İlkbahar Yağış Bakımından nasıl geçer??

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Türkiye İlkbaharda yağış bakımında nasıl etkilenir??? 21

1. Olağanüstü Kurak (0) 0%
    2. Çok Şiddetli Kurak (0) 0%
    3. Şiddetli Kurak (1) 5%
    4. Orta Derece Kurak (1) 5%
    5. Hafif Kurak (0) 0%
    6. Normal Civarı (4) 19%
    7. Hafif Nemli (1) 5%
    8. Orta Derece Nemli (7) 33%
    9. Çok Nemli (6) 29%
    10. Aşırı Nemli (1) 5%
    11. Olağanüstü Nemli (0) 0%

Ben kıştan artık ümidimi keser gibi oldum az örtü oluşturan sistemler gelebilir onun dışında bir şey beklemiyorum.Ben artık yağışa, bahara konsantire oldum.

Sizce İlk bahar yağış bakımından nasıl geçer??

Ben iki -üç ihtimal veriyorum.

1. El-nino Martta ya da Haziranda etkisini yitirecek eğer Martta kaybetmezse yağış mevsim normallerinin altında sıcaklıklar biraz üstü olur.

2.Bu olmasa bile İzlanda yılı olduğu için bol yağış olabilir.

3.El-nino gidip yerini la nina alıyor.Ve İzlanda yılı zaten yağış mevsim normallerini bayağı aşar.Sıcaklıklar Mevsim normallerinin altında olur.Aynı 2011'deki gibi Haziran'da bile hatırlıyorum Afyon'a baya yağmur yağdı bir gün vardı en yüksek sıcaklık 15 derece olmuştu.Bir sistem vardı 4 gece 3 gün aralıksız orta şiddette ve zaman zaman kuvvetli yağmıştı.
    :D :D

Ben üçüncü senaryoyu tercih ediyorum. :hfyeni (18): :hfyeni (18):

Allah bol bol yağmur yağmasını nasip eder inşallah.

Lütfen ankete katılınız

Teşekkürler....

Not:Bu konuyu normalde SORULARINIZ VE GÖRÜŞLERİNİZE açacaktım ama açılmıyor izin yok buna açmak zorunda kaldı kusura bakmayın bir şu soruna el atabilirseniz ''ADMİN ve Mod'lar'' sevinirim...

• Evet konu için biraz erken olmuş. ben sıcak ve bol yağışlı bir bahar bekliyorum batı için. umarım martın 15 ve sonrası ile nisan mayıs hatta haziran ayının ilk 15 günün kapsayacak şekilde 20-25 derece sıcaklık değerlerinde ve bol yağmurlu günler bizi bekler. :4722

• Evet konu için biraz erken olmuş. ben sıcak ve bol yağışlı bir bahar bekliyorum batı için. umarım martın 15 ve sonrası ile nisan mayıs hatta haziran ayının ilk 15 günün kapsayacak şekilde 20-25 derece sıcaklık değerlerinde ve bol yağmurlu günler bizi bekler. :4722

El-nino olursa olurda ama kurak olma ihtimali var İzlanda olunca tahmin tuttabilir ama yağışlı olmasını tahmin edecek olursam la-nina'nın hemen yetişmesi lazım.Senin dediğin gibi olmaz sıcakılık ama yağış olur. :D

İnşallah bol bol yağmur yağar.Dua etmeketen başka hiç bir şey yok 2011 gibi olursa Afyon'da Haziranın sonalarına kadar devam etti yağmurlar ve ılık günler.

• Akdeniz ve Ege kıyılarını yağmur her zamanki gibi etkiler.Bu sene çok yağmur olmadı ama olduğunda da hakkını verdi.:)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Akdeniz ve Ege kıyılarını yağmur her zamanki gibi etkiler.Bu sene çok yağmur olmadı ama olduğunda da hakkını verdi.:)

Geçen 2012 ilk baharı kadar kurak ve kötü geçen bir yıl hatırlamıyorum umarım iç kesimleri kırk ikindi yağmurları mesken altına alır inşallah hem kuvvetli ve gök gürültülüsünden..:D:D

• Aol yagmurlu geçecegini dûsûnûyorum hava sicakliklari normalin ûstûnde olursa geçen seneki gibi kurak olur.

• Bahar ayları mart normallerde ve az yağış nisan normallerin üstünde ve yine az yağış gelelim mayısa normallerde sıcaklık ve normalin üstünde yağış mayıs çok tehlikeli be kardeşim yarı kurumuş vaziyetteki buğday arpa doludan etkilenebilir allah korusun mayıs çok tehlikeli geliyor bunu uzun vadeli tahminler söylüyor..............

• Arkadaşlar çok ilginç ve beklenmedik hadiseler baharda bizi bekliyor.Zaman zaman çok etkili yağışlar göreceğiz ancak zaman zaman kurak günler geçireceğiz. :hfyeni (43): :hfyeni (28):

Einmal editiert, zuletzt von UmuTCaN ()

• Bence aşırı nemli;çünkü bu kış yuksek basınc altındaydı ve yağış allah ın izniyle bol olacak:Of ya bi kar bi kar göremedik lütfen herkes dua etsin ben gece kalkınca namaza uzun uzun dua edeceğim alın size kar duası:evuzübillahiminşeytaniraccim bismillahirahmanirrahim,

beher kar tanesine ayrı şekil veren rabbim;
    ermişlerin yüzü suyu hürmetine,
    ölmüşlerin sükut dolu rahmetine,
    ermişlerin suyu hürmetine,muhammed mustafa (sav) aşkınâ
    top top kar yağdır yarabbim allahım (amiiin)

ateş-ül kürreyi altı günde toprak eyleyen rabbim;
    mü'minlerinin hayır duasına,
    kafirlerin mahşer azabına,
    melaikelerin kanat çırpışına,
    kulak ver de rahmetsiz koma yarabbim allahım (amiin)

ademoğluna çamurdan şekil veren yüce rabbim;
    pamuktan yorgan bekleyen damlara,
    camdan semayı gözleyen yavrulara,
    işten güçten bitkin düşen kullarına,
    o beyaz rızkını yağdır da mes'ud et yarabbim allahım (amiin)

AF-YOK

• Arkadaşlar çok ilginç ve beklenmedik hadiseler baharda bizi bekliyor.Zaman zaman çok etkili yağışlar göreceğiz ancak zaman zaman kurak günler geçireceğiz. :hfyeni (43): :hfyeni (28):

Bu yıl çok karışık beaaa.Hiç belli olmaz. :hfyeni (43):