Bolivya İklimi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu konuyu açmamımın sebebi anteptekar arkadaşımızın diğer konuda bolivya ikliminin ilginç olduğunu söylemesidir Umutcan eğer gereksiz bulduysan kapatabilirsin.

İklimi Tropik iklim bölgesinin girişinde yer alan Bolivya'nın yüksek yaylalarında dikkate değer soğuklar; alçak bölgelerinde ise bunaltıcı sıcaklar göze çarpar. Altiplano bölgesi, rüzgarların ve yağışın az olduğu bir bölgedir. Yıllık sıcaklık ortalama 10°C'dir. Bu sıcaklık Cochabamba'da -20°C'ye kadar düştüğü gibi, Sucre'de de 18°C'ye kadar çıkar. Ancak Yungas Vadisi ve düz araziler fazla miktarda yağmur alırlar. Güneyden esen soğuk "Surazos" rüzgaları sıcak ve kurak havayı yumuşatırlar. Chaco bölgesi sıcak ve yaz müddeti boyunca kuraktır. Kışın ise bol yağışlıdır.

Einmal editiert, zuletzt von Yusuf63 ()

• Yusuf konuların yararlı bilgiler içerdikçe ve düzenli oldukça silinmez ki;
    Bu konu öyle bir konu olmuş.
    Ayrıca yararlı konu için ve uyarıları dikkate aldığın için teşekkürler.

• http://tr.wikipedia.org/wiki/Bhutan

Bhutan var telefondan hava durumu indirdim bütün ülkelerin başkentine göz atardım buraya en yüksek hergün genellikle 16 gece ise 4 derece falan verirler şuanda sildiğim için bakmıyorum. Bazen sulu kar bile gösterirlerdi dağ var galiba yanıbaşında.

Sadece bir Kardelisi ve Hava tahmincisi ...

• :tongue: arkadaşlar bolivyanın iklimi dedim hemen konu açıldı.urfada neden tatil yok dedim hemen tatil olmuş ve konu açılmış.yorum sizin. :tongue:

• Yıl boyu tropik iklim altında kalan bolivya bu nedenle başkenti la paz deniz seviyesinden 3600 m yukarıda bulunmaktadır...
    kentin havaalanı olan 4082 metrede olan El alto uydu kentinde yer alır.

Kentte ortalama sıcaklıklar kışları 15 santigrad derece, yazları ise 22 derece dolaylarındadır. Yazlar genellikle yağmurlu, kışlar
    ise görece serin ama güneşli geçer.

bolivya tarihinde ölçülen en düşük sıcaklık

-30°C Uyuni Glacier
    bolivya tarihinde ölçülen en yüksek sıcaklık
    46,7 °C Villa Montes Tarija

Einmal editiert, zuletzt von tunahan_41 ()