İstanbul'un İklimi Değişiyor mu?Küresel Isınmayla İlgisi Var mıdır?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul'daki İklimin Değişmesinde Küresel Isınmanın Katkısı Var mıdır? 7

1. Evet Vardır (4) 57%
    2. Hayır Yoktur (2) 29%
    3. Olabilir (1) 14%
    4. Emin Değilim (0) 0%

Son zamanlarda ılık giden kışlar,yağışların sık sık görülmesi,sıcaklıkların yıllık ortalama değerlerinin üzerinde seyretmesi ve istanbulda oluşan ısı adaları.sizlere saydığımız bu nedenler istanbul'un mevsiminin nasılda değiştiğinin sanki bir göstergesi gibi değilmi.evet çoğunuz bu düşüncelere eminim katılıyordur.ancak şunuda kesinlikle unutmamak lazım;çarpık kentleşme sonucu ne yazıkki istanbulda şu anda mevsimlerin ekseni oldukca kaymış vaziyette.peki ama bu sorunu nasıl aşacağız.onlarıda isterseniz hemen madde madde yazarak belirtelim

Sebepler:

1-Yeşil alanlar tahrip edilmemeli ve ağaçlık alanlarının olduğu yerlerde kesinlikle binalar bulunmamalıdır.

2-Çevremizi kirleten kömür dumanları konusunda özellikle mutlaka filtreli bacalar kullanılmasına özen gösterilmelidir.

3-Havamızı mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışalım,bulunduğumuz yerlerde çevre kurallarına uyalım.

4-Sera gazı salan fabrikalar .ormanlık ve yeşil alanların olduğu yerlere yapılmamalıdır.

5-Toplumdaki kisiler yanıcı maddeleri lüzumsuz yere kullanmamalı ve çevreyede zarar vermemelidir.

İşte kısaca sizlere nedenleri saydık.bundan sonraki süreç nasıl gelişir.onuda bize zaman gösterecek.fakat şöyle bir gerçek var o da artık istanbul'un mevsimlerinin yavaş yavaş değişiyor olduğudur.buna inanmayanlar varsa arsivlere acıp bakabilirler bizzat.hepinize bol karlı günler dilerim.

Dipnot:Konu aktiftir dilerseniz anketede katılabilirsiniz.ayrıca tüm üyeler fikirlerini ve düşüncelerini bu konu üzerinden yazabilir.en iyi yorum yapan +rep ile ödüllendirelecektir bilgilerinize sunarım.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Çok önemli bir konuya değindin arkadaşım. Maalesef gördüğümüz kadarıyla gerçekten kış ılıklaştı. Son senelerde aralık-ocak ayında istanbulda doğru dürüst kar yağdı mı ? YOK. Aralık-Ocak ayı kış ayına dahil değil mi ? DAHİL . eee ? Biz toplam 28 gün mü kış yaşıyoruz şubat ayı. Bizim yaşadığımıza kış denilmez yahu !

• Valla arkadaşlar,ısınmanın ben küreselinede yöreseline de inanmıyorum.Dünyamız zaman zaman sıcak zaman zaman soğuk dönemler geçirmiş.sanayinin olmadığı,nüfusun bu kadar yoğun olmadığı sera gazlarının hiç yayılmadığı bu zaman dilimlerinde dünya,her iki periyodlara da girip,çıkmış.

insanların nerede o eski kışlar diye yakınmaları,çocuk hafızasının güçlü olması ve yaşadıkları o yıllar içinde etkili bir veya bir kaç kar yağışını unutmamış olmalarından kaynaklanıyor olabilir. 1985,87, kışları,çocuk veya gençlik çağlarına denk gelenler yada 30 40 lı yıllarda genç olan birisi nerde o eski kışlar diyebilir.Halbuki o yılda bile kar tüm kış boyunca yağmamıştır.

Ülkemizin ve İstanbulun kar yağışı görmemesi,dünyamızın genel manada ısındığını göstermez diye düşünüyorum.O zaman avrupada iki yıldır süren şiddetli kar yağışlarını Abd deki 100 yılın kar yağışlarını nasıl açıklayacağız.Moğolistanın,çinin Japonyanın bazı kesimlerinin kara gömülüp son elli yılın en şiddetli kar fırtınalarını nasıl yorumlayacağız.Ocak sonu veya şubatta gelecek bir veya iki sistem,bu yılı da unutulmazlar arasına pekala sokabilir.Bu gün onlara olan yarın bize olabilir.

İstanbul için düşünürsek,İstanbulun eski resimlerini araştırırken,bundan 100-150 yıl öncesine göre bu gün İstanbulun daha yeşil ve ağaçlık olduğunu gördüm.O devirlerde evlerde genellikle odun yakıldığı,buharlı gemiler saltanat sürdüğü için dağlar tepeler çırılçıplaktı.

yani,ağaç orman katkısı tek başına yeterli değil.

ama betonlaşma,yöresel iklime,doğaya uyumlu konut yapımının terk edilmesi,Küçük de olsa ısı adaları yaratmış olabilir.eskiden boğazdan ve tepelerden rahat akıp gelen kuzeyli rüzarlar,yüksek yapılar nedeniyle hız kesiyor hissedilen sıcaklığı düşürüyor da olabilir.Hissedilen sıcaklığın kar yağışı üzerinde bir etkisi var mı yok mu bilmiyorum ama,gerçek sıcaklıkları 0.5-1 derece yükseltiyorsa kritik zamanlarda yağışın kara dönüşmesini engelliyor olabilir.

Ama sistem gelmiyor kardeşim bize sistem.niye gelmiyor neden basınç merkezleri istenilen konuma gelip çarkı döndürmüyor işte orada duruyorum.Bizim bir hesabımız varsa,Allahında bir hesabı var deyip gönlümü ferah tutuyorum.Saygılar :)

Einmal editiert, zuletzt von asfalya. ()

• Güzel bir sistem gelse de Avrupa gibi biz de rahatlasak belki o zaman bu "Küresel Isınma" muhabbeti bizden de uzaklaşır bir müddet... :)

• asfalya senin gibi ilk düşünemedim ben doğru diyorsun sana da katılıyorum dediklerin de haklısın. Avrupa çok güzel örnekti .

İnşallah admin bekliyoruz :D

• inşallah bu ısınmanın sonunda böyle çözülmeyiz :D

Haha çok komik.Neyse İstanbul'un iklimi artık daha ılıman olmaya başladı artık İstanbul daha fazla yağmur alıyor ama bu seferde kar yağışları azalıyor bu tabiki kötü.

• Konuya yeni bir şeyler ekleyeyim.geçen kış hani sürekli bu konu üzerinde dalga geçiyorduk küresel ısınma olmaz diye. peki ya ne oldu sonuç mart ayında 2 gün kar yağdı sonra bütün kışı yağmurlarla geçirdik.ve size burada kaç haftadır söyledim ısrarla 2004den sonra artık İstanbulda kışlar kış gibi gecmiyor diye o yüzdende bana artık inanmaya başlasanız iyi olur.çünkü 2012 ye ait elime geçen kış verileri önümüzdeki kışında 2011den pek farksız olmayacağını söylüyor.tabii bunun nedeni de la ninanın etkilerinin ülkemizden geç gitmiş olması.fakat inşallah gelen kış la nina değilde normal bir kış mevsimi olurda bende bu sayfada sizlerin önünde ilk kez yanılırım umarım.saygılar herkese.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()