Sabit İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

• divane yazdı:

burak hocam,gfsnin bu güncellemesi bana cok normal gelmedi..hele 240 dan sonrası alakasız..tüm soğuklar 48 saatte kuzeybatıya kacıp yok oluyor..ayrıca bu sıstemin kırıntısı bile bize bu seneyi unutturur...çok güçlü soğuklar..
      Cevap basit.Kirinti kuzeybati kesime yarar trakya marmara sistemi olur ama Efsane gelirse ulke sistemi olur
    • Bilgisizliğimden yazıyorum 1987 istanbul efsane geçti hepimiz biliyoruz. Aklıma geldi peki Amerika da nasıl geçti. Hiç araştıran var mı? Şimdi bir google da araştırdım. Rekor soğuk ve ağır kar şartları oluşmuş diye makaleler okudum. Bu sene de amerika da ağır şartlar oluştu. Peki aynı hava şartları oluşur mu bizim şehrimizde sizce üstatlar?
    • Üstad değilim ama cevaplayayım. Kuzey amerika kıtasının doğu sahilleriyle ülkemizin bulunduğu doğu avrupa ve asyanın batı sınırları genelde zıt koşullarda mütabakata varıyorlar biri kardan yıkılırken diğeri sıcak patternde kalıyor.

Ağır kış şartları amerikayı aralık son haftasına doğru vurdu daha sonra ise normallerin üstünde geçirdiler halada benzer devam ediyor. Ancak kış artık bitmeye yakın dolayısıyla önümüzde bir sistem belirtisi var bunu alırsak 2018 kışı adından söz ettirir ancak bu 2018 i muhteşem bir kış olarak geçirdiğimiz anlamına gelmez. Keza bölgelerimiz bazında bile değişmektedir kışın iyi yada kötü geçtiği.
    • Baybars yazdı:

Üstad değilim ama cevaplayayım. Kuzey amerika kıtasının doğu sahilleriyle ülkemizin bulunduğu doğu avrupa ve asyanın batı sınırları genelde zıt koşullarda mütabakata varıyorlar biri kardan yıkılırken diğeri sıcak patternde kalıyor.

Ağır kış şartları amerikayı aralık son haftasına doğru vurdu daha sonra ise normallerin üstünde geçirdiler halada benzer devam ediyor. Ancak kış artık bitmeye yakın dolayısıyla önümüzde bir sistem belirtisi var bunu alırsak 2018 kışı adından söz ettirir ancak bu 2018 i muhteşem bir kış olarak geçirdiğimiz anlamına gelmez. Keza bölgelerimiz bazında bile değişmektedir kışın iyi yada kötü geçtiği.
      87de abd de çok soğuklar varken burada da soğuklar vardı bu nasıl oldu hocam
    • cazzz10 yazdı:

Baybars yazdı:

Üstad değilim ama cevaplayayım. Kuzey amerika kıtasının doğu sahilleriyle ülkemizin bulunduğu doğu avrupa ve asyanın batı sınırları genelde zıt koşullarda mütabakata varıyorlar biri kardan yıkılırken diğeri sıcak patternde kalıyor.

1.si benim yukarıda dediğim kesin bir olay değil genel kanı, 2.si ABD soğuklarından ne anladığımız, eski verilere bakmadım ama orta ve kuzey amerika yada abd nin batı sahilleri o soğukları almış olabilir. Bizim bahsettiğimiz ABD nin doğu sahilleridir
    • Baybars yazdı:

cazzz10 yazdı:

Baybars yazdı:

1.si benim yukarıda dediğim kesin bir olay değil genel kanı, 2.si ABD soğuklarından ne anladığımız, eski verilere bakmadım ama orta ve kuzey amerika yada abd nin batı sahilleri o soğukları almış olabilir. Bizim bahsettiğimiz ABD nin doğu sahilleridir
      anladımm teşekkürler hocam
    • YENİ

Ben bir İstanbullu olarak ECMWF güncellemesini beğendim.Elbette kötünün iyisi olarak beğendim.Soğukların ana kısmını kaçırmış olsak da yeteri kadar dediğimiz kısmı dahi bize adam akıllı bir örtü şansını doğuruyor kar haritası 30cm'den biraz fazla kar vermiş.Ben burada efsaneyi değil kar yağışını kovalayan biri olarak bu çıktıya asla üzülemem ne istediğimi biliyorum beklentiler elbette efsane :)