İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Havada görmektense bir kere böyle sağlam kar almak daha güzel sen en son ne zaman gördün 10 ocaktaki gibi kar yağışını iç kesimlere çok güzel örtü oldu hem 1 kere almadık onun öncesinde de aldık.

• Havada görmektense bir kere böyle sağlam kar almak daha güzel sen en son ne zaman gördün 10 ocaktaki gibi kar yağışını iç kesimlere çok güzel örtü oldu hem 1 kere almadık onun öncesinde de aldık.

Sabaha karşı yağan kardan bahsediyorsunuz bir kere sağlam sistem almakla kış yorumlanmaz bütün olarak irdelenir. Ben yağışın düşme sıklığından bahsediyorum. Yorumum gayet açıklayıcı kendimi tekrar etmek istemiyorum.

• Konunun uzmanı değilim ama İzmir-Manisa yoluna zaten devamlı kar düşüyor bu ilk değil İzmir merkeze 2002 ve 12 de de kar birikti hatta sonraları devamlı hafif kar yağışları da gözlemlendi geçen şubat ayı mesela kar yağmıştı İzmire benim bölgeme hatta bucaya da hatırlarsınız muhtemelen. Ben bir kere sistem alıp sonra hiçbir şey alamadığımız bir kışı İzmir açısından efsane olarak nitelendiremem. 90 lar var 2002 var gene tekrar ederim ki. Yağdı mı yağdı ama ocak başından sonra bir daha çiselemesini dahi göremedik ege genel olarak bu sene yağış sıkıntısı çekti kış sonlarında.

• 10 ocak 2017 İzmir açısından efsane sistemler arasında yerini çoktan aldı...

1- Bilmişlik dediğin şey yaşanmışlık. Yaşanılıp görülen şey. Yüz defa açıkladım dediklerimden ziyade hala aynı şeyi söylüyorsun. 10 ocağı inkar eden ZATEN YOK !!! Hala benim ileriye dönük tahmin yaptığım yorumunu çıkarıyorsan yapabileceğim bir şey yok 50 kere aynı şeyi yazamam.
    2- Sana soruyorum keşke sormasaymışım ithamlarından ve kullandığın kelimelerden düzeyini bilseymişim zaten sormazdım artık da sormam.Merak etme.
    3- Bu arada her şeyi biliyormuş gibi bir tavrınız var. Bu tavrınızdan kurtulmanızı size öneririm. Başka konularda sistem tartışmasına diğer hocalar üzerinden de girdiniz ve sonucu HÜSRAN oldu.
    4- Bana bilmiş dediniz çok güzel bir söz var insan herkesi kendi gibi bilirmiş diye size bu sözü armağan ediyorum.

İyi günler...

• Forumu bırakıyorum bugüne kadar bana cevaplarıyla yardımcı olmaya çalışan ahmet45 pangea ve daha nice bana cevaplarıyla yardımcı olmaya çalışan herkese minnetarım. Kırdıklarım ve yanlış anladığım herkesten özür dilerim. Kimse ile bireysel bir tartışmaya girmek gibi bir niyetim yok. Bu tehlikeyi gördüğüm anda da bu forumu bırakmanın en doğru karar olduğu kanaatine vardım. Buradan kötü biri olarak anılıp ayrılmak yerine kötü sözlerimle akılda kalmak yerine bu tehlike çıktığı anda bırakmanın en mantıklı şey olduğu kanaatine vardım. Ben bir meteoroloji uzmanı değilim ileriye dönük bir tahminim de bugüne kadar zaten olmadı. Kimseye ben biliyorum gibi bir iddia ile de gelmedim. Sorularım karşılık bulduğu müddetçe ben de olabildiğince üyelerle yakınlaşmaya çalıştım. Ama bunu başaramadık. Hata bende olabilir bendeyse herkesten özür dilerim. Kalın sağlıcakla. Eyvallah herkese özellikle cevaplarımı yanıtsız bırakmayan tüm eski forumdaşlara....

• @SnowFallen nickli arkadaşa kış değerlendirmesi konusunda katılmıyorum. 2002 yılı ile kıyaslamıyorum ancak geçmiş 2014-2015 gibi yıllarla kıyaslayınca ben keyifli bir kış yaşadığımızı düşünüyorum. Yağış miktarı konusundaki görüşlerine ise katılıyorum bu sene Ege'de ve İzmir'de yağış sıkıntısı var. Kendisine katıldığım bir konu daha var ki o da şu:

1- Bilmişlik dediğin şey yaşanmışlık. Yaşanılıp görülen şey. Yüz defa açıkladım dediklerimden ziyade hala aynı şeyi söylüyorsun. 10 ocağı inkar eden ZATEN YOK !!! Hala benim ileriye dönük tahmin yaptığım yorumunu çıkarıyorsan yapabileceğim bir şey yok 50 kere aynı şeyi yazamam.
    2- Sana soruyorum keşke sormasaymışım ithamlarından ve kullandığın kelimelerden düzeyini bilseymişim zaten sormazdım artık da sormam.Merak etme.
    3- Bu arada her şeyi biliyormuş gibi bir tavrınız var. Bu tavrınızdan kurtulmanızı size öneririm. Başka konularda sistem tartışmasına diğer hocalar üzerinden de girdiniz ve sonucu HÜSRAN oldu.
    4- Bana bilmiş dediniz çok güzel bir söz var insan herkesi kendi gibi bilirmiş diye size bu sözü armağan ediyorum.

İyi günler...

Burada yazdığı 3. maddenin altına imzamı atıyorum. Diğerlerini bilmem karışmam, ama 3.maddede çok haklı. Bu üslup sorununu halledelim artık, biraz daha toleranslı yaklaşalım insanlara. "Kar yok" diyeni afaroz ediyorsunuz resmen. Bu arkadaş da kendince yaşadığı kışı beğenmiyor, olabilir beğenmeyebilir. Kendi fikridir. Niye kendimiz gibi düşünmeyenlere saygı duymuyoruz burada? Aynı sorunu ben de yaşadım, kar yağmayacak dedim millet bulsa parçalayacaktı beni. Yanlışlar da yaptım o ayrı, üslubum hoş değildi. Bu konuda da ayrıca @LordSnow nickli arkadaşa bir mesaj attım, kendisinden özür diledim. Ayrıca o mesajda dedim ki lütfen siz de karşıt görüşlere, farklı fikirlere daha toleranslı olun. Ricamı tekrarlıyorum; biraz daha tolerans ve hoşgörü lütfen ;)

• @api_alper
    Kimse kar yağmadığı için kimseye yüklenmedi sen burda kimden bahsediyorsun ?

''"Kar yok" diyeni afaroz ediyorsunuz resmen. Bu arkadaş da kendince yaşadığı kışı beğenmiyor, olabilir beğenmeyebilir. Kendi fikridir. Niye kendimiz gibi düşünmeyenlere saygı duymuyoruz burada? Aynı sorunu ben de yaşadım, kar yağmayacak dedim millet bulsa parçalayacaktı beni.''

• Aynen arkadaşlar tansiyonu düşürmek en iyisi yüksek tansiyon öldürür çünkü :) Bu arada yanlış ifade kullanmışım kar yağmayacak diye kimse kimseye bişey yapmıyor tabi ki. Anlatmak istediğimi daha net anlatayım.

Örnek üzerinden gideceğim müsadenizle. Diyelim ki bugün günlerden 1 Ocak. Ve bir takım veriler 10-12 ocak arası güzel bir sistem alabileceğimizi öngörüyor. Ancak veriler net değil, vade uzun olduğu için değişime açık. Tam da 1 Ocak akşamı Gfs öyle bir çıktı yayınlıyor ki aha diyor 10 Ocak günü sizi kara gömdüm :) İnsanlar haklı olarak bu çıktıya bakıp kar geliyor diye yorum yapıyor. Ancak daha temkinli olanlar ve ya o gaza gelen arkadaşlar gibi düşünmeyenler diyor ki "bence bu gfs nin soğuk senaryosu, bu durum değişecek 10 ocaktaki soğuma olmayacak ya da olsa da kar değerlerine düşmeyecek." Şimdi bunu diyen arkadaş bir anda "ortalığı karıştıran" adam konumuna düşürülüyor. Ben bunun örneklerini çok gördüm. Forumda takip ettiğim 2-3 başlık var zaten. Bir tanesi Gfs ve Ecmwf Yorumlamaları başlığı. Bu başlıkta az önce belirttiğim durumun o kadar çok örneğini gördüm ki. Mesela adam "Ya hocam Gfs bu kar yağışını vermiş ama diğer bütün modeller aksini iddia ediyor bence gelmeyecek" diyor; hemen yorumlar başlıyor "gfs bu işin kralı canım" gibi, "üstadlar bile coşkuyu verdi sen daha mı iyi bileceksin" gibi, "trollük yapma bu sistem 20cm kar bırakacak!" gibi gibi yorumlar hemen geliyor. Yahu tamam hepimiz kar sevdalısıyız eyvallah, ama gelmiyorsa da gelmiyor diyebilmeliyiz yani.

Bu bahsettiğim durum daha çok uzun vade tahminlerinde ve muallakta olan konularda yaşanıyor. Gelmesi kesin olan sistem üzerinden kimse bişey demiyor zaten. Ben derdimi anlatabildim mi? Allah aşkına birileri anladım desin :)

• Valla kar çok severim ama mevsiminde . Bana göre artık bahar hatta yaz gelebilir artık. Hiç kar görmeden geçirdiğimiz kışlar oldu bu kış bir gün çok güzel yağdı bence. İzmir için yeterli :)

• İzmir,Aydın,Muğla,Antalya kıyı hattı boyunca yağışlar Yarın ve Perşembe günü Çok kuvvetli olacak özellikle Güney bölgelerde Marmaris,Fethiye,Finike çevrelerinde yağışların daha kuvvetli olmasını bekliyorum yağış esnasında kuvvetli fırtına eşlik edecek dolu hadisesi de görülebilir.