İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Anlatamıyorum galiba. Üst mesajımı okuyun. Siklon o kadar yakınlaştığı için soğuk kırılıyor evet. Sabah ve öğlen güncellemelerinde de doğusunda kalıyorduk fakat güneyli gittiği için sıkıntı yoktu.

Alçak basınç saat yönünün tersine döner doğusunda kalanlara güney enlemin sıcağını batısında kalan yerlere kuzey enlemin soğuğunu pompalar aynı enlemde o alçak doğumuzda olsa havayı ısıtmak yerine soğutacak kuzeyli olmasıyla alakası yok , alakası yok derken gene doğusunda olduğumuzdan havayı iyice ıstıyor sabahda sıcaklık sıkıntısı vardı ama -4,-5 te haritada çizgiyi çekince siz kar olarak kabul ettiniz . Neyse hayırlı geceler herkese ..

• Alçak basınç saat yönünün tersine döner doğusunda kalanlara güney enlemin sıcağını batısında kalan yerlere kuzey enlemin soğuğunu pompalar aynı enlemde o alçak doğumuzda olsa havayı ısıtmak yerine soğutacak kuzeyli olmasıyla alakası yok , alakası yok derken gene doğusunda olduğumuzdan havayı iyice ıstıyor sabahda sıcaklık sıkıntısı vardı ama -4,-5 te haritada çizgiyi çekince siz kar olarak kabul ettiniz . Neyse hayırlı geceler herkese ..

Onu hepimiz biliyoruz. Ancak soğuk havanın üstüne sıcak cephe geliyor. Daha önce böyle bir durumda -2de ve siklonum doğusundayken kar aldığımız oldu yani. Ilık havanın üstüne gelmiyor direk kutupsal soğuk havanın üstüne geliyor. İlla doğusunda kaldık diye hava birden 0 dereceden 10 dereceye fırlayıp yağmur yağacak diye bir şey yok.

Ilık havanın üstüne gelse anlayabilirim şu dediğinizi o zaman tabiki de doğusuna geçmemiz gerekir. Ancak soğuk havanın üstüne geldiği için sıkıntı yok !

• Onur35 dediğimi bu görüntüde daha iyi anlarsın doğusunda kaldığımız süre zarfında sıcaklık daha düşük olmasına rağmen yağmur vermiş alçak doğulayınca ( batısına geçince) kalan yağışı kar olarak alıyoruz :) iphonedaki uygulama gfsyi baz alıyor tescillenmiş oldu

• Yok anlatamayacağım ben size. Alçak basınç kuzeye çıktığı için doğal olarak soğuğu kuzeye itiyor ve yağış yağmura dönüyor. Halbuki güneyden geçseydi soğuk hava üstümüzde kalacaktı ve zaten soğuk havanın üstüne geldiği için yağış doğusunda olsak dahi kar yağışı alacaktık. Daha fazla anlatamayacağım yoruldum artık. Herkes kendi bildiğini okusun.

• Onu hepimiz biliyoruz. Ancak soğuk havanın üstüne sıcak cephe geliyor. Daha önce böyle bir durumda -2de ve siklonum doğusundayken kar aldığımız oldu yani. Ilık havanın üstüne gelmiyor direk kutupsal soğuk havanın üstüne geliyor. İlla doğusunda kaldık diye hava birden 0 dereceden 10 dereceye fırlayıp yağmur yağacak diye bir şey yok.

Ilık havanın üstüne gelse anlayabilirim şu dediğinizi o zaman tabiki de doğusuna geçmemiz gerekir. Ancak soğuk havanın üstüne geldiği için sıkıntı yok !

-2 dediğin sistem 2012 senesini diyorsun sanırım o sistemin koşulları çok farklıydı o sibirya sistemiken bu gelen polar vortex sibirya sistemlerinde 850de -2 var iken yer seviyesi 0 dahi olabilir o dediğin çok farklı olay ve az rastlanır polar vortexde o dediğin olmaz ama çünkü üst seviye sıcaklığı ile yer seviyesi sıcaklığı doğru orantılı 850de -8 varsa her 200metrede 1derece düşer mantığı ile yer seviyesi 0 olur gibisinden :) bu (esen rüzgar türüne vb. )değişkenlik gösterebilir

• Yok anlatamayacağım ben size. Alçak basınç kuzeye çıktığı için doğal olarak soğuğu kuzeye itiyor ve yağış yağmura dönüyor. Halbuki güneyden geçseydi soğuk hava üstümüzde kalacaktı ve zaten soğuk havanın üstüne geldiği için yağış doğusunda olsak dahi kar yağışı alacaktık. Daha fazla anlatamayacağım yoruldum artık. Herkes kendi bildiğini okusun.

👍👍

• hocalarım pazar tum gune şiddetli kar yagısı ve tıpı gosteren sıteler var Bornova ıcın dogru mu 24 cm kar vermıs cogu yabancı sıteerde ızmıre dırek kar gostermıs dmı neden gostermıyor kı

• PergamoN Hocam izmir içi genel analiz yaparken merkezi baz almanız tahmin oranınızı çok düşürür bence nüfüs yoğunluğu en çok olan buca ve karabağları baz alın çünkü merkezden çok farklı sıcaklıklara sahip :)

Örnek

31 Aralık - 03.11

İzmir

Puslu

4,1 °C

31 Aralık - 03.05

Buca İzmir

Açık

0,9 °C

31 Aralık - 02.50

Gaziemir İzmir

Açık

-0,9 °C

• ataberkgnay aynen öyle sistem daha oturmadığı için şuan modellerde gözükeni merkezi baz alarak yorumluyorum daha tam oturmadığı için şurası şöyle olur burası böyle olur diyemiyorum 24 saat kala profilimden ayrıntılı düşüncelerimi yazarım zaten günü gelince :)

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Arkadaşlar siklon zaten direkt soğuk havanın üstüne gelecek. Yani siklon geldiğinde yağış ilk vurduğunda sıcaklık kar değerlerinde olacağı için siklonun doğusunda kalsak da direkt kar alacağız. Asıl önemli olan kuzeylememesi ve o kadar yakınımızdan geçmemesi asıl o zaman soğuk kırılır.

izmir sıkıntı şehirdir. Konumum İst. olmasına rağmen 20 senemi İzmirde geçiren biri olarak umarım kar alırsınız kar İzmire cok yakışıyor fakat soğuk sıkıntıda gibi biraz daha beklemekte fayda var. Ayrıca 850hpa -12 tarzı olmalı ki lodosla kar alasınız, bilginiz eksik biraz şöyle düzelteyim; Kuzey Yarım Kürede AB yani siklon saat yönü tersinde, Güney Yarım Kürede AB saat yönünde hareket eder. Yani siz AB doğusunda kalırsanız lodos yemiş olursunuz. Ve şuan sıcaklık biraz sınırda olduğundan az sabretmek lazım. İzmir için en iyi rüzgar yönü Yıldızdır.