemlerde boğazlıyanın böyle olma sebebi ne sizce4b59f.jpg

• Kar time boğazlıyan yozgatın güneybatisinda olduğu icin AB nin dönüş yönünden kaynaklı olarak sınırda kalan AB lerde rüzgarın kuzeye dönmesini geciktiriyor aynı sıkıntı kayseride de var ayrıca topografik acıdan tam bilmiyorum ama ruzgari güney yönden aciklik varsa daha rahat alabilir

• Güneyinde Kayseri var maalum ova gibi yerler buralar kuzey dağlarla çevrili doğuda zaten sarıkaya ve Yozgat var Sarıkaya 1200 Yozgat 1300 boğazlıyanda 1100 rakımlı

Kayserinin guneybatsinda devasa erciyes dagi var ve guneyden esen lodosla beraber genis bir alanda fön etkisi yapiyor. Havayi kurutuyor yagisi azaltip sicakligi tahminlerden 3 ila 5 derece arttiriyor. Bu sizin orayida etkiliyor muhtemelen.