İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Semih abi 2-3-5-6 gunluk tahminlerde basari oranina gore Ecmwf 1. Ukmo 2. Gfs 3. siradadir. Basari oranlarini ise asagidaki resimlerle ispatlama yapmıştır.Ukmo 144 saatlik oldugu icin 6. gune kadar olan kismi aldim. 7. ve 8. gunde 1.Ecmwf 2.Gfs dir. Eger Ukmo daha uzun vadeli tahmin yapsaydi muhtemelen 7. ve 8. gundede Ukmo 2. olacakti. Resimde gunler 2.3.5.6. gunler olarak siralanmistir. En ustte Day 2 Day 5 vs. diye yaziyor.

Goruldugu uzere Kisa Orta ve Uzun vadede en basarili model Ecmwf'dir. Yani a.b lerde Gfs daha basarili, yuksek basinclari Gfs daha iyi cozer, sistem kisa vadeye girdi top artik Gfs de gibi soylemler yanlıştır.

Ve yine şoyle bir yorum yapabilir ;

Eger bir sistemi Ecm vermiyor Gfs ve Ukmo veriyor ise şüpheyle yaklasin.
    Eger bir sistemi Gfs veriyor Ukmo ve Ecm vermiyor ise o sistemin gelme ihtimali dusuktur.
    Eger bir sistemi Ukmo ve Ecm veriyor Gfs vermiyor ise o sistem buyuk bir ihtimal gelir.

Vs. seklinde yorumlar yapilabilir.
    Arkadaşlar bu analizler bizi daha da heyecanlandırıyor.
    Abi bilgiler için teşekkür ediyorum.

@Efsane-Semih

• Böyle sinoptik 10yılda bir denk gelir, böyle gelirse izmir efsane yaşar. Ancak uzun vade olduğunu unutmayalım. Diğer modeller'de sinoptik farklı olsada, ortak nokta azorun sağlam yükselişi ve kuzeyde ki soğuk birikimi, bu nedenle o tarihlerde sistem inmesi büyük ihtimal. bekleyelim görelim.

• Oturduğum ev spil manzaralı,biz de kar sevdalısı olduğumuz için gözümüz,gönlümüz açılıyor :) ama bugün çok güzel görünüyordu,bembeyaz karlı,altı yeşil,üstü mavi hava da güneşli idi.

• Günaydın Arkadaşlar.
    Hayırlı Cumalar Herkese.
    İstikrar kararlı bir şekilde devam ediyor Ecm adına.Eninde sonunda Gfs aynı çizgiye oturacak ilerleyen güncellemelerde.
    Gfs yine bildiğimiz üzere ortaya karışık tabir ettiğimiz farklı senaryolarla
    paçal kıvamında denemelerine devam ediyor.Atlantik üzerinde yoktan var ettiği
    Ab ler sinoptik görünümü baştan sona etkiliyor ve yanlış çıktılar üretmesine sebebiyet veriyor.
    Azoruda bu denli etkisiz göstermesi ayrı bir handikap senaryo çalıştırmaları adına.
    Sonuç itibariyle uygun adım devam ediyoruz.
    Kendi adıma söyleyeyim model çıktılarını formalite olarak takip ediyorum.
    Sizlerde öyle yapın. ^^

• Arkadaşlar genel düzenin oturtulması açısından ikiden fazla alıntı olan mesajlar ve resimleri alıntılanan mesajlar bundan sonra uyarılmaksızın silinecektir.Sizden isteğimiz bu tip mesajlar yerine etiket yöntemini kullanarak mesaj paylaşmanızdır.Diğer türlü uzun alıntılı mesajlar ve resimli mesajlar mobilde siteyi takip eden üyemize zorluk çıkarmaktadır lütfen bu konuda bize yardımcı olun anlayışınız için teşekkür ederim.