GFS ve ECMWF Yorumlamaları (10.01.2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zitat von ozaN37 pid='82433' dateline='1389375105'

Selam arkadaşlar.....ben yeni geldim aranıza....onu hemen belirtmek istedim....Modellerin bu denli kıl payı ile kaçann efsanevi sistemi veriyor bile olmasına rağmen ben hala diyorum 13 ocak gelmelidir....sonrası ise özellikle 17 ocak hala şansımız var içimdeki seslere uyarak bunu sölüyorum....ayrıca ocak ayının son 10 günü gene çok şeyler olacağına inanıyorum 10 tarihli gfs akşam çalıştırmasıda bu denli bitmişliğe itsede günlerdir bin takla atan modellere bakınca içindeki sesi dinliyor insan akşam böle çıktı bir doğu karadenizi okşayıp geçecek dedi 14 sistemi için gece farklı çıkacak yarın daha farklı olacak modelelr tutarlı deil vede hiç de güvenilir ilerlemiyor tabi benim görüşüm bu...Ama dediğim gibi ben 13 dende 17 dende umutluyum....çok ufak oynamalar mükemeliği getirebilir onun için bekleyelim görelim mantığındayım...!:)

Görüşlerine katılmak isterdim ama ne yazık ki eldeki veriler bunu kanıtlamıyor. Ne 14ü ne 17si ikisi de yok.

• Zitat von kazim34 pid='82437' dateline='1389376162'

Görüşlerine katılmak isterdim ama ne yazık ki eldeki veriler bunu kanıtlamıyor. Ne 14ü ne 17si ikisi de yok.

Seni anlıyorum modellerin gfs nin son çalıştırmalarınında gösterdiği bu noktada senin sölediğin şekilde ama.....dedim ya çok ufak oynamalar çok şey yapabilir...ve birde şu var modelelr böle der ama öle olur bunuda unutmamak lazım Her şeyi yaradan ALLAH ım nelere kadir...:)

• kocaeli körfez ecmwf resmi diyagramı 10 ocak 2014 00z
    bir tek yağış 17 ocakta görülüyor oda kısa süreli

• Bu sene çoooook aşırı kurak geçiyor.Karı boşverin yağmur yağsın mübarekler barajlar boşaldı yağmur yağmur istiyoruzz.

• 13-15 ocak kuzey bölgeler özellikle orta ve doğu karadeniz soğuk ve yağışlı ocak sonuna doğru tüm yurtta ağır kış şartları bekliyorum kuraklıkta bitecek yakında şubat çok soğuk ve karlı geçecek diye tahmin ediyorum.

• Zitat von kar meraklısı pid='82469' dateline='1389381737'

13-15 ocak kuzey bölgeler özellikle orta ve doğu karadeniz soğuk ve yağışlı ocak sonuna doğru tüm yurtta ağır kış şartları bekliyorum kuraklıkta bitecek yakında şubat çok soğuk ve karlı geçecek diye tahmin ediyorum.

İnşallah ocak sonu çoğumuz ümitliyiz

• Vay vay vay... Harika;
    http://www.meteociel.fr/modele….php?ech=3&mode=16&map=20

Kısa vadede çok yardımcı olabilir, kısa vade için tahmin yapmadan önce bir gözatın diyorum ;)
    Özellikle kar örtüsü tahminleri çok anlaşılır biçimde ve göze hitap ediyor :D

http://www.meteociel.fr/modele….php?ech=3&mode=26&map=20

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• ocak ortasindan sonra kisir döngü kirilabilir. ay sonuna dogru exstrem sistemler alabiliriz bir 85 tarzinda olabilir. ayrica 12 sistemide umutlar hala devam ediyor gerçekten son 72 saatte degismeler olabiliyor.sabirla takibe devam ayrica subatta sibirya efsane olabilir.