Ülkemizi Etkileyebilecek Sistemler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yağışlar hafif olarak kalmayacak,Aksine yoğunluğunu da arttırabilir. Tüm Marmara için.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Yağışlar hafif olarak kalmayacak,Aksine yoğunluğunu da arttırabilir. Tüm Marmara için.

Deniz suyu aicakliklari yuksek dek yagislari olacaktir yagista artar degil mi?[hr]Aralik ayinda boyle bi sistem gelmis millet begenmiyor hic bisey olmadan cope diyor nasil algiliyorsunuz anlayamadim :S

• Arkadaş yılın "İLK KAR YAĞIŞI" ve şu umutsuzluğa bak. Ülkeyi alaskaya çevirdiniz resmen. Sistem girecek 4 gün kar yağışı bırakacak gibi gözüküyor. Ondan sonrası muamma. 4 gün kar yağışı en son ne zaman gördünüz ?

• Akşam güncellemeleri çok kritik ;) Soğuma kesin ama bize yağış lazım, yalnız soğuk kar yağdırmaz. Adam akıllı bir siklon veyahut da poyraz. İstanbul'a ikisinden biri gerek. Akşam güncellemeleri sabahkine benzer çıkarsa akıllara zarar şeyler olur :D

• Deniz suyu aicakliklari yuksek dek yagislari olacaktir yagista artar degil mi?[hr]Aralik ayinda boyle bi sistem gelmis millet begenmiyor hic bisey olmadan cope diyor nasil algiliyorsunuz anlayamadim :S

bunun aynisini bünyamin sürmeli dedi karadeniz ve marmara deniz sicakliklar yüksek gercekten

yağış artabilir mi :) arkadaşlar Allaş aşkına benmi sözümden dönüyorum sizler mi bunu çoğul konuşuyorum .
    Sistemi görüp efsane diyorsunuz fakat çok açık belirteyimki bu sistem bu şekilde güncellenmeye devam ederse ki bence başından beri uygun basınc desteklerı olusmadı bunuda yavas yavas gormekteyız . bu sistemden olsa olsa efsanecık olur:) 40 cm hayal 5-10 cm arası gercek olandıır. Oda kıyı kesımlerde denız sevıyesınde 1-5 cm e dusebılır:) çok yuksek yerlerde misal çamlıca tepesı gıbı yerlerde 10-15 arası bır ıhtımal olabılır oda lojıstık konumdan kaynaklanan bır durumdan ooturu tamamı ile rakıma bağlı :)

Lütfen artık yağışın artacağını dusunmekten vazgecin.
    Keşke artsada hepberaber izlesek dızlerımıze kadar kar altında kalsak fakat boyle bırsey suan ıcın verılerde mumkun olarak gozukmuyor basınc yerlesımlerıne ve destek hatlarına bıraz daha dıkkatlı bakılması tavsıyemdır:)

• Bende öyle düşünüyorum abi, şuan ki modeller için öyle yorumladım :). Ancak bazı arkadaşlar hemen modeller çöpe felan diyor. Bu ne umutsuzluk ve karamsarlık anlamadım :hfyeni (18):.

Şu meteoroloji dalında kesinlik olmadığını kaç kere daha belirtiriz bilmiyorum ama bizim içinde hatırlatma oluyor. Onlarda kendi açılarından haklılar İstanbul kar açısından çok şanslı değil son zamanlarda güvenemiyorlar :)

• Bende öyle düşünüyorum abi, şuan ki modeller için öyle yorumladım :). Ancak bazı arkadaşlar hemen modeller çöpe felan diyor. Bu ne umutsuzluk ve karamsarlık anlamadım :hfyeni (18):.

Aralık ayında -8'i kim bulmuş yahu, neresi çöp bu modelin :P

• PA(Acıbadem/İSTRakım45M) gibi düşünmüyorum yağiş articaktir umarim + aralik ayinda boyle sistem kac kez gordun kardesim+kimse efsane beklemiyor herkes cüzzi miktarda kar istiyor :)

• yağış artabilir mi :) arkadaşlar Allaş aşkına benmi sözümden dönüyorum sizler mi bunu çoğul konuşuyorum .
    Sistemi görüp efsane diyorsunuz fakat çok açık belirteyimki bu sistem bu şekilde güncellenmeye devam ederse ki bence başından beri uygun basınc desteklerı olusmadı bunuda yavas yavas gormekteyız . bu sistemden olsa olsa efsanecık olur:) 40 cm hayal 5-10 cm arası gercek olandıır. Oda kıyı kesımlerde denız sevıyesınde 1-5 cm e dusebılır:) çok yuksek yerlerde misal çamlıca tepesı gıbı yerlerde 10-15 arası bır ıhtımal olabılır oda lojıstık konumdan kaynaklanan bır durumdan ooturu tamamı ile rakıma bağlı :)

Keşke artsada hepberaber izlesek dızlerımıze kadar kar altında kalsak fakat boyle bırsey suan ıcın verılerde mumkun olarak gozukmuyor basınc yerlesımlerıne ve destek hatlarına bıraz daha dıkkatlı bakılması tavsıyemdır:)

Fikrine saygı duyuyorum fakat. AB-YB alanı dediğimiz sistem ve basınç alanları dünyada en çabuk rol değiştiren hava olaylarından biridir aynı SEA Effect ( Deniz etkisi dediğimiz gibi ). Benimde sadece tahminim ve verilerim bu yönü destekliyorum. Kusura bakma fakat yağışın artacağını düşünüyorum ve arkasındayım.

• Fikrine saygı duyuyorum fakat. AB-YB alanı dediğimiz sistem ve basınç alanları dünyada en çabuk rol değiştiren hava olaylarından biridir aynı SEA Effect ( Deniz etkisi dediğimiz gibi ). Benimde sadece tahminim ve verilerim bu yönü destekliyorum. Kusura bakma fakat yağışın artacağını düşünüyorum ve arkasındayım.

kesınlıkle benımde fikrine saygım var.
    zaten gecen sene aralık sıstemını hatırlarsan hıc beklenmedık bır sekılde geldı o sıstemde deklerın cok buyuk rolu vardı dıye hatırlıyorum .
    Şuan için bence tek umut dek
    ben yağışın azalacagı yada sabıt kalacagı yonunde dusunuyorum ama ınsallah senın dedıgın gıbı olur

• yağış artabilir mi :) arkadaşlar Allaş aşkına benmi sözümden dönüyorum sizler mi bunu çoğul konuşuyorum .

Şuan için efsane diyen yok zaten. Üstadlarımızdan biri (Siberianist) de efsane demek için erken demişti. Sistem puf oldu diyorsunuz ancak İstanbul uzun süredir Aralıkta örtü göremezken bu iki sene görebildi. Ki o da Aralığın sonlarına doğruydu. Aralığın başında 1-5,5-10 veya örtü gördüğüne şükretmek yerine sistem puf oldu derseniz, bence kendinizle çelişmiş olursunuz.