İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

• PergamoN usta kaç hpa dan sonro karayele döner rüzgar?

Basınçın derinliği ile bilemeyiz onu abnin hareketi önemli en kıyı kesim (çeşme falan) orlarda erken dönecek orayı takip et son durumlardan

Edit: euro4 göre 6 civarı ve sonrasında döner gibi görünüyor

• PergamoN Hocam 7 sinde kar bırakması muhtemel sistemin 8 inde yağışların artmasıyla merkez açısından örtü yapabilme ihtimalini nasıl görüyorsunuz ? MGM 2 gün için şu an kar gösteriyor. 8inde beklenilen yağışın kuvvetini artırması durumunda güzel bir örtü görebilir miyiz ?

• PergamoN Hocam 7 sinde kar bırakması muhtemel sistemin 8 inde yağışların artmasıyla merkez açısından örtü yapabilme ihtimalini nasıl görüyorsunuz ? MGM 2 gün için şu an kar gösteriyor. 8inde beklenilen yağışın kuvvetini artırması durumunda güzel bir örtü görebilir miyiz ?

Çok incelemedim ama 7-8indeki şartlar çok daha iyidi merkez adına (dün) yağış artarsa örtü olur(dünkü şartlara göre)şuan nasıl bilmiyorum mgm kar verdise güzeldir Ama..

• Şimdi daha tecrübeli büyüklerime saygıyı kusur etmeden kendi tecrübemle söylemek isterim ki, Mgm İzmir'e kar ikonu koyduysa yağar arkadaş. Üstüne üstlük diğer hava modelleri ve bazı siteler dahi en kötü 7-8 ocak tarihlerine kar verdiyse, en kötü söz konusu tarihlerde havada olsa bile kar yağışını göreceğimiz az çok kesin gibidir. Lakin ben bu yorumu yaptığım için yağış ihtimali %50 azaldı şimdiden söyleyeyim. Kalan %50 için KONSANTRE olalım...

• Şu son 48 saat içinde dahi siklonların hareketi, yönü, hızı

kırk takla attı.1 haftalık periyodu hiç saymıyorum bile.

Atmosferin bu dinamik, değişken olağanüstü gücü karşısında

gariban modeller,veri girişlerini yapanlar ne yapsın.:)

Ders niteliğinde bir okadar da aksiyonu yüksek takip sürecine girmek üzereyiz.

Yağışların gücü, zamanı,türü,etkisinin son ana kadar değişkenlik göstereceği

çok açıktır.Siklonun dönüş hareketiyle soğuk cephe ile beraber Ege denizi

üzerinden kat edeceği mesafe bakımından rüzgarların beklenilenin altında

bir ısınmaya sebebiyet vereceğini tahmin ediyorum.Bekleyip göreceğiz.

Akşam tekrardan bir değerlendirme yaparız.

• PergamoN anladım ustam sağol. Bölgem konusunda ne söylersiniz? (malum şehir ismi yazamıyoruz)

Bu gece supriz olur mu?

İnan incelemem lazım ve müsait değilim o kadar ama yarın sabah manisa merkez dahil havada görülme ihtimali var yağışın sonlarına doğru sıcaklık ve radar takibi önemli.. özellikle bu sefer manisanın doğusu (1.-2.) 2siklonun hareketide manisanın doğusuna yaramıyor düşük rakımlarda çok sıkıntılı rakım ı yüksek yerler normal olarak daha şanslı. 7-8ocakdaki ab o bölge içinde daha iyi olacaktır..

• bergama kozakta örtü oluşmuş kar yağışı hala devam ediyor maşallah :)

Beklediğimden iyi gidiyor dün açıklamamdada söylemiştim 2 siklondada kuzey ege çok şanslı abnin tam üzerinden geçiyor olmasından kaynaklı düşey hareket muazzam kuvvetli modellerin hiçbirinde bergama,kınık merkezde (euro4) dahil kar veya kky göstermiyor bu gece ama ben kara çevirmesini bekliyorum ..

• Şimdi daha tecrübeli büyüklerime saygıyı kusur etmeden kendi tecrübemle söylemek isterim ki, Mgm İzmir'e kar ikonu koyduysa yağar arkadaş. Üstüne üstlük diğer hava modelleri ve bazı siteler dahi en kötü 7-8 ocak tarihlerine kar verdiyse, en kötü söz konusu tarihlerde havada olsa bile kar yağışını göreceğimiz az çok kesin gibidir. Lakin ben bu yorumu yaptığım için yağış ihtimali %50 azaldı şimdiden söyleyeyim. Kalan %50 için KONSANTRE olalım...

Valla ben mgmnin izmire yoğun kar ikonu koyduğunu hatırlıyorum o yüzden emin olamam o konuda, zaten sende yorum attın benim için %20 oldu :D

• Kesinlikle güzel bir tespit altına imzamı atarım kar sınırı o değerlere düşerse ve yağış olursa akabinde kar sınırı kıyılara kadar ulaşır..

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar 8.3k

• Samet
    2. Replies
      8.3k
      Views
      418k
      8.3k
    3. nero02

1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 805

• Samet
    2. Replies
      805
      Views
      74k
      805
    3. buraksefer

1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 324

• Interstellar
    2. Replies
      324
      Views
      15k
      324
    3. Fease

1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 2.4k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      2.4k
      Views
      185k
      2.4k
    3. Umut Gürsoy

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 335

• Samet
    2. Replies
      335
      Views
      50k
      335
    3. Samet

1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar 3.3k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      3.3k
      Views
      170k
      3.3k
    3. schutzstaffel

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 15 (13.03.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      155
    1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 15 (13.03.2021) Genel Yorumlama 5

• Samet
    2. Replies
      5
      Views
      250
      5