İç ege Efsane sistemi (10-11-12 OCAK Sistemi)...

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet arkadaşlar herkes bilir ki 2012 akıllardan çıkmayan bir kış olmuştur hepimiz için.Yurtta kar alamayan yer nerdeyse yoktu.Benim ömrüm boyunca unutamayacağım bir kışın unutamayacağım bir Sistemi 10-11-12 ocak ve 11 ocak benim doğum günüme denk geliyor.Ve Lütfen okuyalım biliyorum okumayı sevmiyoruz ama 5 dakkanızı ayırsanız yeter.Çünkü herkesin okuması lazım.

Ben de bunlarla ilgili biraz araştırdım ve haritalı tahminleri buldum.Haritaları koyup size anlatacağım.Videolarda koyacağım inşallah.Umarım beğenirsiniz Efsane sistemin şovu başlıyor.

09.01.2012 pazartesi

9 ocak pazartesi günü MGM'nin gösterdiğine aldanmayın kar mar diyor ama çok yoktu.Yağış alamadık nerdeyse ara sıra kar atıştırmıştı.Sıcaklık sabah artılardaydı ama akşama doğru -'ler görülüyordu.Akşam ince ince ama yoğun karla umutlanmıştım ama uzun süreli yağmadı.Ben de artık dedim yarını bekleyeceğiz efsanenin ilk gününü yani.

Ne güzel bir manzara. Bu sistemde bize salı günü yoğun kar göstermedi MGM aksine Isprat-Konya diye inat ediyordu.Ama ne oldu aslan payı iç egeye düştü.Hatta salı günüden 1 gü önce uşağı bulutlu gösterdi ben de korktum sistem bize yaramaz mı diye.Bir de sıcaklıkta çok yanıldı MGM Isparta-Burdur-Konya'yı 1 derece gösterdi Uşağı ise 4 derece.Bir de Denizli 5 derece.Ama tam tersi oldu Sanki egedeki 2 şehir şu 3 şehirle yer değiştirmişti.İç ege 0 Denizli dahil 0 dereceyi zor görüyordu.İç ege yoğun karla kara gömüldü Zaten salı sabahı kalktım mgm son anda bize döndürdü ibreyi. Haberde adam anlatıyordu.İç ege iç anadolunun batısı göller yöresi yoğun karlı diye.Gece çok iyi yağmış gece 3-4 gibi başlayan kar sabah 8'e kadar 20 cm. yapmış. Ben de kahvaktıdan sonra dışarı fırladım ve çok güzel gün boyu yoğun kar yağdı.Akşam geldiğimde ise 40'a yaklaşıyordu.İç egeye kar yağıyor ama sıkıntılı yerler vardı.Dediğim gibi iç ege 0'ı zor görüyordu en yükek Ama göller yöresi Ankara-Konya-Karaman -'da sulu kar yağmur yer yer kar vardı.Ama sağlam bir örtü yoktu.İç ege karla coşarkene onlar yağmur aldı.Ankaralı arkadaşlarımız çok üzülmüştü.Keşke onlarda alsaydı bizim gibi.Sıcaklığa baktığımızda Kütahya-Afyon FOREVER. :hfyeni (18): Ve bu arada Burdurun bazı ilçeleri ile Uşak-Afyon-Kütahya'da okullar tatildi.

MGM'nin hatalarla dolu haritası yine İç egeye yine yoğun kar koymamışlar oysaki o gün yine bol kar aldı iç ege.Ve haka Uşağı ve Denizliyi sıcaklık bakımından yüksek gösteriyor ve Yine Göller yöresi ve Konyayı inadına soğutuyor.Sistem şaşmıyor ve yine iç egeye yarıyor.İç egede yoğun kar ve -'li değerler görülürken yine bu 3 şehir kar göremiyordu.Ankara'da keza aynı öyle.İç egede ki valiler işi uzatmayalım biz 1 gün daha verelim dediler ve yine Uşak-Afyon ve Kütahya'da okullar tatil edildi.Kar yaklaşık 50 cm'yi buluyordu.O kadar çok yağdı ki küçük ağaçlar hapis oldu.Benim doğum günüm olması ise ayrı bir güzellik katıyordu Efsanenin 2. günü olan 11 Ocak. :)

Bu Efsanenin 3. günü bu sefer sadece Afyon'a yaradı. :hfyeni (18): MGM Konya ve Ispartayla şu durumu çözemedi 0 iki şehir yine kar göremedi belki çok az.NTV ise Konya-Niğde arasında yoğun kar bekliyordu.Ama dedikleri olmadı Sadece Afyon'a çok yoğun yağmıştı.Diğer iller tatil olmadı sadece Afyon Hakkari'de de taşımalı eğitim.Sabah başlayan hafif kar 2-3 saat içinde etkisini iyice artırdı.Ve o gün özellikle öğleden sonra lapa lapa ve yoğun kar yağıyordo hava ise -3-4 dereceydi ve kar kalınlığı 65 cm'yi aştı.Okullar Afyon'da tatildi.toplamda 3 gün tatil oldu.

Sistemin sonu açık ve soğuk bir havaya kalktım.Kar erimiyordu.

Biraz da videolara bakalım.

Ve biraz kar resimleri...

Afyonkarahisar

İl Merkezi

Kütahya

Denizli

Şu manzaraya ölüyorum beaa

Uşak

İnşallah beğenmişsinizdir değerli Hava meraklı kardeşlerim.Adminden Mod'unda Tahmincisinden normal üyesine kadar herkesten yorum bekliyorum.

LÜTFEN OKUYALIM EMEĞE SAYGI. :)

Saygılar;

@ Effective Snow (Oğuz03)

• Bravo Oğuz.Süper bir konu olmuş.
    :hfyeni (25): :4722 :hfyeni (18): Dikkat!Kar geliyor videosunda 1.03 teki çocuk Oğuz beyler. :hfyeni (18): :hfyeni (18): Şaka bir yana gerçekten güzel düzenli bir konu. :) Resimlerde ayrı bir güzel. :) Sanırım bu sistemde Bursa kky almıştı.Yada az yağmıştı. :) Böyle devam et Oğuz.Süpersin kardeşim. ;)

Sibiryasız kışa kış demem;azor balsa sibirya duble kaymaktır.

Sistemci

:hfyeni (25): :4722 :hfyeni (18): Dikkat!Kar geliyor videosunda 1.03 teki çocuk Oğuz beyler. :hfyeni (18): :hfyeni (18): Şaka bir yana gerçekten güzel düzenli bir konu. :) Resimlerde ayrı bir güzel. :) Sanırım bu sistemde Bursa kky almıştı.Yada az yağmıştı. :) Böyle devam et Oğuz.Süpersin kardeşim. ;)

Eyvallah kardeşim.Diğerleride emeğe saygı duyup az zaman ayırırsa mutlu olacam, iyi olacakta işte. :hfyeni (18): :)

sistemin ilk girişinde marmara sırf kar almıştı engin çanakkaleye kar yağmıştı yani
    oğuz ayrıca konu için teşekkürler