İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İşte bende bundan kızıyorum tamam tahminini yap ama bu kadar o metnin içinde kotumserlige yer verme tahmin değil de sanki burada insanların umutlanmamalarini istermis gibi bir tablo çıkıyor ortaya kusura bakma

Bana göre beklenen yağış dahi olmayabilir. beklenti minumumda olsun havada görmeye odaklanın radarda parçalı sığ kütleler göreceğiz çoğu yerde virga dediğimiz olay gerçekleşecek dewpointleri(işba) euro4'de çok düşük gördüm (-4,-5 lere inen yerler var) nemi düşük bekliyor (yer,yer) dediğim gibi radar ve sıcaklık takibi yapacağız. sistem çok iyi gelmiyor ne yazıkki sinekden yağ çıkarmaya odaklandık ne görürsek kâr'dır :) kış uzun ama güzel kar görmeden bitmez bitemez bana göre çok daha iyi salınımlar göreceğiz..

• Kış bitermi ya aldırış etmeyin özellikle bu saatten sonra başlıyor kış. Kuzey kutupda toplanan soğukların aşağı enlemlere bize ve avrupaya inmesini kolaylaştıran etmenler tamamlandı (stratosfer ısınmas vb).troposferdeki batı-doğu doğrultulu rüzgarların (zonal wind) kuzey kutupda tüm katmanlarda hafif doğudan batıya esmeyi başlayacağını görüyoruz verilerde (yakında modellerede yansır) bununla birlikde şu ana kadarki gördüğümüz sistemlerin çok daha güçlülerini göreceğiz bunlar avrupayamı kaçar türkiyeyimi etkiler göreceğiz. bu sistemden sonra uzun bi süre lodoslu havaların etkisinde kalacağız sonrasında bomba sistemler gözükmeye başlar tahminimce (uygun basınç diziliminde) Kar görmeden bu sene kışı bitirmek yok :) oldumu istediğiniz beni dikkate almak isteyen alsın gene hep aynı konuya dönüyoruz..

• Arkadaşlar PergamoN ustaya kızmayın. Ne demişler, vermeyince mabut neylesin Mahmut.

Demem odur ki o da modellere bakıp yorumluyor ve de modeller böyle veriyor. Ne yapalım sabırla takip edeceğiz kızmak sinirlenmek yok herkese iyi forumlar...

• PergamoN Hocanın yazdıklarında olumsuz bir şey göremiyorum. Arabaların üstünde kar görebileceğimizi de belirtmiş zaten. Bizim genel fikrimizde zaten 3-4 cm kar görebilme durumumuzun sürpriz olacağı yönünde idi. Ayrıca aldığımız tüm sistemler ileride alacağımız sistemler açısından kardır bizim için. Kendi tahminini ortaya koymuş. Bu şekilde gelirse yetiniriz daha fazla gelirse seviniriz olur biter. Hemen umutsuzluğa sürüklüyor gibi bir tavır alınmış. Yaşlarınızı bilmiyorum ama çok çocuksu kaçıyor. İnsanları yaftalamak hiçbirimize yakışmaz.

• pergamon keskin yazıyon ondan dün akşama dönse model sorun yok bakalım izlicez nasip

ben 2gündür modellere bile bakmıyorum sınırlı alan hariç :) batı akdenizdeki ab derinleşseydi çok daha farklı şeyler söyleyebilirdim. yağış son saate kadar değişir çünkü parçalı kütleler göreceğiz model takibi yapmayı bırakın bence

• İzmir için kar ihtimali bitmiş değil.Örtü olurmu olmaz ne yazıkki ama havada görmek isteyenler için ocak 7 nin son saatleri ve 8 in ilk saatleri kar yağışı için uygun şartlar sunuyor. Bu gece özellikle izmir merkez ilçeleri boşuna uykusuz kalmasın şartlar kar için uygun değil. Yükseklerde ise Sabah 6 gibi kar geçişleri görülmesi muhtemel.Ayrıca ayın 15-16 sı gibi gelmesini beklediğim bir salınım var bu gelenlerden çok daha güçlü olacak ve İzmire örtü yapabilecek kapasitede bence. Süre uzun bekleyip göreceğiz iyi günler.

• Modeller kar'a boğuyor yeri geliyor ama son soz ALLAH'ın unutma asi gelme.

Ben mi asi geldim :D Her şey Allahtandır zaten. Sürpriz diye bir şey yoktur bu hayatta. Fakat modelleri de verileri de incelemeye devam ediyoruz. O zaman bütün bilim adamları Allah bilir desinler bıraksınlar her şeyi. Allah sana oku aklet düşün demiş. Sen bu aşamadan geçersin sonrasını Allaha bırakırsın. Tutar ya da tutmaz. Dediğim de ne asilik var ?

• İzmir için kar ihtimali bitmiş değil.Örtü olurmu olmaz ne yazıkki ama havada görmek isteyenler için ocak 7 nin son saatleri ve 8 in ilk saatleri kar yağışı için uygun şartlar sunuyor. Bu gece özellikle izmir merkez ilçeleri boşuna uykusuz kalmasın şartlar kar için uygun değil. Yükseklerde ise Sabah 6 gibi kar geçişleri görülmesi muhtemel.Ayrıca ayın 15-16 sı gibi gelmesini beklediğim bir salınım var bu gelenlerden çok daha güçlü olacak ve İzmire örtü yapabilecek kapasitede bence. Süre uzun bekleyip göreceğiz iyi günler.

Peki...