GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zitat von Enes Yılmaz pid='91545' dateline='1393965451'

İstanbul nolcak peki ? Kar tutarmı?

istanbul garanti gibi.yağış olursa örtü niye olmasın.9 mart çerez.inşallah büyük balık 12 martta gelecek

• Zitat von 11 Aralık Rize Merkez 52 cm kar aldı  Ya inşallah istediğimiz gibi olur.  lazuri53 pid='91540' dateline='1393963919'

aralığa benzer olacak.7 aralık sisteminde rize 4-5 cm kar almıştı pazartesi günü.2 gün sonra 11 aralıkta 15 cm.aradaki tek fark yağış. bu sefer özellikle doğu karadenizde yağış süper.umutsuz olma.

• Zitat von Eminim   Ardeşen 15 cm aldığını biliyorum. Hatta o gün ardeşenden pazar tarafından merkeze gelenler çok şaşırmıştı. Riize merkez 50 cm kar aldı. Araştırabilirsin  lazuri53 pid='91551' dateline='1393966769'

emin misin ardeşen 15-20 cm aldı

• 4 gündür bütün sitelerde polatlı yağmurlu gösterdi her sabah sevinçle kalkıyoruz yok yok hiçnir şey yok 4 gündür hiçbir şey yağmadı.taş bile yağmadı.yağmayacak da.bu sistem de gelmeyecek eminim.günlük tahminler bile tutmuyor yazık.

• Bu sistemler bekleneni vermedi malesef Karadeniz beklenenin hafif üstünde yağış aldı, Güneydoğu iyi yağmur aldı onun dışında diğer bölgeler beklenenin altında kaldı

• 2 saat önce İTÜ Prof. Orhan Şen. (Tweeter) @TemizHava: Istanbula hafta sonu ve başı kar tahminine katılmıyorum Uludağ-Kartalkaya-Kartepe-Abant kar tahminine katılıyorum sıcaklık 7-8 derece kadar düşer..

• Zitat von Murat pid='91561' dateline='1394014139'

2 saat önce İTÜ Prof. Orhan Şen. (Tweeter) @TemizHava: Istanbula hafta sonu ve başı kar tahminine katılmıyorum Uludağ-Kartalkaya-Kartepe-Abant kar tahminine katılıyorum sıcaklık 7-8 derece kadar düşer..

Orhan Hocamız acaba hafta ortası ve gelecek hafta sonuna doğru kar tahminimize katılıyor mu?

• Orhan Hocamız acaba hafta ortası ve gelecek hafta sonuna doğru kar tahminimize katılıyor mu?

Kendisi bu kış bir kaç kez kar tahmini yaptı biri16 Ocak diğeri 25-26 Şubat ! :) ikisinede 1,5 hafta öncesinde yazmıştı ama olmayınca .. Bu sefer 3 - 4 gün önceden tahmin yapmaya başladı herhalde doğal olarak ! :D şimdi dediğiniz tarihler kendisine uzun geliyordur tahmin açısından.. O tarihleride pazartesi konuşur.. Nihayetinde bende artık9-12 mart da kar yağıcağına inanmıyorum maalesef ! Neticede gene attı tarih.. Yalan mı ?!!

• Ben ötelenen bir tarih olduğunu düşünmüyorum. 8 Mart'dan itibaren yurdumuz Balkanlar ve orta Akdeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Sıcaklıklar 8-10 derece azalarak mevsim normallerinin yer yer 1-2 derece altına düşecek. Buna ek olarak 12-13 Mart gibi Romanya üzerinden yeni bir soğuk hava mevcut sistemin üzerine eklenecek ve yağışları Marmara'nın tamamında kara çevirecek kuvvette görünüyor. Dolayısıyla 9-15 mart tarihleri arasında İstanbul özelinde konuşursak kar görme olasılığımız bence %60 civarında.
    Şubat ayında da yazmış olduğum gibi tamamen bahara girene kadar İstanbul'da bu sistem dışında bir sistem daha 21 Mart civarında bekliyorum. Veda karını yapıp Nisan başında da orta Akdeniz kökenli ılık ve yağışlı siklonların yurdu etkisi altına alacağını bekliyorum.

• Bafralı aga 1 yıldır model takip diyorum lk defa azorun Adaya yerleştiğini gördüm :D bu siste daha güçü gelicek bize

• Zitat von ɞɞ Bilal ʚʚ pid='91569' dateline='1394016597'

Bafralı aga 1 yıldır model takip diyorum lk defa azorun Adaya yerleştiğini gördüm :D bu siste daha güçü gelicek bize

Bildiğin İngiltereden ev satın almiş Azor :D abartmiyorum Ocakda olucakti böyle rahat -20,-25 leri görürdük bence