AŞIRI SOĞUK HAVALAR GELİYOR

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet sevgili hava forum takipçileri,sonda söyleyeceğimi başta söyleyim,kelimenin tam anlamıyla DONACAĞIZ…uzun yıllardır görülmemiş soğuk hava ülkemizi esir almaya hazırlanıyor,geçtiğimiz hafta dikkatimi çeken iskandinavyadaki müthiş soğumayı takip etmeye başlamıştım,çok güçlü bir yüksek basınç sistemi bu soğukla beslenerek iyice etkisini artırdı ve güney enlemlere doğru genişlemeye başladı,aynı zamanda azor yüksek basıncı batı avrupaya doğru yol almasını sürdürüyor,zamanla bu 2 yüksek basınç sistemi avrupa üzerinde birleşecek,bu da yetmezmiş gibi bu sefer sibirya yüksek basıncı avrupaya doğru genişlemeye başlayacak,ülkemize ılık havanın geliş yolları tamamen kapanacak ve kuzeyden sürekli kutup kökenli çok ama çok soğuk hava akımları gelecek,karadeniz üzerinden geleceği için özellikle marmaranın doğusu ile karadeniz bölgesi yoğun kar yağışlarına sahne olacak,bu inanılmaz soğumaya bağlı tepki olarak akdenizde oluşacak alçak basınç sistemleri de özellikle iç kesimlere yoğun kar getirecek,bu oluşumları zamanla modellerde göreceksiniz,şimdilik sadece bilgilendirme amaçlı olarak kısaca bahsetmiş olduğum bu durumun ayrıntılarını ve gelişmeleri yarın sizlerle paylaşacağım,bakın öyle böyle değil muazzam soğuklar geliyor,hem şiddeti çok hem süresi uzun hem de kışın tam ortasında yani 15 ocakta geliyor,yanılmayı rezil olmayı çok isterim hatta sevinirim dediklerim çıkmazsa çünki düşündüğüm şekilde oluşumlar gerçekleşirse malesef ama malesef ülkemizde birçok donma vakaları ve can kayıpları yaşanacaktır,başta sokaktaki kimsesizler olmak üzere dışarda kalmak zorunda olacak vatandaşlarımız için şimdiden çok ciddi tedbirler alınmalıdır,burdan yetkili mercilere sesleniyorum,sonradan çok pişman olursunuz bir işe yaramaz,lütfen ama lütfen bütün önlemleri alın,son yıllarda hiç yaşamadığımız şiddette soğuklar bizi bekliyor,birçok yerde su borularının sayaçların patlama tehlikesi bulunmaktadır,böyle bir durumda uzun süre susuz kalma riski vardır lütfen tedbirinizi şimdiden alın,araçlarınızın bakımını özellikle soğuğa karşı gereken araç gereçleri tamamlayın,bol c vitamini alın,bugünlerde uykunuza dikkat edin,eksik ya da az olan doğalgaz stoklarını mutlaka gözden geçirip tamamlayın,pencerelerinizi dışardan soğuk gelmeyecek duruma mutlaka getirin,uzun süreli ve oldukça şiddetli soğuk hava dalgasına karşı lütfen şimdiden bütün önlemleri alın ve gelişmeler için beni takip edin,Allah hepimizin yardımcısı olsun…

ANKARA HAZIRLIKLI OL

EFSANE KAR YAĞIŞLARI YOLDA

Einmal editiert, zuletzt von burak06 ()

• Heralde AKDENİZ şanslı bölge havalar soğumayacaktır ? ? ANTAKYA mesela !

soğuma olacak ama en şanslı yer istanbul ardahan hattıdır bu sistemde kar alacaklar soğuğa bağlı akdenizde ab oluşucak ve yağış oluşucak şu anda ora için konuşmak erken

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• Tamam sağolun bu kıştan da ümidimi kesmiş bulunmaktayım...Saygılar :D

sakın kesme ümidini ama kardan hariç etkili yağışlar geliyor haftaya gece saatlerinde sıfıra yaklaşabileceğini söyliyim yağış olacak gece kky görebilirsin

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• Kardeşim kar göremediktan sonra ne yapayım :/.....Ama bazıları da 20 sinde ki sistemde kar yağma ihtimali daha yüksek diyolar kafam karıştı açıkçası ...

• Kardeşim kar göremediktan sonra ne yapayım :/.....Ama bazıları da 20 sinde ki sistemde kar yağma ihtimali daha yüksek diyolar kafam karıştı açıkçası ...

sana tek söyliyeceğim şey sen orda yaşıyorsun yaşadığın bölgenin yapısını bilirsin kar extrem durumlarda anca yağabilir tm şu anda yağma olasılığı yüksek ama şu anlık önümüzde daha kaç gün var yarın akşam yada cumartesi sana net bilgi veririm ayrıca oturdğun konumun rakımı kaç ?

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• ANTAKYA DAN 100 metre yüksekte...Tuhaf bi yer şöyle bişey söyliyim son 4-5 yıla kadar her sene 2-3 defa kar yağardı buraya ama son yıllarda ne oldu bende anlamadım... :(

• ANTAKYA DAN 100 metre yüksekte...Tuhaf bi yer şöyle bişey söyliyim son 4-5 yıla kadar her sene 2-3 defa kar yağardı buraya ama son yıllarda ne oldu bende anlamadım... :(

rakımın kıyıya göre yüksek sayılır en az 1-2 derece fark vardır bende söyliyim hafta sonu değil ama bidaki hafta kar alma olasılığı %50-%60 arası ora için zaten ben kuvvetli yağış bekliyorum antakyada

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• Konuya benzer sitede zaten konular olduğundan konu kilitlenmiştir.
    moderator
    kardan emrah!

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]