İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yarından itibaren hava sıcaklıkları adım adım yükselişe geçiyor ve önümüzdeki hafta ortasından itibaren muhtemelen 17-18 derecelere çıkıyor. Üst üste gelen sert soğuklardan sonra bence biraz bahar havasını hak ettik :) Ay başındaki beklentim doğrultusunda şubat ayının ilk yarısını nispeten daha normallere yakın sıcaklıklarla geçirdik. Ayın ikinci yarısında ise mevsim normalleri üzerinde seyretmesini bekliyorum. Mart ayı için bir öngörüm olmamakla beraber, şubat ayı kar sevdalıları için bitmiştir diyebiliriz. Tahmin değil de şahsi fikrim olarak şunu söylemek isterim ki Mart ayı bize bir güzellik yapmadan geçmeyecektir. Kar görür müyüz bilemem ama daha önce de dediğim gibi, biz karı değil onun yağma ihtimalini seviyoruz :) Dolayısıyla bu heyecanı 1-2 kere daha yaşayacağımızı düşünüyorum.

• Pazar ve Pazartesi günleri bekliyorum Pazar hafif olabilir,Pazartesi biraz daha etkili olabilir sınırlı modellere bakarız sıcaklıklar hafta başından itibaren artıyor 17-18 dereceleri göreceğiz.

• Bugün Artık pazara girdik yarın akşama doğru İzmir batısı yani Çeşme,Alaçatı,Karaburun çevrelerinde yağışlar görülebilir hafif olarak,Pazartesi günüde il genelinde .

Hocam 26 sı gibi yeni bir sistem göründü zannedersem bu sistemin gelme olasılığı sizce nedir ? İzmir açısından en azından sulu sepken bile olsa ihtimal var mıdır ? Tahminen en azından izleniminizi aktarırsanız sevinirim.

• Dün dediğim gibi bugün için özellikle İzmir batı kesimleri hafif yağışlar görülebilir diye bu gece de hafif yağış geçişleri olabilir,Soğuk cephe giriş yaptı Trakya'da kuvvetli yağmurlar var gece ve yarın boyunca Çanakkale,İstanbul,Bursa çevrelerin de kuvvetli yağışlar görülecek Kuzey Egedeki yağışlar daha etkili olacak gibi gözüküyor yani kuzey ve güney ege de yağışlar aynı boyutta olmayacak zaman zaman lokal etkili yağışlar görülebilir yarın öğlenden sonra ve akşam .

• Uzun vade tahmini yapmak özellikle Aralık,Ocak aylarında daha kolay ve etkili oluyor ama Şubat ve Mart aylarında uzun vadeli tahmin yapmak daha zor tutarsızlıklar oluşabiliyor özellikle Mart ayında bir çok veriyi inceledim Şubat sonu ve Mart başlarında sistemler alabileceğimiz yönünde Ecmwf yi özellikle başarılı buluyorum Gfs son günlerde takip edelim Balkanlardan gelip hızlıca geçen bir sistem olabilir Ocak ayında olsaydık ihtimal daha yüksek olabilirdi zaman ilerledikçe İzmir için kar şansı azalıyor soğuk havalar olacaktır,ama kar için konuşmak daha henüz erken geliyor,gelmiyor dersek yalan olur ilerleyen günlerde tekrar bakarız.

• Uzun vade tahmini yapmak özellikle Aralık,Ocak aylarında daha kolay ve etkili oluyor ama Şubat ve Mart aylarında uzun vadeli tahmin yapmak daha zor tutarsızlıklar oluşabiliyor özellikle Mart ayında bir çok veriyi inceledim Şubat sonu ve Mart başlarında sistemler alabileceğimiz yönünde Ecmwf yi özellikle başarılı buluyorum Gfs son günlerde takip edelim Balkanlardan gelip hızlıca geçen bir sistem olabilir Ocak ayında olsaydık ihtimal daha yüksek olabilirdi zaman ilerledikçe İzmir için kar şansı azalıyor soğuk havalar olacaktır,ama kar için konuşmak daha henüz erken geliyor,gelmiyor dersek yalan olur ilerleyen günlerde tekrar bakarız.

Teşekkürler yorumlar için o halde şansımız az ama tahmin yapmak için çok erken geçen sene şubat sonlarında kar yağışı almıştık havada görmüştük bu senede neden olmasın diye düşünüyorum. Bu da kaçarsa gerçekten bu sene İzmir için büyük hayal kırıklığı oldu.1,5 gün hariç.

• Teşekkürler yorumlar için o halde şansımız az ama tahmin yapmak için çok erken geçen sene şubat sonlarında kar yağışı almıştık havada görmüştük bu senede neden olmasın diye düşünüyorum. Bu da kaçarsa gerçekten bu sene İzmir için büyük hayal kırıklığı oldu.1,5 gün hariç.

Bence bu sene İzmir için gayet güzel bir kış oldu. Çok güzel ciddi sistemler aldık, 2012'den sonra ilk defa merkez kar gördü daha ne olsun :) Ayrıca enseyi karartmayın yanlış hatırlamıyorsam 10 Nisan 2015 tarihinde İzmir-Manisa yolu kapanmıştı kar yağışından dolayı yani daha çok zaman var kışı bitirmeye.

• 2012 de daha çok kar görmüştük. Bir kerede yağan karın birikimi açısından bu sene daha verimli olsa da ( o da zaten 1 gün oldu) 2012 yılında kar yağışlı gün sayısı daha fazlaydı. Hatta geçen sene bakımından bile tutmasa bile havada gördüğümüz kar bu senekinden fazlaydı sadece 1 gün kar gördük diğer günler ise sulu kar bile alamadık bu sene anlatmak istediğim o. Hayal kırıklığı olmasının sebeplerinden biri de bu kışın çok sert geçeceğine inancımızdı. Kış soğuktu ama yağış özellikle ocak ayının ortasından sonra yok gibiydi. Kuru soğuk çektik şubat ayında adeta. İzmir bu değil. Eskiler anlatırlardı hemen hemen her gün yağmur alan bir İzmir 2002 kışı ile bile yakın tarihte bence mukayese edilemez eğer konu karın birikmiş olmasıysa. Yani öyle efsane bir kış olmadı bizim açımızdan bu sene ortalama bir kıştı diye düşünüyorum. İzmir-Manisa Yolu ile merkez arasında uçurum kadar fark var İzmir Manisa yolu çoğu sistemde Kula taraflarına doğru yaklaşınca kapanır zaten.

• Bu sene 10 ocak efsanesi oldu İzmir adına böyle kar kaç yılda bir gelir anca 10 ocakta gördüğün kar kaç yıla bedel birde böyle bakmak lazım olaya İzmire zaten her gün kar yağmıyor yılda 1-2 defa yağıyor ortalama Merkeze ama Kuzey ve güney ilçeleri ayrı tutmak gerek.

• Bu sene 10 ocak efsanesi oldu İzmir adına böyle kar kaç yılda bir gelir anca 10 ocakta gördüğün kar kaç yıla bedel birde böyle bakmak lazım olaya İzmire zaten her gün kar yağmıyor yılda 1-2 defa yağıyor ortalama Merkeze ama Kuzey ve güney ilçeleri ayrı tutmak gerek.

Anlatmak istediğim şeyi anlamadınız galiba. Ben kendi bulunduğum bölge açısıdan ve merkez dışı birçok ilçe açısından hatta sizin bulunduğunuz Buca açısından bu yorumu yapıyorum sonra da merkez açısından da T 2002 2012 nin de hem merkeze kar bıraktıklarını bunu yaparken de diğer günlerde havada da olsa en azından kar gördüğümüzü sulu sepken yağışlar olduğunu söylüyorum. Yani o kışlarla karşılaştırırsak fazlası değil eksiği bile var denebilir. 1 kerede alınan karın birikimi açısından olan gerçeği zaten ortaya koydum. Ama sistemlerin yayılışı itibariyle 2002 ve 2012 daha verimliydi diyorum.