Sabit Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Sitemize Facebook, Twitter, Google+ ile bağlan nasıl yapılır ? Sorun yaşayanlar için anlatım yayınlandı...Tıklayınız.

• YENİ

Bu Ankara adamı deli eder. Yağışı ayrı dert, soğuğu ayrı dert. Ben yatıyorum artık. Yağışın gelmesi sabahı bulacak gibi. İnşallah çok erimez gelene kadar.

Yağış ve soğuk hakikaten çok yavaş hareket ediyor. MGM ve tüm diyagramlar Cumartesi gece yağış ve 3-4 derecelik soğuklar öngörüyordu. Şimdi 8 derece ve yağış da hiç olmadı.

• YENİ

Çok şükür havada bari gördük. Dün ve dünden önceki son karlı sistemin arası uzun olunca, Ankara'nın nasıl bir yer olduğunu unuttuk. Ankara, Ankara'lığını yaptı da dünkü sistem çok acayipti gerçekten.

Kütleler saatlerce böyle takılı kaldı.

Sonra hareketlendiler ve Denizli-Isparta arasındaki boşluk, daha kütlelere yeni kavuşmuş Afyon'a denk geldi. Afyon da pek nasiplenemedi bu sistemden.

Sonra yağışın bol olduğu kütle Ankara üstüne geldiğinde durum aşağıdaki gibiydi.

Daha soğuklar gelememişti Ankara'ya. Çünkü İstanbul-Antalya hattı boyunca kuzeyli olan ve sıcaklıkları düşüren rüzgar, Ankara'da güneyliydi. Rüzgar daha yeni yeni kuzeye dönüyor Ankara'da.

Hayırlısı, bu son sistemdi herhalde. Eskişehir ve Kütahya nasibi en çok olan yerlerdi. Ama Kütahya'da bile yollar tutmamış. Mayıs'a yakın yağan kar da böyle oluyor demek ki.

KÜTAHYA

• YENİ

Bu sene yağış biraz az oldu. Geçen sene bu zamanlarda Ankara barajlarında doluluk oranı %45 iken şu an 29 civarı. Tabi bunda geçen sene karların biraz daha erken erimesi etkili.

Geçen sene Şubat ayı sıcaklık rekorları kırılıyordu tüm Türkiye'de. Bu sebeple aşağıdaki grafikten de görülebileceği gibi, geçen sene yağan karın çoğu şubat ve mart aylarında erimiş. Barajlara gelen bu denli su miktarı, sadece yağışla açıklanamaz.

Bu sene ise kar erimeleri tam manasıyla gerçekleşmedi. Bu sebeple ben Mayıs ayı sonunda geçen seneki değerlere yaklaşacağımızı düşünüyorum.

Yani geçen sene Mayıs sonuna kadar 323 milyon metreküp su gelmiş barajlara. Şu an ise 166 milyon civarı. Baya fark var, açığın kapanması zor gibi görünüyor.

Ama dediğim gibi, geçen sene Şubat ayı çok sıcaktı ve karlar erken eridi. Bu sene daha duruyor, bir de üstüne biraz eklendi bu sistemde. Bence bu sene Mayıs sonu 323 olmasa da 300 e yaklaşırız İnşallah.

• YENİ

Kırkikindi, Anadolu'da kış ve yaz başlarında genelde öğleden sonra, ikindi saatlerinde görülen konveksiyonel yağışlara halk arasında verilen isimdir. Bu yağışlara, genelde ikindi vakti başladığı ve 40 gün yağdığına inanıldığı için kırk gün, ikindi vakti yağan yağışlar anlamında Kırkikindi yağışları denmiştir. Lakin, 40 gün sürmelerinin bilimsel bir dayanağı yoktur. Bu konveksiyonel yağışların dönem aralıkları sinoptik koşullara göre yıldan yıla fark edebilmektedir.
      Isı kapasitesi, albedo gibi özellikleri açısından farklı karakteristiklerdeki araziler, güneş ışınlarından farklı dozlarda etkilenirler ve atmosferik sınır tabakanın ısınması da alttaki yüzeye göre farklılık gösterir. Bu farklılık, yere yakın tabakada bir heterojenlik oluşturur ve meydana gelen yoğunluk farkı, daha düşük yoğunluktaki (genellikle fazla ısınan) hava parselinin yükselmesini tetikler. Gerçekleşen konveksiyon yeterince güçlü ise gökgürültülü fırtına meydana gelir. Tabii bunda düşey rüzgar kayması ve troposferin üst seviyelerindeki soğuk hava da etkilidir. Kırkikindi yağışları da diğer konvektif yağışlarda olduğu gibi kısa süreli ve ani bastıran sağanaklar şeklinde görülür. Çoğunlukla birkaç saati aşmaz ancak önemli bir miktar bırakır. Koşullar uygun ise dolu da vuku bulabilir.

kaynak : wikipedia