GFS ve ECMWF Yorumlamaları (09.01.2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zitat von KarTutkusu03 pid='81924' dateline='1389219091'

Aytaç abi afyona ecm. Kar vermiş olarak gostermissin yA ücretli modellerden, doğruluk payı. ..?

Son güncellemelere göre ECMWF 240.Saat kar yağışı görülebilecek yerler.
    (Kar yağışı görülebilecek yerler derken bazı semtler şehir merkezi değil yüksek kesimlerini de dikkate almak lazım oradaki ince hesabı bulunduğun şehirin yükseltisine göre hesap edip tahmin edecen. Yoksa burda gösterse bile sadece yüksek kesiminde, dağlarda yağar )

• Bu sabah ECMWF güncellemesinden sonra hepiniz 15 ocağa kadar olan süreci unutacak, 19'unu konuşmaya başlayacaksınız zaten büyük ihtimalle.
    Benim görüşüm, ECMWF'nin, ısrarını bugün de sürdürmesi yönünde, hatta akşam çıktılarında GFS bile hafifçe sistemi görebilir.
    Peki neden? Çünkü GEM, sabah güncellemesdinde, dün akşamki ECM'ye hayli yakın çıktı sunmuş. Aslında biraz sıkıntılı bir çıktı ama soğuk inişi kaçınılmaz. GEM gösterdiğine göre, böyle bir ihtimal var ve böyle bir sinyal hala mevcut. ECMWF dün akşam bu sinyali görmüştü, bu sabah da görecektir. Modele yansıtma süreci ise sorunlu olabilir fakat kimse, bir gün önce savunduğu şeyin gerçekleşme iddası sürüyor olmasına rağmen, başka bir şeyi savunmaya geçmez. Umarım bu felsefe modellerde de geçerlidir :D
    Çünkü eğer geçerliyse, ECMWF'de tepemize inmiş olan -8'ler görme ihtimalimiz hayli yüksek demektir

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• hocam 18-19 yine ecm-gem bişey görmüş inş gfs de görür ayni şeyler başimiza gelmesin yine:D

Aynı şeylerin başımıza gelme ihtimali bu kez daha düşük. O tarihlerde Azor kuzeye çıkarak İzlanda'ya set çekiyor modellerin beklentisine göre. İskandinav yükseği zaten tam destek. Sistemin doğuya kayma riski olur ancak şu görüntüde. Tabii bu sinoptik daha çok değişecektir. Ben sadece, hiç değişmeden gelmesi durumunda olacakları tahmin ediyorum.
    Aynı zamanda, GFS'nin sabah diyagramlarında ayın 13-14'ü için müthiş bir sapma var. En az 5 senaryo -5'lere dalmış. Modeller çok güvensiz çok. Ortalama +1'lere inmiş durumda. Eğer 13 ocakta -5'ler İstanbul'a gelecek olursa, GFS ve ECMWF güvenini bir nebze daha aşağıya çekecek. Yarına kadar bitmez bu muhalefet. Tam mutabakat için yarına dek beklemek lazım

• Zitat von EnBiYa41 pid='81953' dateline='1389251671'

GFS'de biraz değişmemi var yoksa banami öyle geldi ? Akşamı iple çekiyorum.

12 Ocakta hasret bitiyor konusuna bakın isterseniz, Semih Bey geliyor dedi...