Sabit HF Evren Muhabbet Köşesi

Sitemize Facebook, Twitter, Google+ ile bağlan nasıl yapılır ? Sorun yaşayanlar için anlatım yayınlandı...Tıklayınız.

• Kaos Teorisi kendi penceremden yorumlamam. Kaos teorisinin bazı ünlü felsefeci ve bilim adamlarına göre açıklamalarını okumak için google'de araştırma yapabilirsiniz.
      Kaos teorisi'ne göre evren mükemmel bir kaos içindedir, neden mükemmel dedim? Çünkü bu kaosta bile belirli kurallar oluşturulabilmektedir. Madem havaforumdayız bizim konulardan bir örnek seçeyim; Kasırgalar.

Üstteki fotoğrafta bir kasırganın mekaniğini görüyorsunuz. Resmi açıklamayacağım her şey yeterince açık zaten. Kasırga kendini oluşturan sebep olan yoğun kararsızlık ve sıcak deniz etkisi bitinceye yani karaya çıkana kadar devam eder. Şimdi bunu diğer dönen cisimler için düşünelim. Mesela güneş sistemi

Güneş sisteminde gezegenleri bulut alçak basınç merkezini de güneş olarak düşünelim. Güneş sistemindeki gezegenler onların dönme sebepleri olan güneş ömrünü tamamlayıncaya kadar yani güneşteki H2 bitene kadar dönmeye devam edecekler. Tıpkı kasırgadaki bulutların alçak basınç etkisini yitirinceye kadar alçak basıncın çevresinde dönmeleri gibi. Peki sadece gezegenler mi dönüyor? Hayır güneş sistemi komple bir galaksinin etrafında dönüyor.

Samanyolu galaksisindeki milyarlarca yıldız o ortadaki karadelik tarafından tamamen çekilinceye kadar dönmeye devam edecek. Bakın karadelik etkisini yitirinceye kadar demedim, çünkü şu ana kadar bilimadamları ''etkisini yitirmiş bir karadelik görmediler''
      Sizlere ilerleyen zamanlarda kendi keşfettiğim(tabii başkaları da görebilmiştir o ayrıntıyı hatta belki bilindik bir şeydir bilmiyorum.) samanyolu galaksisindeki bir ayrıntıyı paylaşacağım.

Şimdi tekrar kaosa dönelim. Kaos evrenin başından sonuna kadar varolan süreci adlandırmada kullanıyorum ben. Bakın başından sonuna kadar çünkü başında veya sonunda kaos tamamen çözülür. Hatta belirsizlik miktarını şöyle bir grafikle açıklamak istiyorum.

başlangıçta yani - sonsuzda 0 olan kaos gittikçe artıyor, ardından bir süre sonra bir anda azalmaya başlıyor ki ben bu sürece evrenin yok oluşu olarak adlandırıyorum.
      şimdilik bu kadar :)
    • NASA 10 kentilyonluk proje için düğmeye bastı

Güneş Sistemi'nde yer alan 200 kilometre genişliğindeki asteroid dünya ekonomisini yerle bir edebilir. Zira NASA'nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroidin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar.
      • Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) bir sonraki hamlesi dünya ekonomisinin çökmesi anlamına gelebilir.

• Zira 10 kentilyon (10 bin katrilyon) dolar değerindeki 200 kilometre genişliğindeki asteroid dünya ekonomisinin tamamından daha değerli.

• Dünya ekonomisinin toplam değeri ise sadece 73.7 trilyon dolar.

• Nikel, demir ve altın gibi değerli maddelere ev sahipliği yapan asteroide bir uzay aracı göndermek isteyen NASA henüz buradaki değerli maddeleri gezegenimize nasıl getireceğini bilmiyor.
      • NASA bu asteroide gözlem amacıyla 2023 yılında bir uzay aracı göndermeyi hedefliyor. Ancak uzay madenciliği bu yüzyılın en büyük iş kolu olarak görülüyor.
      • Jüpiter ve Mars'ın arasındaki asteroid kuşağında yer alan asteroide maddeleri şu an için gezegenimize getirilmesi oldukça maliyetli.
      • Ancak gelişen teknoloji ile uzay seyahatlerinin maliyetinin düşmesi ve uzay madenciliğinin de yaygınlaşması bekleniyor.
      • Bugüne kadar bir gök taşından Dünya’ya sadece bir kez materyal getirilebildi. Japonya Uzay Ajansı’nın Hayabusa uzay aracı, 2010 yılında 25143 Itokawa asteoidinden Dünya’ya birkaç parça toz ulaştırabilmişti.

• Bilim insanları, materyal taşınması kolaylaştırmak için asteroitleri solar-elektrik iyon motorlarıyla Dünya’ya yaklaştırmayı düşünüyor.
      • Bu yöntemle gök taşlarının bir kaya topluluğu olarak yörüngede toplanması ve bir nevi ikinci bir Ay oluşturulması olası planlar arasında.

• Bir diğer plan ise madeni işlenmesi için Dünya’ya taşımak. Ancak en yüksek platin kaynağa sahip gök taşlarında bile 800 gram platin elde etmek için bir ton cevher elde edilmesi gerekiyor.
      • Bu da, 2,5 ton ağırlığındaki bir robotun, ağırlığının 100 katı cevher taşıması gerektiği anlamına geliyor. Kısaca, çok yüksek bir maliyet gerektiren planın ciddi olarak geliştirilmesi gerekiyor.
    • Bize en yakın galaksi olan Andromeda ile gerçekleşmesi beklenen çarpışma ile ilgili tahminler var. Ortalama 4 milyar yıl sonra beklenen çarpışma insanlığı pek etkilemeyecek gibi duruyor zira 600 milyon yıl sonra fotosentez yapan bitkilerin %99'un öleceği tahmin ediliyor. :bawling:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Andromeda-Samanyolu_%C3%A7arp%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1

tr.wikipedia.org/wiki/Uzak_gel…9Fin_zaman_%C3%A7izelgesi
    • snowstorm81 yazdı:

Konu gayet güzel hayırlı olsun :) Baya ilgili ve bilgili arkadaşlar var..Eminim soracağım soru hakkinda da baya bilgileri vardır. Soru şu:

Aya gerçekten insan ayak bastı mı? Yoksa bu koca bir yalan mi? Madem 50 yıl önce aya gidildi şimdi neden insanlar gidip detaylı araştırmalar yapmıyorlar?
      Ay'a gittiğini kabul edenler ve etmeyen topluluklar olarak ayrım var şuan.Gidilmediği açık bir biçimde çürütülmüştür.

Gidilmediği iddiası:
      tr.wikipedia.org/wiki/Ay'a_hi%C3%A7_gidilmedi%C4%9Fi_iddias%C4%B1

2. soru:O dönem ki malum ABD ve Rusya arasındaki soğuk savaş gereği rekabet içindeki iki tarafın yarışı , uzaya da taşınmıştır.
      Ve sırf bu hırs yüzünden onlarca insan hayatını kaybetmiştir.Bilinçsizce yapılan bazı nedenler o insanların feci biçimde hayatlarına mal olmuştur.
      -tr.wikipedia.org/wiki/Challeng…y_Meki%C4%9Fi_kazas%C4%B1
      -tr.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Komarov

Şuan ki teknolojimiz ile gökcisimleri az-çok uzaktan analiz yapılabildiği için , gereksiz masraf ,bazı riskler yüzünden artık gidilmediğini biliyorum daha fazlası için internetten araştırma yapabilirsin. :)
    • Ortada komplo teorileri olmasına rağmen evet aya gidildi. Yeniden gidilmemesinin başlıca sebebinin elde edilecek maddi kazancın, kazandıracağı maddi tutardan daha az olduğu için gidilmediğini düşünüyorum. Eğer ciddi önemli maddelerin Ay üzerinde bulunduğu tespit edilseydi (petrol, altın vs.) düzenli seferler olurdu herhalde. Ayrıca biz Ay'a giderken yanımızda taşıdığımız virüslerin, radyasyon etkisi ile mutasyona uğradığı ve tekrar gidiş-dönüş yapılırsa bu mutasyona uğrayan virüslerin dünyaya geri dönerek hayatı riske atabileceği yorumları da mevcut.
    • snowstorm81 yazdı:

Cevaplar için teşekkür ederim..Benim özellikle aklıma takilan husus Apollo uzay aracının Ay'ın yüzeyinden kolayca ayrilmasi..Dünyadan ayrılırken çok fazla yakıt tüketiyor fakat Ay'dan ayrılirken hemen havalaniyor..Ay'ın cekim gücünden kolayca kurtuluyor..
      Evrendeki her hacim kaplayan cismin bir çekme kuvveti vardır. Herşeyin..
      Ve bunların çekim kuvvetinden kurtulmak için belirli bir eşik hızın aşılması gereklidir.
      Alttaki tabloda birkaç örnek gökcisminden kurtulma hızları var.

• snowstorm81 yazdı:

Konu gayet güzel hayırlı olsun :) Baya ilgili ve bilgili arkadaşlar var..Eminim soracağım soru hakkinda da baya bilgileri vardır. Soru şu:

Aya gerçekten insan ayak bastı mı? Yoksa bu koca bir yalan mi? Madem 50 yıl önce aya gidildi şimdi neden insanlar gidip detaylı araştırmalar yapmıyorlar?
      Aya gidildi.Peki neden günümüzde gidilmiyor deniyor.

1.Daha önceleri gidildi.Yapacak bir şey kalmadı ay üzerinden.Sonuçta bir gidiş milyon dolarlar kadar para gerektiriyor.

2.Nasa seneler önce Mars'a insan yollamaya odaklandı.Halen de bu düşünülüyor.Zaten yanlış bilmiyorsam 10-15 yıl sonra bu yapılacak.
    • LightOfGod yazdı:

snowstorm81 yazdı:

Cevaplar için teşekkür ederim..Benim özellikle aklıma takilan husus Apollo uzay aracının Ay'ın yüzeyinden kolayca ayrilmasi..Dünyadan ayrılırken çok fazla yakıt tüketiyor fakat Ay'dan ayrılirken hemen havalaniyor..Ay'ın cekim gücünden kolayca kurtuluyor..
      Evrendeki her hacim kaplayan cismin bir çekme kuvveti vardır. Herşeyin..
      Ve bunların çekim kuvvetinden kurtulmak için belirli bir eşik hızın aşılması gereklidir.

Alttaki tabloda birkaç örnek gökcisminden kurtulma hızları var.

Evet ayın çekim kuvveti dünyanin 6da 1i kadar buradaki değerle örtüşüyor ama yine de Appollo'nun havalanisi cok kolay değil mi?