GFS ve ECMWF Yorumlamaları (07.01.2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Pendikçi, öncelikle başından beri, bütün modeller GFS'ye uyacak dedin. Tutmadı kardeşim tutmadı. Senin " buna uyacaklar" diye gösterdiğin GFS ile, şuanki GFS'yi bir karşılaştırmanı öneririm. Zorlamanın manası yok.
    Ayrıca, kıvırmayı bırak da sadece muhalefet olmak için muhalefetlik yaptığını kabul et. Bahsettiğin veriler nerede yahu. %70 gelecek bir sisteme, %80 gelmeyecek diyorsan zaten bilimselliğini yitirmiş, verisiz kalmış tamamen kendi bildiğini okuyan biri olmuşsundur. Doğru düzgün tahmin yapan birisi "Sistemin gelmeme ihtimali şuan %30 ama zamanla bu oranın artacağını ve sistemin gelmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü; .......(nedenlerini sıralar)........" şeklinde bir tahmin getirir
    Böyle tipler Dünya'da en çok sinir olduğum tipler işte. Biz onca zahmete katlanıp tahmin yapıyoruz, adam sadece "Gelmeyecek" diyor. Sonra bir de onun dediği oluyor. Adaletsiz atmosfer. Adam sallasa da "Tutturdum, siz bilemediniz" diye ahkam kesiyor. Geçen yılki halim olsa, herkesden önce banlardım. Neyse ki bu yıl daha sakinim, en azından bu tarz kişilere karşı sakin olmayı öğrendim. Bu konuda PA çok yardımcı oldu Allah razı olsun :D

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• arkadaşım inanki kırılma darılma ama sadece muhalefet olmak için konuştun buna adım gibi eminim ben burda asla kimseyle tartışmadım çok nadir yazarım ama günün 12 saati sitedeyim kışın tabi yazın girmeme gerek iklimimizi biliyom yazın sürekli 40 aşağı inmez sıcaklıkveri paylaşacak durumun yok ama bildiklerini yazarak anlatabilirsin resim falan istemiyoz ao nao gfs cfs emcf vs. bunlar şu yolu gösteriyor izlanda bunu yapıyor azor şu konumda izlanda bu konumda şu derece bu güçle şu derece falan yer güçsüz kuzeyden gelen güneyi öteler güneyden kuzeyi öteler bunları açıklasan inan çok sevinecem öyle dediklerinle olmuyor emin ol arkadaşım Siberianist konuşurken herşeyi sunar ortaya falanca yerde şu şöyle bu böyle olursa güzel olur yada kötü olur diye yoksa bende yazarım sistem gelmez kar gelmez şu gelmez diye saygılar

Kardeşim o dediğiniz şeyleri söylemem için ortaya veri, görsel, ve gorselin üstüne yapıp da anlatmam lazım ama işte Allah cezasini versinki pc yok. Sizlere dan bol bol model üstünden çizimler anlatımlar paylaşmak isterdim ama en yakın zamanda bir internet cafe ye gidebilirsem bi 6 7 saatimi ayiririm Size inşallah. Kuru kuru anlatmak tarzıma göre değil hocam yani kendimi tam anlatamıyorum. Yani bir kere anlatayım ama tam anlatayım diyorum

Einmal editiert, zuletzt von pendikcii ()

• Zitat von Siberianist pid='81602' dateline='1389131915'

Pendikçi, öncelikle başından beri, bütün modeller GFS'ye uyacak dedin. Tutmadı kardeşim tutmadı. Senin " buna uyacaklar" diye gösterdiğin GFS ile, şuanki GFS'yi bir karşılaştırmanı öneririm. Zorlamanın manası yok.
    Ayrıca, kıvırmayı bırak da sadece muhalefet olmak için muhalefetlik yaptığını kabul et. Bahsettiğin veriler nerede yahu.
    Böyle tipler Dünya'da en çok sinir olduğum tipler işte. Biz onca zahmete katlanıp tahmin yapıyoruz, adam sadece "Gelmeyecek" diyor. Sonra bir de onun dediği oluyor. Adaletsiz atmosfer. Adam sallasa da "Tutturdum, siz bilemediniz" diye ahkam kesiyor. Geçen yılki halim olsa, herkesden önce banlardım. Neyse ki bu yıl daha sakinim, en azından bu tarz kişilere karşı sakin olmayı öğrendim. Bu konuda PA çok yardımcı oldu Allah razı olsun :D

usta verisiz söylenen herşey atıp tutmaktır sadece gelir gelmez ayrı konu ama sunmalı neden gelip gelmeyeceği

• Siz gece güncellemesine bakın hele :D Herşey darma duman, kim ne yapıyor belli değil :D 1020mb, 1015mb, 1010mb hepsi birbirine girmiş :D
    Hala da nasıl değişiyor modeller ha. İşte bu yüzden henüz bitmedi diyoruz

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Pendikçi, öncelikle başından beri, bütün modeller GFS'ye uyacak dedin. Tutmadı kardeşim tutmadı. Senin " buna uyacaklar" diye gösterdiğin GFS ile, şuanki GFS'yi bir karşılaştırmanı öneririm. Zorlamanın manası yok.
    Ayrıca, kıvırmayı bırak da sadece muhalefet olmak için muhalefetlik yaptığını kabul et. Bahsettiğin veriler nerede yahu. %70 gelecek bir sisteme, %80 gelmeyecek diyorsan zaten bilimselliğini yitirmiş, verisiz kalmış tamamen kendi bildiğini okuyan biri olmuşsundur. Doğru düzgün tahmin yapan birisi "Sistemin gelmeme ihtimali şuan %30 ama zamanla bu oranın artacağını ve sistemin gelmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü; .......(nedenlerini sıralar)........" şeklinde bir tahmin getirir

Siberianist kardeşim evet ben gfs ye uyacak dedim ama uymasina
    gerek kalmadi zaten. Tahminimi ecm üzerinden yaptım ve işte ecm yi
    görüyorsunuz o eski halinden eser yok şimdi. Izdırap içinde
    yorgundur şimdi. Tutun kollarından........…:D

• GFS gece güncellemesi çok şeyi açıklıyor aslında. Pendikçi, aç da bir şu modeldeki sinoptiğe bak. Akşam ile arasındaki farka bak.
    6 saatte bu kadar çok şey değişiyor, işte bu yüzden umutlar dağılmadı

• Siberanist abi havaturkada şuanda yorumları okuyorumda herkes sistemi övüyo düzeldi diye . görünce cevap yaz uyuycam

• ya dostlar istanbul aralıkta kar aldı..hadı allah korusun dıyelimki bu kıs bı daaha ıstanbula kar yagmadı ne yapalım yani...bende cok ıstıyorum ama elımızden ne gelir..hem unutmayın bazı kıslar ıstanbul havada bile kar zar zor gormustur...kı bız aralıkta 20 cm e yakın kar aldık...en azından bu kıs hıc kar yagmamıs demeyız..ne yapayım baska bırsey gelmıyr aklıma yazılabılecek...bence 3 4 gun herkes kendıne ızın versın...kafasını dagıtsın...ne bılem baska ugraslar bulsun...ıyı gelır dıcem ama bılıyorumkı kımse degıgımı yapmayacak:):) kar sevdası böyle birsey işte..

• Siberanist abi havaturkada şuanda yorumları okuyorumda herkes sistemi övüyo düzeldi diye . görünce cevap yaz uyuycam

GFS bariz düzelme eğiliminde. İzlanda işe burnunu sokmasa -15 tepemizde. En geç cuma akşamı belli olur.
    Diyagramları bekleyelim. Elbet umut vaadedeceklerdir bu sinoptikten sonra

• GFS gece güncellemesi çok şeyi açıklıyor aslında. Pendikçi, aç da bir şu modeldeki sinoptiğe bak. Akşam ile arasındaki farka bak.
    6 saatte bu kadar çok şey değişiyor, işte bu yüzden umutlar dağılmadı

Ya tabiki umut var daha bu kadar gün varken daha çok şey olur
    Her şey Allahın elinde... Gfs şu an hiç fena değil ama ara çalıştırma ve en önemli Modeller sabah ve akşam modeli. Yarın sabah ve akşam daha iyi de olabilir daha kötü de.. Ama tabiki gönlümüz iyi olmasından yana..

Ah ah ne kadar komik durum iki gün önce gfs yi takmiyordu kimse Forever meover ecm diyordu şimdi gfs den umut bekleniyor. :D :D ama. Gfs de acımaz :D :D şaka :)

• Gfs, beklentilerimize uygun değilken elbette yüzüne bile bakmıyorduk. Şimdi beklentilerimize yaklaştı, bize göre doğru olan yola yaklaştı, elbette onu da takip edeceğiz. Ben bunda yanlış birşey göremiyorum.
    Bu arada GFS 192h'tan sonra, yani uzun vadede kuvvetli bir sistem görebilir, dikkatli takip edin

• Gfs, beklentilerimize uygun değilken elbette yüzüne bile bakmıyorduk. Şimdi beklentilerimize yaklaştı, bize göre doğru olan yola yaklaştı, elbette onu da takip edeceğiz. Ben bunda yanlış birşey göremiyorum.
    Bu arada GFS 192h'tan sonra, yani uzun vadede kuvvetli bir sistem görebilir, dikkatli takip edin

Tabiki.. Haklısınız..Valla gfs iyi gidiyor:)

EDİT :Modeller bir o yana bir bu yana. Bakalım daha ne kadar dönecekler. Her an değişiyor. Her şey için daha çok erken en azından perşembe belli olur ama

AH AZOR AH

• Azor, biri yakacaksa İzlanda değil, sen yakacaksın bizi. Şu modelde bi ağırlığını koysan, ilk önce 14 Ocakta -10, sonra 18 Ocak civarı -16'lar inerdi be.
    Kılıbık, korkak, tembel, sarhoş vs.
    Hepsi sensin Azor, hepsi sensin