2015/16 Kış Sezonu Beklentileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2015/16 Kışı boyunca AO ve NAO'nun ağırlıklı eğilimi pozitif yönünde olacaktır

Accuweather, kış tahmininde özellikle Balkanlar ve batı kesimlerimiz için, olumlu yağış senaryolarından bahsetmeyecektir.
    Ege ve Adriyatik denizine kıyısı bulunan bölgeleri kahverengiye boyayıp üzerine de kocaman bir font ile "DRY" (kuru) yazması yüksek olasılıktır.

Konu yoruma açılmıştır fakat soru kabul etmiyorum. Siz de kış hakkındaki yorumlarınızı yazarak, verileri kullanarak tartışabilirsiniz.

Soruları, tahminimi tam olarak açıklamamın ardından kabul edeceğim.

Herkese iyi günler :)

• Aslında kararsızdım son birkaç gündür, AO, NAO hususunda. Son incelemeler sonucunda bu tarz bir sonuca vardım

Sen gelde bunu bazılarına anlat? Yahu adam tutturmuş batı kışı olacak diye, pozitif AO NAO olan yıllarda kuzey ve doğu daha iyi kış geçirmiş.

• Semih abi sen batı kuruyacak diyordun ne oldu şimdi ?? :)

Kararsız olduğumu, kesin birşey söylememiz için daha beklememiz gerektiğini de söylemiştim Kaan dostum :)
    Şahsi kanaatim pozitif Ao Nao'dan yana gelişti. Pozitif Ao-Nao'nun da sonuçları belli.
    Tahminimiz, beklentilerimiz kesin olarak gerçekleşecek diye de bir kural yok sonuçta. Semih üstadı bekle sen Kaan :D

• Kararsız olduğumu, kesin birşey söylememiz için daha beklememiz gerektiğini de söylemiştim Kaan dostum :)
    Şahsi kanaatim pozitif Ao Nao'dan yana gelişti. Pozitif Ao-Nao'nun da sonuçları belli.
    Tahminimiz, beklentilerimiz kesin olarak gerçekleşecek diye de bir kural yok sonuçta. Semih üstadı bekle sen Kaan :D

Kimse kesin bir şey söyleyemez abi , Polar atak Batıdan girecek eğer şartlar uygunsa ordan doğu karadenize doğru gidecek.Direk doğu karadenize inecek polar atak beklemiyorum :)

• Kimse kesin bir şey söyleyemez abi , Polar atak Batıdan girecek eğer şartlar uygunsa ordan doğu karadenize doğru gidecek.Direk doğu karadenize inecek polar atak beklemiyorum :)

Ben ne diyordum? Batıdan doğuya işte ama Azor sebebiyle doğuda daha fazla kar bırakabilir. Ha bu arada, Doğu Karadeniz'e giren polar ataklar oldu geçmişte.

• Ben ne diyordum? Batıdan doğuya işte ama Azor sebebiyle doğuda daha fazla kar bırakabilir. Ha bu arada, Doğu Karadeniz'e giren polar ataklar oldu geçmişte.

GEÇMİŞTE dediğin gibi şimdi olaylar farkı azor öyle bir konum alacak ki size polar gelecek şansın çok çok zor ama sistem size doğru gelirkende muhtemelen gücünü kaybeder yada hafifler hafiflemeden gelirse zaten her iki bölge için efsane olur :)

• Azor'un alacağı konum, polar atakların ineceği yerler vs. şuan için tartışılabileceğimiz şeyler değil.
    Bilinmesi gereken, Akdeniz havzası boyunca siklon trafiğinin geçen seneye oranla çok daha sakin olacağı. Bu da batıda yağışların azalmasına sebep olacaktır.
    Çok büyük bir değişiklik olmazsa Sibirya yine ortalarda olmayacak. Azor, İzlanda ikilisinin kontrolünde olacak Avrupa havası.
    Her ne kadar örnek olarak göstermek istemesem de, 2007'ye benzer bir kış bizleri bekliyor olabilir. Hatırlarsanız 2007 yılında polar ataklar oldukça doğulu bir şekilde gelerek ülkemizi etkilemiş, Istanbul gibi batı kentlerinde soğuk ama karsız günlere sebep olurken (2007 kışında 850hPa seviyesinde Istanbul'a 2-3 kere -10 girmiştir), Doğu bölgelerde özellikle Güneydoğu'da efsanelere oynamıştı...

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Azor'un alacağı konum, polar atakların ineceği yerler vs. şuan için tartışılabileceğimiz şeyler değil.
    Bilinmesi gereken, Akdeniz havzası boyunca siklon trafiğinin geçen seneye oranla çok daha sakin olacağı. Bu da batıda yağışların azalmasına sebep olacaktır.
    Çok büyük bir değişiklik olmazsa Sibirya yine ortalarda olmayacak. Azor, İzlanda ikilisinin kontrolünde olacak Avrupa havası.
    Her ne kadar örnek olarak göstermek istemesem de, 2007'ye benzer bir kış bizleri bekliyor olabilir. Hatırlarsanız 2007 yılında polar ataklar oldukça doğulu bir şekilde gelerek ülkemizi etkilemiş, Istanbul gibi batı kentlerinde soğuk ama karsız günlere sebep olurken (2007 kışında 850hPa seviyesinde Istanbul'a 2-3 kere -10 girmiştir), Doğu bölgelerde özellikle Güneydoğu'da efsanelere oynamıştı...

...Hocam ağzınızdan bal damlıyor :D...