7-8-9 Mart sistemi ve İstanbul


 • Tuzla tahmininiz nedir ? Benim tahminim. 15 25 cm arası kar bekliyorum merkez olarak (İstanbul) içinde 5 -15 cm merkez

  Tuzla'da da İstanbul genelinde olduğu gibi yağışın sabah saatlerinden itibaren kademe kademe önce karlakarışık yağmur sonrasında kara dönmesini bekliyoruz. Yağış etkili,yoğun şekilde görülecektir. Kar kalınlığına gelince, bu konuda yanılma payı yüksek olduğu için tahminde bulunmuyoruz ancak beyaz kar örtüsü oluşacağını tahmin ediyoruz.

 • 10 cm üzeri bir miktar oluşabilir kıyılarda ama yükseklerde 20 cm dolayında bir örtü bekliyorum.bu da benim tahminimdir.ancak sistem beklenenden de daha kuvvetli gelirse kıyılardaki kar örtüsünün 15 cm e yaklaşması bence hicte sürpriz olmaz diye düşünüyorum.

  Kocaeli Mekan 41
  İstanbul Memleket 34  Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..  karsever ugur

  Edited once, last by karsever ugur ().

 • Kıytırık bir sistem değil yoğun bir kar yağışı bekleniyor bu kadar haber yaptılar boşunamıydı.bırakında olsun bir seyler artık .cünkü bu sistemdende kar alamassak İstanbul tarihinde ilk kez en kurak yaşadığı kış mevsimini kar örtüsü yapamadan bitirecek tamam.

  Kocaeli Mekan 41
  İstanbul Memleket 34  Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..  karsever ugur

 • Kıyılarda 5-15cm arası ortalama 10cm, yükseklerde 15-25cm ortalama 20cm örtü oluşabilir ancak bu pazartesi gecesi ve Salı olur. Pazartesi örtü, eğer kar kıyılarda dahil sabah ve öğlene doğru başlar ve yoğun olursa öğleden sonra, akşama doğru örtü oluşabilir.Ayrıca rüzgarın hızı İstanbul'da saatte 90km ye kadar çıkabileceği için elektrik kesintileri meydana gelebilir,Yoğun kar ile birleşince görüş mesafesi azalacağından trafikte Dikkat Edin ,Egede ise rüzgarın hızı 120'ye dayanacak birnevi küçük kasırga Aman Dikkat Edin Egeliler.
  Ayrıca Okullar Tatil olurmu derseniz, Pazartesi belki öğleden sonra ders yapan okullar tatil olabilir, Salı ve Çarşamba,büyük ihtimal Perşembede tatil olabilir.
  Yukarıda İstanbul'da rüzgarın hızı 90km'ye kadar çıkabilir dedim yani bu 70-90km arası fırtına Pazartesi gecesi-sabahına doğru başlayacak. 50-70km arası rüzgar Pazar günü akşamdan sonra, 30-60km arası rüzgar pazar öğlenden sonra-akşama doğru başlayacak.

 • Merhabalar


  Evet şimdi olacakları beklemek gerek. İstanbul özellikle salı çarşamba günleri sağlam kar yağışı alacaktır. Bekleyip nerelerde daha şiddetli olacağını görelim


  Sistemin zayıflaması yok şuan daha güçlenerek geliyor. Yalnız Bünyamin bey ve diğerleri temkinli olmaya çalışıyor.( Yer yüzü sıcaklılığı ve martdan korkuyolar .Şuan yer yüzü sıcaklığı 3-4 derece gibi bu da karın tutması için yeterli )


  Saygılar

 • İstanbul'da kar yağışının etkin kısmının pazartesi öğleden sonra,akşam saatlerinden itibaren başlamasını bekliyoruz. Ayrıntılı tahminlerimizde bütün bunları açıklayacağız.
  Teşekkürler.

 • İstanbul'un yüksek ve trakya kesimlerinde(Kınalı Gişeler Çevresi-Silivri-Çatalca-Kıraç-Hadımköy-Büyükçekmece-Beylikdüzü arası-Arnavutköy)kar Pazartesi sabaha doğru başlayacaktır.İl genelinde ise hafif kky ve kar görülebilir rüzgar 30-60km, öğleden sonra ise il genelinde yoğun kar yağışı başlayacaktır fırtınanın hızı 60-90km.Pazartesi gece-Salı-Salı Gecesi-Çarşamba akşama kadar yoğun kar yağışı devam edecektir, çarşambadan sonra yoğun kar etkisini biraz azaltsada etkili kar yağışı devam edecektir Perşembe öğleden sonra ise İstanbul Avrupa Yakasında etkili kar beklenmemekle birlikte rüzgarında etkisiyle hafif Sea Effect geçişleri görülebilecektir, Anadolu yakasında ise kar yağışı Cuma sabah erken saatlere(03-04) kadar devam edecektir.Ayrıca DMİ,CNN,NTV gibi kurumların hava sıcaklığını yüksek göstermesinin nedeni hata yapmaktan kaçınmaları ve sıcaklıkları 10-20km rüzgar baz alınarak göstermesidir.Yani 30-50km rüzgarda -1, -2 50-70km rüzgarda -3, 70-90km rüzgarda -4, -5C daha düşük sıcaklık ölçülebilir ayrıca hissedilen sıcaklıkta 90km fırtınada normal hava sıcaklığından yaklaşık 9-10'C daha düşüktür yani her 10km rüzgar için hissedilen sıcaklık 1'C düşer(hava sıcaklığını 0'C baz aldım)Yani sadete gelirsek Pazartesi Öğlen gibi kar yağışları başlayacak Salı-Çarşamba-Perşembe Avrupa yakasında okulların tatil olma olasılığı çok yüksek Anadolu yakası için Cuma günüde eklenebilir.Ayrıca Pazartesi Akşam-Gece-Salı-Salı gecesi ve Çarşamba günü elektrik kesintilerinin yaşanması yüksek ihtimal.Ayrıca EGE'de de kar yağma olasılığı vardır İzmir-Muğla-Aydın-Manisa-Balıkesir gibi yerlerde rüzgarın hızı 100 hatta bazı yerlerde 110km yi bulacağı için yağan karın örtü oluşturma ihtimali yüksek İzmir 10cm(Yüksek+Alçak/kıyı ortalaması)..Sıcaklık Tahminlerimi ilerleyen saatlerde güncelleyeceğim..
  Bol Karlı Günler Dilerim..

 • Uzun zamandır foruma giremiyordum kişisel sebeplerimden ötürü.Yılın en kuvvetli sistemi gibi görünüyor.Ptesi gecesinden itibaren Marmara'yı kapsayacak.İstanbul'un Anadolu Yakasında daha kuvvetli yağışlar bekliyoruz.Cuma gününe kadar kar etkili olacak.  [size=1]CNN Turk Meteoroloji Bölümü/Meteoroloji Mühendisi

  [/size]


 • Uzun zamandır foruma giremiyordum kişisel sebeplerimden ötürü.Yılın en kuvvetli sistemi gibi görünüyor.Ptesi gecesinden itibaren Marmara'yı kapsayacak.İstanbul'un Anadolu Yakasında daha kuvvetli yağışlar bekliyoruz.Cuma gününe kadar kar etkili olacak.


  Hoşgeldiniz inşalllah yağış 10-15 cm kar örtüsü oluşturur ;)