2013-2014 Kışı Hakkında

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2013-2014 kışı bariz biraz bahtsız gidişata sahip Avrupa kıtası açısından. 12 Aralıktan bu yana Kuzey kesimler doğru düzgün kar görmüyor(hatta o tarihten beri hiç kar göremedik), İç bölgeler ise sürekli donan sis'li kırağılı günler geçiriyor, kar namına asla bekleneni karşılamadı o bölgeler de.
    Şimdi, modellerdeki olumsuz gidişata da bakarak kışı bitirenler var. Beklentim açık, ocak son haftasında ülkemizi soğuk ve yağışlı havaların etkilemesini bekliyorum.
    Kışı bitirenlere itibar etmeyiniz. Hadi diyelim ocak son haftası beklentimiz gerçekleşmedi, önümüzde 28 günlük bir şubat var. Uygun basınç koşullarının sağlanması durumunda herşey beklenir bu yüzden bu yıl kıştan, son dakikaya kadar ümit kesilmez. Ne zaman ki mart 15'ine gelir, işte o zaman iş bitmiştir.
    Umudunuzu yitirmemeniz, modelleri takip etmeniz ve ufku gözlemeniz gerekiyor. Sabırla takibe devam ;)

• Bence Mart'ın bitmesinidee bekle Geçen sene 17 Mart'da bazı yerler kar almıştı.Ondan önceki sene ise 2 Nisan :)

Geçen yıl mart ile çok uğraştım. Modeller az mı -15'ler indirdi :D Bu sene 15'ine kadar beklerim, sinyal yoksa kışa noktamı koyar, uzun bir özeleştiri ve uzun bir analiz ile işi bitiririm :D

• Zitat von Kar Hastası pid='83536' dateline='1389628939'

Bence Mart'ın bitmesinidee bekle Geçen sene 17 Mart'da bazı yerler kar almıştı.Ondan önceki sene ise 2 Nisan :)

Karadeniz' e yağmıştı :D

• Mevsimsel tahminde belirttiğim güneye inmesi beklenen canavarlar aralık ikinci yarısı itibariyle ocağı da içine alacak şekilde, Amerika kıtasına indi. Amerika, son yüzyılın en soğuk ocak aylarından birini yaşadı, yaşamaya da devam ediyor.
    Büyük ihtimalle şubat ayında döngü Avrupa'ya dönecek ve soğuk canavarlar kıta içinde fink atmaya başlayacaktır.
    Kısacak, yaptığım mevsimsel tahmini şubata uyarlayın ve şubatı öyle bekleyin. Piyangonun nereye vuracağını ise bekleyerek göreceğiz

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Zitat von Siberianist pid='84333' dateline='1390034399'

Mevsimsel tahminde belirttiğim güneye inmesi beklenen canavarlar aralık ikinci yarısı itibariyle ocağı da içine alacak şekilde, Amerika kıtasına indi. Amerika, son yüzyılın en soğuk ocak aylarından birini yaşadı, yaşamaya da devam ediyor.
    Büyük ihtimalle şubat ayında döngü Avrupa'ya dönecek ve soğuk canavarlar kıta içinde fink atmaya başlayacaktır.
    Kısacak, yaptığım mevsimsel tahmini şubata uyarlayın ve şubatı öyle bekleyin. Piyangonun nereye vuracağını ise bekleyerek göreceğiz

Katılıyorum.Şubatta döngü Avrupa'ya döner.Şunlarıda ilave etmek istiyorum.Alttaki resimde Bering boğazının kuzeyindeki ev sahibi yb , pasifik ab larınca yerinden kovuluyor.14 günlük maceralı yolculukları boyunca gele gele Yuzni adasının üzerinden Avrasya'ya giriş yapıyor. 1048 lik bir yb , bu mesafeden bile olsa bizi etkiler.En azından cephe oluşumlarına katılır.Tabiki 2 şubattaki basınç haritası böyle olursa...

• Çok daha iyisi var. Eğer ECMWF'nin görüntüsü gerçek olursa Şubatta olacaklar ile ilgili noktayı anında koyar, arkamıza yaslanıp, efsane oluşumları modellerde izleriz. Öyle ki, Kutuptaki muazzam 1050mb, hem İzlanda siklonlarını kuzeye çeker, Avrupa'dan uzaklaştırır, hem Azor'un yardımı ile beraber Avrupa'ya, Atlantik'in ılımanlaştırıcı havasının girmemesi için kuvvetli bir set çeker, hem de İskandinavya civarlarındaki 1035mb ile bir olup, ocak ayı boyunca Amerika'nın batısında durup, Amerika'nın doğusuna kutup soğuklarını indiren yüksek basıncın taklidini yaparak Avrupa'yı, özellikle doğusunu, soğuğa boğar.
    Şubat hareketli geçeceğe benziyor. Keşke ECMWF de GFS gibi 384'e kadar çalıştırılsaydı da, sabah güncellemesinde efsane oluşumlardan birini en azından modellerde görebilseydik. Bakalım neler olacak

Edit:GFS öğle güncellemesinde, ECMWF'yi büyük oranda yalanladı

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Pehh, uzunvadeyi gösteriyor hep iyi olarak.
    Umutsuzum ben, Şubat sonunda bir "BABA" sistem alırız zaten almazsak bu bildiğimiz afet ilan edilir. Lâkin canımı sıkan şey; Zemheri çıkmadan kar yağsa.. :( Zemheri varken atıyorum:10 cm olacak olan kar yağışı zemheri yok iken 7 cm olur.
    Dua edin de uzunvade tutsun ve vade daha da UZAMASIN!!!

AF-YOK

• Zitat von KarTutkusu03 pid='84343' dateline='1390041061'

Pehh, uzunvadeyi gösteriyor hep iyi olarak.
    Umutsuzum ben, Şubat sonunda bir "BABA" sistem alırız zaten almazsak bu bildiğimiz afet ilan edilir. Lâkin canımı sıkan şey; Zemheri çıkmadan kar yağsa.. :( Zemheri varken atıyorum:10 cm olacak olan kar yağışı zemheri yok iken 7 cm olur.
    Dua edin de uzunvade tutsun ve vade daha da UZAMASIN!!!

Keremciğim,bir laf vardır:Hamsin zemheriden kemsin diye.
    Zemheri çıksada olur.1987 de zemheri çıktıydı.Bu küresel ısınma muhabbetinde zemherininde hamsininde tarihlerini yeniden yazmak gerek.

• 10 aralık sistemindede ecmwf ısrarlıydı doğru bildi gfs 8 ler koymuşken bir anda değişti.