İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

• Ben bu konularda uzman değilim sadece meraklisiyim ve araştıran kisiyim tekrar söylüyorum mühendis olan sensin tabii ki de senin tahminlerinle benimkiler bir değil ben sadece sana kotumser seyler yazma dedim bu kadar bana tepki gostermene gerek yok;)

• sabah dışarda 2 derece ama güneşli kısmen parçalı bulutlu hava vardı izmir'de. Çıkıp pazar yürüyüşü yaptım ciğerlerimde hissettim o serin havayı. Ayaz, rüzgar falanda yoktu. Soğuk ama üşümeyen miss gibi hava vardı. Kar falan hiç umursamadım. Keşke 1 ay böyle olsa havalar her sabah.

• Dek için izobarlar ve koşullar uygun değil deniz üzerinde eriyen kütleler görürüz. Akdenizde ab derinleşince sığ kütleler gelicek izmir merkeze kadar sokulurmu hep beraber göreceğiz sanmıyorum ama

Sizi tebrik ediyorum 75 cm kar alırız gibi yorumların yazıldığı zamanda öngörüp hayır yağmayacak diyebildiniz bin tane eleştiri yediniz. Bu forumda kar yağacak diyen adam kraldır, yağmayacak diyenler taşlanır ama benim bildiğim böyle forumlarda doğru tahmin yapanın tebrik edilmesi lazım.

Genel duruma gelirsek ise yıllardır alıştığımız soğuk-yağış çakışmaması durumu yaşadık yine. Nitekim salıdan sonra havaların ısınmasıyla birlikte şakır şakır yağış başlıyor. Bazı arkadaşlar bizim Akdeniz ikliminde yaşadığımızı yok sayıyor ancak ortaokul bilgisi kadar basittir bu iş : Kışlar genellikle ılık ve yağmurlu,nadiren eksi dereceler ve kar yağışlı. Elbette bu durum böyle diye oturup kar kovalamayacak değiliz ama yaşadığımız iklimi farkedip gerçekçi beklentiler oluşturmamızda fayda var.

• Önce 24-25 sistemi sonra yılbaşı sistemi sonra 4-5 ocak sonra 6-7-8 ocak hepsi gitti bırak kar almayı havada bile göremedik böyle birşey olamaz son güne gelene kadar hepsi uçtu gitti yine buz gibi kuru soğuk bundan sonra hiçbir beklentiye girmicem daha düne kadar Pazartesi salıya herşey çok iyiydi gelecek olan sistemlerde de hiçbirşey beklemiyorum olursa sürpriz olur olmazsa zaten olduğu yok

• Pergamon35 yaklaşık 3 haftadır takip ediyorum siteyi. Sadece senin söylediklerin gerçekleşti. Emeğine sağlık

Benim söylediklerimde gerçekleşmedi duvarımdaki tahmine başarısz işareti koydum zaten ilk anda yanıldığımı anlayınca tahmini ve yorumlarımı ona göre değiştirdim ben mühendis falan değilim bu arada coğrafya mezunuyum :)

• Ayrıca bir arkadaş daha vardı Balıkesirli şimdi nickini tam hatırlamıyorum ama aynı şekilde onu da sürekli taşlayıp durdular. Adamın tek amacı tahminini paylaşmaktı. Balıkesirli olmasından gereksiz yere vurdular sanki ülkemizin şehirlerinden biri değil. Yöneticiler dahil troll ilan ettiler. Ama İstanbuldan ordan burdan biri gelip konuya kar yağacak yazdığında oooo hoşgeldin kral gibi laflar havada uçuşuyor o zaman kimse demiyor sen İzmirli değilsin çık konudan.

• Gfs yağış verdiği saatlerde hava pırıl pırıl güneşli .Kısa vadede bile çok kötü modeller .Euro4 denen kısa vade modelide güzel bir çuvalladı yağış konusunda yapçak bir şey yok .

Ayrıyetten bir şey daha eklemek isityorum burda hiç bir hocamız gelipte 70 cm gibi laflar etmedi ,Uzun yıllar bu işe gönül vermiş insanlar mevcut kar ihtimali mevcut ise kovalanır dün ise bir çok yere sulu kar ,kky yağdı ufak kütlelerle .Unutmayınki yılda 10 defa zayıfıyla ,kuvetlisiyle salınım oluyorsa 1 ve 2 defa kar olarak görüyoruz dediğim gibi süprizi kovalıyoruz çok garantici olupta umutsuz olmak bu işin doğasına aykırı doğrumu doğru lakin bana göre değil iyi günler .

• PergamoN Hocam 4-5 için tahmininiz en tutarlı tahmindi gene de. 7 si açısından da arabaların üstü olur olursa demiştiniz ki şu saatten sonra da olsa olsa anca o gerçekleşir. Kısaca yanılma payı en düşük tahmini tıpkı aralık sonunda olduğu gibi siz yaptınız. Duvarınızda ileriki sistemler için de yeni paylaşımlarınızı bekliyorum :thumbup::thumbup:

• Whatsapp grubunada yazmıştım Euro 4 dışında modellere bakmayın son 1 2 gün için ama dinleyen olmadı maalesef.6 Ocakda yağış zaten beklenmiyordu 6 Ocak gecesi dahil fakat bazı kişiler duygusallığını mı önplanda tuttu yoksa tecrübesizliğini mi önplanda tuttu bilemiyorum.GFS ve buna ECMWF'de dahil son 2 gün zaten yağışlara bakılmaz.Ama bazı kişiler sinerji olsun diye kar yağacak bu kar gelecek buraya diyerek çoğu kişi radar takibi yaptı ya da o hevesle yaptı.Sonuç;anlatmaya gerek yok ha bu durumdan memnunum diyenlere saygı duyarım lafım yok ama diğer kısım kar sevinciyle kar görecek hevesiyle bu sabah hayal kırıklığına uğradı.

Ben,çok değil 15 gün önce yılbaşı sistemi için kar yağmaz uygun değerler yok diye belirtirken sayfada linç yedim bana kızıldı(sebebi sinerji diye)sonuç yağmadı.Anladımki o günden sonra bu sayfaya her negatif yazım sana linç olarak döner zaten o günden sonra sinerjik olumlu modellerin verilerini paylaşmaya başladım.

Bu yazımın nedeni çoğu kişinin hayal kırıklığına uğraması zaten bende son 4 5 gündür sayfaya yazı yazmıyorum çünkü çok bilgi kirliliği ve hayaller sinerjiler var bozulmasın diye yazmadım.Burdanda PergamoN 'e de beğenimi sunuyorum çünkü bu sayfada negatif unsur paylaşmak zor iştir ^^ soncunda linç yersin ya da sana negatif bakarlar ama bugün olduğu gibi kazandınmı herkes tebrik eder.Bende cesaretinden dolayı tebrik ederim :thumbup: