İlkbahar 2014 Değerlendirmesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu senenin bence en fazla potansiyeli olan o ve adım adım kendini gösteren oluşumu olduğunu düşünüyorum. Kışa yakışır 1 haftalık bir sistem yaşayacağız. Sistem Cuma günü modellerinde oturacak ve hafta sonu ise şiddeti konusunda gerçekçi bilgileri alabileceğiz. Yağışla birlikte soğuk hava enerjisini kayıp etmeden sürdüreceği için havada da olsa kar göreceğimize inanıyorum. Bu sistemin tek dezavantajı 850 'ler de en fazla -5 civarlarını göreceğimiz için yerde kar olasılığı şimdilik düşük. Hafta sonu sistem kendini iyice belli edince kesin yorumu yapmak doğru olacaktır. Şubat sonunda ümit bağladığımız yapıdan daha kararlı ve uzun soluklu olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

• 2 saat önce İTÜ Prof. Orhan Şen. (Tweeter) @TemizHava: Istanbula hafta sonu ve başı kar tahminine katılmıyorum Uludağ-Kartalkaya-Kartepe-Abant kar tahminine katılıyorum sıcaklık 7-8 derece kadar düşer..

• Zitat von furkan217 pid='91587' dateline='1394030681'

Öyle değil yani yağış bakımından nasıl etkiler

yağmur yağıyorsa aniden kara çevirir,yani yıldız kar getirir

• Zitat von wildleo1907 pid='91606' dateline='1394034733'

Daha çok karayel için söyleyebiliriz bu söylediğinizi...

ankara da durumlar nasıl ? yağış sıkıntısı olcak gibi

• "İyi Geceler" HavaForum Ailesi :).

Bu akşam GFS'de gelenek bozulmadı; sistem kanatlandı.
    ECMWF ise sistemi biraz bozdu.
    Yarın akşam her şey netleşebilir. Temennimiz iyi çıkması, fakat bazı arkadaşlarımız ağaçlar uyandığı için soğuğun olmaması yönünde.

AF-YOK

• "İyi Geceler" HavaForum Ailesi :).

Bu akşam GFS'de gelenek bozulmadı; sistem kanatlandı.
    ECMWF ise sistemi biraz bozdu.
    Yarın akşam her şey netleşebilir. Temennimiz iyi çıkması, fakat bazı arkadaşlarımız ağaçlar uyandığı için soğuğun olmaması yönünde.

Ben işte o ağaç meselesinde kaldım tarımsal yönünü düşünürsek çok büyük kayıplara uğrama ihtimalimiz çok yüksek hem bu arada hayvanlarda geldi göçebe kuşlar geldi eğer aşırı bir soğuk olursa donarak ölebilirler. Bence gelsin ama şöyle olsun en fazla 3 gün kar yağsın ama sıcaklıklar (-1) ve en soğuk -3 arasında gezsin sonra kar değerlerinden ayrılsın o arada bol kar yağsın ama ondan sonra ortalama sıcaklıkların 3-4 derece altında ve bol yağış olsun

MARMARA BÖLGESİ İSTANBUL

Einmal editiert, zuletzt von furkan217 ()

• Zitat von plskdms pid='91607' dateline='1394035070'

ankara da durumlar nasıl ? yağış sıkıntısı olcak gibi

Ankara'ya bu sistemde mutlaka kar yağacaktır.

• Zitat von furkan217 pid='91650' dateline='1394048212'

Ben işte o ağaç meselesinde kaldım tarımsal yönünü düşünürsek çok büyük kayıplara uğrama ihtimalimiz çok yüksek hem bu arada hayvanlarda geldi göçebe kuşlar geldi eğer aşırı bir soğuk olursa donarak ölebilirler. Bence gelsin ama şöyle olsun en fazla 3 gün kar yağsın ama sıcaklıklar (-1) ve en soğuk -3 arasında gezsin sonra kar değerlerinden ayrılsın o arada bol kar yağsın ama ondan sonra ortalama sıcaklıkların 3-4 derece altında ve bol yağış olsun

Zaten batıda ve kıyı bölgelerde o sıcaklıklardan daha düşük seviyeleri inmesi çok zor görünüyor.

• İl il sorularınıza yarın daha sağlıklı cevaplar verebileceğimi düşünüyorum. Afyon için bence sorun yok sadece kaç gün kar olur onu şu anda net söyleyemiyorum.

• Kıyılar için 0 derecenin altına innesi söz konusu bike değil belki ayaza çekerse -1 olabilir.