Yılbaşı Efsanesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Sistemi ilk tahmin eden olmama rağmen sistem için en geç konu açan da ben oldum. Çünkü sistemin geleceği kesin olsa bile etkili olacağı yerler ve kuvveti belirsizdi.
    Fakat artık ne olacağı büyük ölçüde belli oldu. Genel tahminim budur.

En şanslı bölgeler Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu.

Marmara Bölgesi'nde Trakya kuru soğukla uğraşırken İstanbul ise efsane alıyor olacak.
    Ayrıca Balıkesir ve Bursa'nın kuzeyi de gayet güzel kar alacak gibi görünüyor.

Karadeniz Bölgesi'nde çoğu il Çarşamba'dan itibaren gayet güzel kar alacak. Fakat Giresun ve doğusunda Cuma akşamına kadar ara ara sıcaklık sorunu olabilir.
    Muhtemelen Cuma gecesi ve Cumartesi günü bu iller de doğru düzgün bir kar alacak. Bu yüzden haritaya yoğun kar olarak yazdım.

İç Ege Bölgesi'nde çoğu il kuru soğuk alacak. Tüm illerde arada mutlaka hafif kar yağışları olacaktır fakat doğru düzgün kar almayacaklar.
    Sis, pus, soğuk, kar greni, hafif kar gibi son durum haberlerini sık alacağız bu illerden.

İç Anadolu'da her zamanki gibi kar haritasında Ankara şeklinde bir boşluk oluşacak. Bu Ankaralılar için kötü bir haber. Elbette kar alacaklar ama doyurucu bir kar değil.
    Diğer iller ise yoğun olmasa da doyurucu kar alacak gibi. Bu yüzden haritada Hafif ve Orta Kuvvette yazdım.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da alçak basınçlı yoğun kar yağışları etkili olacak.

Bunların dışındaki bölge ve iller hiç kar almayacak olanlar. Onları yazmıyorum.

Çoğu üyemiz İstanbullu olduğu için İstanbul değerlendirmesi yapayım. Yukarıdaki fotoğraf abartı değil. Aydos'tan öyle bi fotoğraf atan olabilir foruma. (Belki de ben çıkarım belli olmaz :D)

An itibariyle soğuma başladı. Sıcaklık çok hızlı bir şekilde düşüyor.
    Yarın gece geç saatlerde yüksek ilçelerde kar yağışı başlayacak. Dağınık deniz etkisi kütleler halinde olacak.

Çarşamba sabahı Kayışdağı, Aydos gibi yüksek tepelerde hafif bir beyazlık belki olabilir. "Soğuma erken girdi" geyiği.
    Kar yağışı gün boyu sürecek. Öğleden sonra etkisini arttıracak. Gece iyice kuvvetlenecek.

Perşembe sabah örtü olacak. Ve gün boyu çok yoğun bir kar yağışı olacak. Sıcaklık sıfırı hiç geçmeyecek.
    Yeni yıla girdiğimiz saatlerde yağışın şiddeti iyice artacak ve gök gürültüleriyle birlikte tipi şeklinde yağacak. Görüş mesafesi diye birşey olmayacak. :D
    mgm.gov.tr Hakkın rahmetine kavuşmuş olacak. :D323

Cuma öğlene kadar aynı şekilde devam edecek. Yüksek ilçelerde arabalar kaybolmuş olacak.
    Öğleden sonra konvektivite ortadan kalkacak. Kuru yoğun toz şeklinde yağacak. Metrelik kar bir taş gibi bir buz yığını haline gelecek.

Cumartesi sabahı 1,5 metrelik buz sarkıtları ve metrelik karlarla uğraşan kar küreme araçları ile uyanacağız.
    Hepsinin özeti efsane. :D323

Ben genel tahminler yaptım. Eğer ilçe tahmini istiyorsanız günlerdir hiçbir bir iş yapmayan @Icould'a sorun. :D
    Ama pek ilçe ayrımı yapılacak bir durum yok çoğu ilde. :)

• Root mgm 1 ocağa yoğun kar koymuş ama sen orta şiddette bekliyosun herhalde sivas için?

Kar, bir çift eldiven yada içimizdeki çocuğu keşfetmek,
    ya da sevgiyle bakan bir çift gözdür.

• Root Tahmininiz hayırlı olsun gerçekten de 1 ay öncesinden nokta atışı yaparak tam isabet sağladın.Tebrik ederim umarım sistemler ve başarılı tahminlerin daim olur forumda.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.