2014 Yili Yaz Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Uzun vadeli mevsimlik tahminlerinde dunyada ün yapmis kurumlarin 2014 Yaz mevsimi icin genelde normaller üstü sicaklik ve normallerde yağis vermektedir.Yillardir alisilagelmis olan mevsimlik tahminlerini bu senede değistirmediler.Cogunluklada son yillarda surekli normaller ustunde yaz mevsimi geciriyoruz.Ancak biz bizlere olan yansimasina bakiyoruz.Yani ne kadar zor yada kolay gectigine bakiyoruz.Gecen yaz Haziran ve Temmuz ayinda genelde sikintisiz gecmisti.Agustos ayi ise biraz zorlamisti.Uzmanlar ve uzun vadeli mevsimlik tahminler(Ecmwf,Iri) bizi asiri sicak gosterirken gecen seneki yaz tahminimde asiri sicak yaz beklemedigimi soylemistim.nitekim agustos ayi biraz zorlasada guzel bir yaz gecirdik.

Bu yaz mevsiminde de gecen seneye benzer bir yaz bekliyorum.Yine Agustos ayi en sicak ay olacak.Ic Anadolu bolgesinde biraz daha sicak bir yaz olabilir.Bati bolgeler ve Karadeniz'de yagislar yazinda yuzumuzu guldurecek.

Einmal editiert, zuletzt von Hava_Forum ()

• Zitat von Efsane-Semih pid='94681' dateline='1399188173'

Uzun vadeli mevsimlik tahminlerinde dunyada ün yapmis kurumlarin 2014 Yaz mevsimi icin genelde normaller üstü sicaklik ve normallerde yağis vermektedir.Yillardir alisilagelmis olan mevsimlik tahminlerini bu senede değistirmediler.Cogunluklada son yillarda surekli normaller ustunde yaz mevsimi geciriyoruz.Ancak biz bizlere olan yansimasina bakiyoruz.Yani ne kadar zor yada kolay gectigine bakiyoruz.Gecen yaz Haziran ve Temmuz ayinda genelde sikintisiz gecmisti.Agustos ayi ise biraz zorlamisti.Uzmanlar ve uzun vadeli mevsimlik tahminler(Ecmwf,Iri) bizi asiri sicak gosterirken gecen seneki yaz tahminimde asiri sicak yaz beklemedigimi soylemistim.nitekim agustos ayi biraz zorlasada guzel bir yaz gecirdik.

Bu yaz mevsiminde de gecen seneye benzer bir yaz bekliyorum.Yine Agustos ayi en sicak ay olacak.Ic Anadolu bolgesinde biraz daha sicak bir yaz olabilir.Bati bolgeler ve Karadeniz'de yagislar yazinda yuzumuzu guldurecek.

semih bey yazın doğu karadeniz kıyılarında oraj şiddetli olabilir mi yoksa herzamanki gibi hafif mi olur?

• Detayida verdik aslinda.haziran ve temmuzdada bugunku gibi yagislar olacak gibi.gecen seneki gibi agustos sicak olacak.bunaltacak.

• Yaz ayı mevsim normalleri ve dar bir alanda altında da geçebilecek ferah bir yaza benziyor...ayrıca somada ölen kardeşlerimize Allahtan rahmet ailelerine sabır diliyoruz acı büyük bu acıyı paylaşıyoruz

• Bu yaz sıcak olacak arkadaşlar. Şimdi hayal kuruyorsun diyebilirsiniz ama bu yaz serin olursa bunun nedeni Ramazan' dır. Son 3 yazın ikisi serin geçti bir tek 2010 yazında ramazanda çok zorlandık. Benden demesi...

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Zitat von "Gray Cities"

Bu yaz sıcak olacak arkadaşlar. Şimdi hayal kuruyorsun diyebilirsiniz ama bu yaz serin olursa bunun nedeni Ramazan' dır. Son 3 yazın ikisi serin geçti bir tek 2010 yazında ramazanda çok zorlandık. Benden demesi...

Çok bilimsel bir açıklama oldu gerçekten...

• Zitat von serkie pid='94927' dateline='1400267713'

Çok bilimsel bir açıklama oldu gerçekten...

İlla bilimsel istiyorsan :) afrika kökenli sıcakların etkili olması çok muhtemel malum azor güçsüz gibi görünsede kışın bizi esir aldı. İlkbahar genel olarak mevsim normalleri ve çok hafif altında bile olsa son birkaç gündür yaşadığımız gibi yaza venzer havakar oluyor. Yazında bunun ara ara olmasını bekliyorum. Ayrıca ciddi bir tehkikede Güneydoğu anadolu. Bu bölgemizde fazlasıyla kurak ve sıcak geçiyor. Bu da Basra akımlı dalgaların daha kolay bize sokulmasına ve o bölgenin sıcak olmasından dolayı (Ortadoğu) sıcakların dahada şiddetli olmasına yol açabilir. Ancak bunun yanında yağışların uzaması de bjr avantaj yani sık sık serin sistemlerde alabilir ülkemiz.

• Zitat von Gray Cities pid='94929' dateline='1400268798'

İlla bilimsel istiyorsan :) afrika kökenli sıcakların etkili olması çok muhtemel malum azor güçsüz gibi görünsede kışın bizi esir aldı. İlkbahar genel olarak mevsim normalleri ve çok hafif altında bile olsa son birkaç gündür yaşadığımız gibi yaza venzer havakar oluyor. Yazında bunun ara ara olmasını bekliyorum. Ayrıca ciddi bir tehkikede Güneydoğu anadolu. Bu bölgemizde fazlasıyla kurak ve sıcak geçiyor. Bu da Basra akımlı dalgaların daha kolay bize sokulmasına ve o bölgenin sıcak olmasından dolayı (Ortadoğu) sıcakların dahada şiddetli olmasına yol açabilir. Ancak bunun yanında yağışların uzaması de bjr avantaj yani sık sık serin sistemlerde alabilir ülkemiz.

Hah şimdi oldu işte ;)