Sabit HavaForum İklim Analizi Köşesi...

• Biraz Akdeniz meyvelerinden gidiyorum ama Akdeniz ülkeyiz ve en çok çeşitlilikte Akdeniz ikliminde oluyor. Aşağıdaki harita 2012 greyfurt üretim haritasıdır. Akdeniz Bölgesi'nin kıyılarında yetiştiğini görüyoruz aynı şekilde Güney Ege kıyılarında da üretim var. Demek ki greyfurt mandalina ve portakala göre sıcağı daha çok seven daha Tropik bir bitki. Ancak yine Rize ve Artvin dikkat çekiyor Artvin'de zeytin yetişrildiğini biliyordum merkezinde üstelik Artvin merkez yüksek ve karasal iklime sahiptir. Bunun dışında Karadeniz kıyılarında zeytin yetiştirilebiliyor. Ancak greyfurt gibi sıcak aşığı bir meyve Karadeniz'de kendine nasıl yer bulmuş merak ettim. Mandalina ve portakal gibi değil çünkü.
    • YENİ

Karpuz deyince aklımıza Diyarbakır geliyor ancak üretimde önder ilimiz Adana'dır. Aynı şekilde pamuk deyince aklımıza önce Adana geliyor ama GAP'tan sonra liderlik Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne geçti hatta ipek böcekçiliğinde de artık Bursa değil en çok üretim Diyarbakır'da yapılıyor. GAP bazı alanlarda yanlış kullanılsa da Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gelişmesine büyük katkıda bulundu.

Karpuz üretimine geri dönelim. Karpuz sıcak iklim bitkisi gibi görünüyor işte saydım az önce Adana, Diyarbakır vs. Dünya'da en çok karpuz tüketen ülkeye Adana ve Diyarbakır yetemezdi elbette. Karpuzla ilgili net bir iklim saptaması yapmak güç. Ancak düz arazilerde yetişebilir diye düşünüyorum. Haritaya baktığımız zaman Karadeniz'de sadece Orta Karadeniz'de kendine yer bulmuş hatta Samsun'da ciddi bir üretim var Bafra ve Çarşamba karpuzu ünlüdür buralarda. Biliyorsunuz ki ikisi de ova. Ancak dağlarıyla ve engebesiyle ünlü Karadeniz'in başka yerinde karpuz üretimi yok. Yine engebeli coğrafyasıyla meşhur Sivas ve Doğu Anadolu genelinde de üretim yapılmıyor. Batı da Yalova'da dikkat çekiyor. Nevşehir'i ise @kilanli hocama sormak istiyorum bildiği coğrafyalar neden üretim yok orada acaba?

Karpuzla ilgili iklim saptaması yapamadım pek seçim yaptığını söyleyemeyiz ancak düz bir arazi istediğinden neredeyse eminim.
    • YENİ

niğde ile nevşehir aynı coğrafya gibi gözükse de nevşehir de öyle düz ovalar yok.niğdede rakımı düşük düz ovada yapılıyor sadece.ama nevşehirden kızılırmak geciyor ve onun gectiği yerdeki killi topraklarda yapılabilir aslında.ikinci sebepte turizm in ve patates yetiştiriciliğinin ön plana çıkması
    • YENİ

kilanli yazdı:

niğde ile nevşehir aynı coğrafya gibi gözükse de nevşehir de öyle düz ovalar yok.niğdede rakımı düşük düz ovada yapılıyor sadece.ama nevşehirden kızılırmak geciyor ve onun gectiği yerdeki killi topraklarda yapılabilir aslında.ikinci sebepte turizm in ve patates yetiştiriciliğinin ön plana çıkması
      karpuz için düz arazi gerekli teorimi destekler bir yazı teşekkürler.