15 Ocak ve sonrası rekor sistemler mi geliyor ? genel tartışma

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar şu modeller çıldırtan cinsten, sizce efsane mi geliyor... Bu sefer olacak inşallah :yes:

• Bu görünen sistem için biraz erken. Daha çok değişir o modeller. Hemen havalara girmemek lazım...

Yarım saat önce değişir demiştim. :biggrin: :biggrin: :biggrin: Gece modellerinde sistem uçmuş :biggrin: :biggrin: Dediğim gibi sistem modellerde bir görünür bir kaybolur ve bu derece soğukla gelmesi imkansız gibi. Sabırla modelleri takip etmek lazım...

• Yarım saat önce değişir demiştim. :biggrin: :biggrin: :biggrin: Gece modellerinde sistem uçmuş :biggrin: :biggrin: Dediğim gibi sistem modellerde bir görünür bir kaybolur ve bu derece soğukla gelmesi imkansız gibi. Sabırla modelleri takip etmek lazım...

Sistem 3-4 gün önce zaten kesinleşti ki kim demiş 8-9 ocakta batı bölgelerde şiddetli kar yağışları olacağını veya Türkiye genelinde kar görüleceğini,bunu abartan dmi ve medyadır, biz kar gelecek demedik bu sistem için diyen olduysada yanılanlar vardır aramızda tamam.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• Olay tamamen. Okyanus etkisinden ibaret, bknz(ispanya uzerine ayagini uzatan AB, nasilda okyanusun Yolunu kesmis ve akdenize girmesini engellemis ve ingiltere uzerine kivrilmaya zorlamis) iste bizim bu kis sorunumuz bu. Ne zaman Okyanustan YB siklonunu bir sekilde akdenize yani uzerimize sarkmasi engellenirse, iste o zaman boyle guzel sistemler birakin karadenize akdenize kadar inip izmirden istanbula her yerde kar birakabilir. Takipte kalin

• Ben ayın 18i gibi tarih veriyorum , ayın 20sinden sonrasını bekleyin. Modeller , özellikle gece ve sabah modelleri harika çıktı. Ayın 20si bence kesinleşti.[hr]
    İstanbul çok rahat kar alacak.

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]

Einmal editiert, zuletzt von kardan emrah ()

• Ben ayın 18i gibi tarih veriyorum , ayın 20sinden sonrasını bekleyin. Modeller , özellikle gece ve sabah modelleri harika çıktı. Ayın 20si bence kesinleşti.[hr]
    İstanbul çok rahat kar alacak.

Aynen Sana Katılıyorum Kardan Emrah;
    Bu Sistem Bir Gözüküp Bir Kaybolacak Ama Sonunda Gelecek.

• Arkadaslar tm herkes kesın gozuyle bakıyolarda bunu bıde arıf abımızden duysak bakalım o ne dıcek tabı burda ehrkes soleyebılr tahmınlerını bnde 18 22 arası bu modellerın bole cıkıcagnı ınanıorum bakalım gorucez

• Arkadaslar tm herkes kesın gozuyle bakıyolarda bunu bıde arıf abımızden duysak bakalım o ne dıcek tabı burda ehrkes soleyebılr tahmınlerını bnde 18 22 arası bu modellerın bole cıkıcagnı ınanıorum bakalım gorucez

bu sistem kesin sibirya çalışmaya başlıcak tabiki izlanda batırmassa

ANKARA HAZIRLIKLI OL

EFSANE KAR YAĞIŞLARI YOLDA

• 02-01-2012, 10:08 AM Mesaj: #16
    Kardanman

RE: Ne zaman çok kar bırakacak sistem alırız...?
    Öncelikle hepinize selamlar arkadaşlar. Tesadüf eseri gördüğüm bu sitede ilk mesajım. Benim tahminim Ocak ayının 2 kısıma bölünmesi gerektiği yönünde yani Ocak 15 den sonra olacak her ne olacaksa bazılarımız için Ocak 15 geç bir tarih olabilir. Bazılarımız kış geç geldi diyebilir ancak bence tam vaktinde gelmiş olacak kış. Ben Giresun'da yaşıyorum ve size iklimdeki bazı farklılıklardan bahsetmek istiyorum.

- Önceden incirler Ağustos 15 gibi olgunlaşırken artık Eylül 15 gibi olgunlaşıyor.
    - Kefal sürüleri Mayıs 10 -15 gibi gelirken artık temmuz ayına kadar uzadı bu vakit.
    - Göçmen kuşlar(burada sarı asma denilen bir kuş cinsi) temmuz ayında gelirken artık ağustos ayında geliyorlar.
    - Burada kışları sert lodoslar sonrası kesinlikle ağır kış koşulları yaşanır ve 20 cm'den aşağı kar bırakmazdı önceleri. Artık tuhaf olarak lodosta bir anlam ifade etmiyor.

Daha örnekler vererek konuyu uzatabilirim ancak bu bizim mevsimlerde kayma olduğunu görmemiz açısından yeterli. Birde gece gündüz sıcaklıkları arasında bariz farklar görülmeye başladı burada(Giresun) 10 dereceye varan farklar önceleri çok aşina olduğumuz bir durum değil. Bazı radar ve uydu görüntülerinde yolda olan sistemleri çoğumuz görmüşüzdür ancak bu koşullarda sağlıklı tahmin yapmak imkansız. Meteorolojinin güneşli dediği günde sel olduğunu da gördük. Bu nedenle birbirimizi tahminlerine saygılı olduğumuz sürece istişare yaparak daha güzel sonuçlara varacağımız kesin. Giresun- marmara ve karadeniz sahili için tahminim ocak 17- 20 arası kar görülebilir. İç bölgelerde zaten kar sorunu yok. Kolay gelsin arkadaşlar.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Diğer bir konuda yazdığım cevapta 2 ocakta söylemişim 17 -20 arası kar olabileceğini. Şimdi her yerde ayın 20 si konuşuluyor. :)

• 20 ocağıda 23 - 26 ocak yaparsak daha mantıklı ve doğru olabilir kanısındayım. -20 görürmüyüz derseniz benden % 5 ihtimal. Ha birde Giresun'da yine kar yok önümüzdeki hafta yağmura devam ediyoruz.

• BÜNYAMİN SÜRMELİ DEMİŞTİ,1 ŞUBATTA YENİ YAĞIŞ SİSTEMİ ALACAĞIZ SONRA. BİR 'DE ŞUBATIN 4-5'İ GİBİ YENİ BİR YAĞIŞLI SİSTEM ALACAĞIZ. :biggrin:

• Kardanman bende giresun espiye'den kesinlikle sana katılıyorum Giresunun ikliminde farklılıklar var.Giresun da en yağışlı ay Kasım ayıdır ama gel gör ki 2010 kasımında 0.5 gün yağış oldu ve de kar yağışı yok denecek kadardı.Yalnız mart ayının ortalarından itibaren Giresun ve çevresi uzun yıllar ortalamasından fazla yağış aldı Aralık ayına kadar 3 gün üst üste güneş görmedik nerdeyse.Kasım ayının ortalarında da bi gün de olsa kar sürprizi Espiye çevresinde yaşandı.geçen hafta da sahile yakın kesimlerde kar yağışı görüldü.Ayın 20 'den itibaren sibirya kökenli sistemle birlikte kar görülebilir

• Arkadaşlar modeller ne durumuda şuan ? .... Haaala o sert görünen sistem var mı ?? Bilgilendirirseniz sevinirim :)