Aralık/Ocak Sistemleri - Aşırı Soğuk ve Kar Geliyor - Genel Konu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • YENİ SİSTEM HANGİ TARİH ARALIĞINDA OLACAKTIR? 5

1. 25-30 OCAK (1) 20%
    2. 1-7 ŞUBAT (2) 40%
    3. 8-15 ŞUBAT (0) 0%
    4. 16-23 ŞUBAT (0) 0%
    5. 24-31 ŞUBAT (0) 0%
    6. ARTIK GÜZEL SİSTEM YOK , GELMEZ. (2) 40%

Sistem beklentilerimizi bu konudan tartışıyoruz.

Arkadaşlar evet kar geliyor. Ve ciddi bir kar. '' Görünen ilk sistem ve soğuk'' adlı konumda da söylediğim gibi (4 gün önce) ay başı soğuk havalar geliyor. Zaten soğuk içindeyiz haklısınız ama bunun üzerine bir sistem daha eklenecek gibi görünüyor. Sıcaklıklarda önemli düşüşler görülecek. Ao ve nao verileri, gfs modelleri ay başı için önemli uyarılar vermiş. Tabiki sistemler yanıltıcı da olabiliyor, ertelenebiliyor da. Trakya'dan Güneydoğu Anadolu'ya kadar soğuk hava etkili olucak. Sıcaklık düşüşüyle birlikte deniz suyu sıcaklıkları da düşüyor. Ve yağışın cinsini ve soğuk havayı getirmekte güzel rol oynayacak gibi. Yinelersem Aralık başı güzel sistem geliyor. Bu kışı güzel ve karlı geçireceğiz belli. Soğuğa karşı MONTLARI HAZIRLAYIN :)

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]

Einmal editiert, zuletzt von kardan emrah ()

• :D bende baya heyecanlıyım. Ve düşüncemin, sonuna kadar arkasındayım ve sistemin de arkasındayım.:)

[size=small]
    [/size]

• Aslında sürpriz demeyelimde bir bakıma kış mevsiminin normal bir düzene girmesinin habercisidir bu.ben böyle vurgulamak istiyorum gelecek olan sistemleri artık.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Arkadaşlar aralık başı sistemi için herkes polar polar diye tutturmuş bence polar olmayacak.O dönemde azor-sibirya yb bütünleşmesi bekliyorum.Dolayısıyla İskandinavya üzerinden bir ab o blokajı geçemez.Aksine İtalya çukurunda bir ab oluşacak ama bahsettiğim güçlü ybler yüzünden sadece doğuya ilerleyip merkezini Kıbrıs üzerinden güneydoğuya ya da İran’ın kuzeyine yerleştirecek.Yağışlar da bu yüzden batıdan çok Akdeniz-İç anadolunun güney ve doğusu d.karadeniz ve doğu anadoluda etkili olacak.Trakya fos Marmaranın doğusu ve b.karadeniz sea effectle yetinir.

• Yalnız izlandadaki soğuk o her zaman türkiyeye soğuk havanın gelmesini engelleyen basıncı kıracak bu ay sonundaki sistemde. Sistem değişmesse gayet güzel bir sistem olacaktır.

[size=small]
    [/size]

• Aralık başındaki sistem içinde yağış neredeyse yok denecek kadar az gözüküyor,ayrıca kasıma girdik ama şimdiden kurak geçmeye başladı kış mevsimi.açıkçası bu giriş hiçte iyi olmadı marmara için.inşallah güzel bir soğuk hava ve kar gelirde kırılır umarız bu kuraklık bir an evvel.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Evet şuanlık yağış az malesef. Fakat önümüzde hemen hemen 2 haftalık bir müddet var. Yağışında artacağını düşünüyorum.

[size=small]
    [/size]

• S.a. arkadaşlar tahminlere göre kasım 25 den sonra kuzey kesimlere kar geliyor yüksekler zaten betaza büründü bile kuzey kıyılarda bu ay sonu karla tanışabilir haydi hayırlısı dostlar.

• Şuan ki görünüş o yönde olabilir. Ao ve Nao bu yönde gösteriyor. Her zaman dediğim gibi uzun tahminlerde ao ve nao en doğru olanıdır diye. Ao ve nao da ayın 26-27 si ve sonrası için kış şartlarının ağırlığını belli ediyor. Yağış kesinleşicektir, birkaç güne kadar. Soğuk zaten tamam yağışı bekliyoruz.

[size=small]
    [/size]

• Evet yağış oluşumları başladı. Benim tahmini ilk yaptığım zamana göre (ayın 10una göre ) sistemin gücü yavaşladı. Fakat daha önümüzde zaman var, yağışın ve sistemin kuvvetleneceğini düşünüyorum. İstanbullular bu sistem 'geldiği takdirde' kar alacaksınız.

[size=small]
    [/size]

• Kesin yine şöyle olacak: 1-2 hafta öncesinden muhteşem bir sistem olacak, ama o sistem yaklaştıkça etkisi azalacak v.b...

Bende katılıyorum. Aynen bu sistem gibi önceden kuvvetli görünüp sonradan etkisini kaybedecek. Umarım böyle olmaz...