GFS ve ECMWF Yorumlamaları (07.02.2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yeni konudan devam arkadaşlar...
    Son ecmwf güncellemesine göre yağış haritası

İstanbul diyagramı

Ankara diyagramı

İzmir diyagramı

• Zitat von pendikcii pid='89203' dateline='1391726759'

Efsaneye günler kala

Şu efsane bi gelsin ilk seni tebrik etcem gelmesede tebrik etcem :D sırf inatciligin için :D

• Zitat von pendikcii pid='89209' dateline='1391727659'

Gelecek gelecek carsambayi beklemeye gerek yok. Bak ve gör. Cosacagiz tek kelime ile.

gece modellerini gordun mu ustumuzde -35 ler var.D

• Zitat von DüzFurkan pid='89214' dateline='1391728821'

gece modellerini gordun mu ustumuzde -35 ler var.D

Beyler -35 kar felaketi olur -20 de anlaşalım :D

• [font=Verdana, Arial, sans-serif]Uzun vadeli modellerde biraz deneyimim var ama ben ecmfw modellerini günlük sanıyordum,o zaman hemen yorumumu yazayım bu sistem şu haliyle yüzde 50 ihtimal belki gelebilir ama şiddetini azaltırsada en fazla 3 günü aşmamak kaydıyla aynı Aralık ayı gibi kıyılara kar bırakır rahatlıkla..üstelik Azorun konumuda uygun hale gelirse ondan sonra Marmara'da Şubat ayında seyredin görün siz kar resitalini,ancak tabii ben genede fazla sevinmemenizi tavsiye ediyorum çünkü zemheri yani karakış takvime göre artık bitti haberiniz olsun[/font]

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Uzun vadeli modellerde biraz deneyimim var ama ben ecmfw modellerini günlük sanıyordum,o zaman hemen yorumumu yazayım bu sistem şu haliyle yüzde 50 ihtimal belki gelebilir ama şiddetini azaltırsada en fazla 3 günü aşmamak kaydıyla aynı Aralık ayı gibi kıyılara kar bırakır rahatlıkla..üstelik Azorun konumuda uygun hale gelirse ondan sonra Marmara'da Şubat ayında seyredin görün hepiniz kar resitalini,ancak tabii ben genede fazla sevinmemenizi tavsiye ediyorum çünkü zemheri yani karakış takvime göre artık bitti haberiniz olsun.

Mart Efsanesi 87 de oldu Şubat sonu ve mart başı çok müthiş sistemler oldu. Mart ile ilgili bi söz vardı umuttum. Mart kapidan baktirir kazma kürek yaktirir mi ne öyle bişey :D

• Zitat von pendikcii pid='89222' dateline='1391730590'

Mart Efsanesi 87 de oldu Şubat sonu ve mart başı çok müthiş sistemler oldu. Mart ile ilgili bi söz vardı umuttum. Mart kapidan baktirir kazma kürek yaktirir mi ne öyle bişey :D

Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır doğru evet.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Modele göre Balkanların kuzey tarafına şu an çok kuvvetli bir soğuk yerleşmiş durumda buna siz isterseniz Sibirya yükseği deyin isterseniz İskandinavya ama sonuçta orada bir soğuk hava cephesi oluşmuş mu siz ona bakın,neyse yaklaşık 1035 ila 1050 mb arası bir sisteme benziyor ve bu şekilde ülkemizede gelirse eğer Türkiye'de uzun yıllar hafızalarda iz bırakacak bir kar yağışı bırakabilir tabii yerde kalıcı bir kar örtüsü oluşturur mu bunuda sistem gelince göreceğiz.bu arada bu gece modeli önümüzdeki beklenen olası sistemin emarelerini sunmuş bize yani sistemin ana modeli değil bu sadece harita bazında bazı haftalık veriler eklemişler o kadar bilginiz olsun.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Düğmeye basıldımı yoksa?
    Weatheronline ı incelerken bir şey dikkatimi çekti:
    Şu an için Bering boğazı üzerinde bulunan y.b. merkezi 1-2 gün içinde adeta mayoz bölünmeye uğruyor.Biri Alaska üzerinde y.b. merkezi oluşturuyor.Buda zaman içinde hareket ederek ki rotası güneydoğu istikametinde kıtanın ortalarına kadar inip sonra doğu yönünde göller bölğesi cıvarından geçerek New Foundland adasının güneyinden Atlantik'e çıkıyor.Buradan Azor adalarına ve sonrasında İber yarımadasına ulaşıyor.Hemen ardından aynı rotada gelen y.b. merkezinin buna katılması ile Batı Akdeniz ve Kuzeybatı Afrikaya kadar sokuluyor.Ne kadar ilğinç bir olay.Eğer bu olay gerekleşirse bu tarz bir yapılanma Akdeniz'de iş yapar gibime geliyor.Taa oradan buraya boşuna gelmiyor herhalde.Bazı taşları yerinden oynatır.Weatheronline nın 372. saat için verdiği yani 23 Şubat tarihindeki yapılanma yoğun kar yağışı vaadediyor.
    İzleyip göreceğiz..