İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbulun en batısı ve en doğusu yağış alıyor. Fakat orta kısım boş koridor :(

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)

• Gök gürültüsü ve sarı kütle gördük bu sistemde beklediğim gibi. Biraz geç başladığı için miktar az oldu. Fakat gece iyi coştuk. Ne olursa olsun yoğun olmaz diyenlerin burada biz tutturduk demeye hakkı yok. Yüksek ilçelerde anayollar bile beyazladı zaman zaman, yani hayatı etkileyecek kadar yağdı mı yağdı. Ayrıca sistem de bitmedi. Bugün sağanaklar elbette olur ama ben bunları demiyorum, Salı günü de etkili bir kar yağışı alacağız gibi görünüyor. :)

• Anayolların beyazlaması cok normal hava okadar soğukki 4"5 dakikaşık iyi yağışla bile hafif tutar yerler genel olarak baktığımızda bukadar iyi soğuğa çok çok az yağış çok kötü oldu ama bunada sükür ileriye bakıcaz ve evet root söylemiş salı günü kar olasılığı yüksek trakya içinde öyle

• Ben bu sistemden daha birşey beklemiyorum,önümüzdeki bakalım.

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA

• Gök gürültüsü ve sarı kütle gördük bu sistemde beklediğim gibi. Biraz geç başladığı için miktar az oldu. Fakat gece iyi coştuk. Ne olursa olsun yoğun olmaz diyenlerin burada biz tutturduk demeye hakkı yok. Yüksek ilçelerde anayollar bile beyazladı zaman zaman, yani hayatı etkileyecek kadar yağdı mı yağdı. Ayrıca sistem de bitmedi. Bugün sağanaklar elbette olur ama ben bunları demiyorum, Salı günü de etkili bir kar yağışı alacağız gibi görünüyor. :)

Nasılki yoğun olmaz diyenlerin tutturduk demeye hakları yok demişsin bence seninde yoğun yağdı ve hayatı etkiledi demeye hakkın yok belki istanbulun yüksek kesimlerinde yağmıştır ama sahil kesminleri için geçen seferki sistem gibi sıradan hemde bayağı sıradan bi sistemdi (şuana kadar) ve gayet rahat gerek bakkala gerek işe hem yaya hemde arabayla gidiliyor

• Kocaeli 1m ye yaklaşırken İstanbul en fazla 5-6cm aldı. Şuana kadar. Nerdeyse kocaeli aralıksız yoğun dek bandı alıyor. İstanbul da hiç alışılmamış bir durum var. Bekleyip görücez. Bakalım ne olucak.

• Modeller pek bir yağış vermediğinden güvenemiyorum ama bugün hem üst seviyelerde yoğunlaşma depresyonun sıfıra yaklaştığı yerler var hem de sığ bir katmanda konveksiyon var, bu yüzden kütleler güçlenecek diyorum. Uydu ve radar görüntüleri de destekliyor. :)