2011 Mart Ayı Başlarında İstanbul'a 87 Kışını Andıran Kar Yağışları Gelebilir!.

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konuyu fazla uzatmadan hemen ayrıntılara geçmek istiyorum;

birincisi ,İstanbul'da şu sıralar kuzeybatıdan esen rüzgarlar hakim.ancak bu sizi yanıltmasın bu soğuk başka basınçlara benzemiyor.nedeni ise şudur.atmosferde soğuk bulutla sıcak bulut birbirine çarpışırsa havada kararsızlık meydana gelir.ve bu durumda baş gösterdiğinde ya sağanak yağmur oluşur yada fırtına meydana gelir.işte 2011de aynı senaryoyu yaşıyoruz.ılık giden havalar ayazın zaman zaman etkili olduğu günler vs vs.peki bu gidişat neye işaret tabiki 87 kışına önceki yazımda efsane gelmezse 2007 gibi bir kış mevsimiyle sezonu kapatabiliriz demiştim hatırlarsanız.fakat o iddiam hala geçerliliğini sürdürmeye devam ediyor.ama bu yazdığım yorumun önceki yazdığım konuyla kesinlikle ilgisi yoktur.yani tamamen başka bir öngörü olup sadece sizlere bazı ipuçları sunmak için bu yazıyı paylaşmak istedim.

ikincisi ve son konuysa,İstanbul'un 2011 Mart ayında beklediği soğuklar acaba yerde kalıcı kar örtüsü bırakacak mı.işte bunuda ilerleyen günlerde sizlere detaylı olarak açıklayacağım.bide şunuda ilave edelim 87 kışında iki temel faktör ani kar yağışlarına sebep olmuştu.onlar nelerdi peki hemen sıralayalım:

1-Akdenizde oluşan y.b gündüz sıcaklığı 20 dereceye kadar çıkardı. sonra aradan saatler gecti ve 1 gün içindede sibirya y.b devreye girip bütün y.b etki alanını daralttı ve gücünü yitirmesine neden oldu.

2-Gece sıcaklık neredeyse 12-15 derece birden düşerek tarihin en hızlı sıcaklık düşüşü rekorunu kırmıstır.ertesinde ise 50 cm'e varan kar örtüsü oluşmuş ve bu kar birikintisi mayısa kadar yerden kalkmamıstır.sonrasında mayıstada kar yagısları görülmüs ancak marttaki kadar kuvvetli olmamıstır.

Sonuç:Evet kısaca toparlarsak 2011 Mart ayı sürprizlere şimdiden açıktır.hatta kanaatimizce 2011 Mart ayını efsane olmaya aday olarakta
    gösterebiliriz.bunda bir mahsur görmüyoruz artık.sorularınız ve görüşleriniz olursa bu konu üzerinden bana yazabilirsiniz.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• barbaros bu saydıklarım 2011de olabilir ama illa gerçekleşecek demiyorum.ama bakalım biraz daha zaman geçsinde göreceğiz mart ayında neler olacağınıda.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• Bence 87 kışı demiyelimde 2002 yaşayabiliriz

Bu kıştan umutsuz kim ise kim olduğu önemli değil, güler geçerim.
    -SİSTEMCİ

Sibiryasız kışa kış demem azor balsa Sibirya duble kaymaktır.
    -SİSTEMCİ

*FOREVER SİSTEMCİ*

• Peki 1987 kışın da yağışlar bu kadar azmıydı? Hava olayları belki benziyebilir, ancak ben bu kışın vasat geçme sebebini yağış azlığına ve Sibiryanın çok aktif olmamasına bağdaştırıyorum. Kaldıki marta İzlanda aktifleşecek gibi gözüküyor, yani avrupadaki sıcak hava dalgası bizim üzerimize kadar genişleyecek gibi. Ama hava bu heran bir süpriz olabilir.