Endekslerin Yorumlanması

 • Endekslerin Yorumlanması
  NAO ve AO endekslerindeki değişimlerin bize etkisi yaklaşık olarak 1 hafta-10 günü bulabiliyor. Endeks pozitif seyir izliyorsa ilerleyen günlerde yurdumuzda çoğunlukla kurak, tersi durumda yani negatif seyir izliyorsa yağışlı günler yaşanabileceği anlamına gelir. Değerler ne kadar büyürse etki de o kadar artar. Örneğin kuvvetli negatif yani -2lerde salınan bir endeks Akdeniz kuşağında alçak basınç hakimiyetine ve bol yağışlı günlere işaret eder. +2lerdeki bir endeks ise yüksek basınç hakimiyetini ve kuraklığı işaret eder. NAO ve AO endeksleri çoğu zaman birbirine paralel seyir izler.

  NAO endeksi negatif olduğu zaman Subpolar alanda başka bir ifadeyle İzlanda çevresinde basınç değerleri olması gereken değerlerin üzerinde Subtropikal alanda yani Azorlar çevresinde olması gerekenin altındadır. Resimde olduğu gibi:
  NAO endeksi pozitif olduğundaysa görüntü şu linktekine benzer şekildedir:


  ENSO endeks değerleri Tropikal Pasifik’teki deniz yüzeyi sıcaklığı tahminlerine göre şekillendiriliyor. -0,5 ile +0,5 arasındaysa nötr -0,5in altındaysa yani -1 yada -3 gibi bir değeri işaret ediyorsa La Nina etkisi +0,5 in üzerindeyse yani +1,5 +3 gibi bir değeri gösteriyorsa ElNino etkisi vardır diyoruz. Verilerden net olarak önümüzdeki kış için La Nina’nın hüküm süreceğini anlayabiliyoruz.
  Hava Turka sitesinden bir arkadaşın yazısıdır. Ben burada da arkadaşlar bilgilensin diye paylaştım...


 • Modelin hangi ülkeyi gösterdiğini nasıl anlıyorsun[hr]
  Modelin hangi ülkeyi gösterdiğini nasıl anlıyorsun


  dikkat ederseniz model üstünde ülkelerin krokisi var. renklendirmeler de sıcaklık değerlerinin yayılım alanını gösteriyor.