Sabit HF Evren Muhabbet Köşesi

Sitemize Facebook, Twitter, Google+ ile bağlan nasıl yapılır ? Sorun yaşayanlar için anlatım yayınlandı...Tıklayınız.

• Baybars yazdı:

ben size daha ilginç birşey sorayım mi?? neden herşeyin merkezinde bir çekirdek var ve herşey bu merkezin etrafında dönüyor? en küçük atomun çekirdeği var etrafında elektronlar dönüyor,güneş sistemi gibi binlerce belki milyonlarca sistem var hepsinin merkezinde bir nebula ve etrafında dönen gezegenler..

Neden? neden hepsi tavaf ediyor?
      “İçinde her atom bir güneş saklar.
      Derken eğer atom ağzını şöyle bir açar.
      Bu güneş bir çıkarsa şayet o pusudan
      Gökler ve yer tuz buz olur ışıltısından.”

Hz. Mevlana'nın atomu tarifi.
    • Soluk Mavi Nokta, Dünyanın Voyager 1 sondası tarafından rekor uzaklıktan çekilen bir fotoğrafı. Fotoğraf, dünyayı uzayın sonsuzluğu içinde tek başına gösterir.

ve bu fotoğrafı yorumladığı efsane sözleri:

Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her "yüce önder", her aziz ve günahkâr onun üzerinde - bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

Evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer.

Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza.
      "BU SAHİP OLDUĞUMUZ TEK ŞEY".
    • Atomlardan oluştuğumuza göre, atom üzerine çalışan bilim adamları aslında kendi üzerlerinde çalışan bir atom grubu.

Dünyanın dönüş hızı her yüz yılda 17 mili saniye azalıyor, yani dinazorlar zamanında bir gün yaklaşık 22 saatti.

Andromeda çıplak gözle görülebilseydi, gece görünen aydan 6 kat daha büyük görünürdü.

33 ışık yılı uzakta yüzeyi tamamen yanan buzla kaplı bir gezegen var.

• Baybars yazdı:

ben size daha ilginç birşey sorayım mi?? neden herşeyin merkezinde bir çekirdek var ve herşey bu merkezin etrafında dönüyor? en küçük atomun çekirdeği var etrafında elektronlar dönüyor,güneş sistemi gibi binlerce belki milyonlarca sistem var hepsinin merkezinde bir nebula ve etrafında dönen gezegenler..

Neden? neden hepsi tavaf ediyor?
      Doğa hep kendini dengelemeye çalışır.

Coriolis efekti ile basınç gradyan kuvveti, elektrostatik kuvvet ile kinetik enerji diye sıralanır.

Sonunda her şey nötr olur.

Bilim de bunun nasıl olduğunu araştıran bir araçtır.
    • Voyager 1 tarafından gönderilen uzay sesleri
      Uzayda ses nasıl olur diyorsanız şöyle oluyor.
      "Astronomlar yıldızların yüzeylerindeki türbülans durumlarını inceleyerek yıldızın içerisinde üretilen seslerle ilgili kritik bazı bilgiler edinebiliyor.Bu frekansları belirleyenler ise yıldızın büyüklüğü ve yoğunluğu gibi etkenler.Bu şekilde NASA araştırmacıları, ses mühendisleri ile beraber çalışıp bu elektromanyetik titreşimleri ses dalgalarına çevirmenin yolunu bulmuşlar.Oluşan sesler, Güneş tarafından yayılan elektromanyetik parçacıkların gezegenlerin manyetik alanlarıyla ve atmosferleriyle etkileşime girmesi sayesinde meydana geliyor."

1977 de yola çıkan uydudan 2013'de gelen verileri şuan Güneş Sistemini terk etti ve yıldızlararası uzayda sonsuz ilerleyişine devam ediyor.2022 yılına kadar Dünya'ya sinyal yollamaya devam edecek olan bu uydu bu tarihten sonra üzerindeki nükleer pilerin bitmesi yüzünden Dünya ile iletişimi kesilecek ve sonsuz yoluna devam edecek.

• tahminci yazdı:

En son sinyalin milenyumun ilk yıllarında alındığı Pioneer 10 ve 11 uydularını merak ediyorum.

Sadece 5 yıl sonra aynı şey Voyager için de olacak.

Isıl ölüme kadar öylece hareket edecek kanıca.
      Çok uçuk bir düşünce ama çok hoşuma gidiyor yabancı bir forumda görmüştüm.

İnsanlık teknolojisi o kadar ilerleyecek ki bu uydular bulunup müzelerde sergilencek gelecekte diye bir yazı görmüştüm.

Cidden çok hoşuma gitti ve neden olmasın demiştim kendime :D

instagram takipci hilesi instagram begeni hilesi