Unutamadığınız Kar Anılarınız

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ocak ayı 2002:Çok küçüktüm.Ancak gördüğüm en iyi kış aylarindan birisidir asla unutmam çünkü extrem değer bu sene gelmişti Bafra'ya.Bafra merkez 70 cm, köyler ise 2 metreyi zorlamişti.Yağan kar uzun süre erimemişti ve okullar uzun süre tatil olmuştu.
    http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2002/01/09/73242.asp Buda haber linki :)

Bir ricam var arkadaşlar bu sistemin modellerini bulabilecek varsa harika olur :)

• 1) Kar yağmaz denilen Antalya'da (Manavgat) 2002 sabahı 5 cm kar ile uyandık. Öğlene kadar yağdı. Sonra bir güneş hepsi gitti. :) Çok güzeldi. :)
    2) 2008 yılında şubat tatilinin tam ortasında Finike'den Burdur'a(Tefenni) gidiyoruz. 1500 rakımlı yerde diz boyu kar yüzünden 5 saati aşkın süre kalıyoruz.
    3) Yolda kalmamızdan tam 1 hafta sonra (okulların açılmadan önce pazar günü) gece 3 te feci kar bastırıyor. 13-14 saat ara vermeden yağıyor. Gördüğüm en büyük kar taneleride bu zamandaydı. :)
    4) 2012 Şubat ayında Antalya/Akseki ilçesinde gündüz 10 gibi kar başlıyor 7-8 cm yapıyor 2 saat içinde. Günün geri kalanında az az yağıyor sonra gece 11 buçuk gibi bir tipi başlıyor sabaha kadar... Diz boyunu geçik kar... Binaların diplerine gittikce belimizi aştığı bile oluyordu. :)
    5) Yine 2012'den bahsediyorum. Adını hatırlayamadığım bir yerde (Akseki ilçesi. Antalya-Konya geçidi) çığ haberini alıyoruz. Arabayla gidiyoruz 60 kmyi 2 buçuk saatte gidiyoruz. Gittiğimiz yerde de 6 metreyi geçik kar var. Ölçmedik tabi ama gidebildiğimiz yerde kar böyleydi. Gerisine yetkililer izin vermiyordu.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Ocak ayı 2002:Çok küçüktüm.Ancak gördüğüm en iyi kış aylarindan birisidir asla unutmam çünkü extrem değer bu sene gelmişti Bafra'ya.Bafra merkez 70 cm, köyler ise 2 metreyi zorlamişti.Yağan kar uzun süre erimemişti ve okullar uzun süre tatil olmuştu.
    http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2002/01/09/73242.asp Buda haber linki :)

Bir ricam var arkadaşlar bu sistemin modellerini bulabilecek varsa harika olur :)

Buyrun:)

• Buyrun:)

Bu 9 ocak ama Manavgat'a 7 ocakta kar yağmıştı. :)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Samet ve Lazuri çok teşekkürler :) Sistem tam Orta Karadeniz sistemi :) Kırım üzerinden soğuk gelmiş.Ben aslında daha fazla soğuk bekliyordum:) Siklon filan vardi harelde DEK ile 70 cm olmaz harelde?

• En unutamadığım anılarımdan biride 2012 1.dönem karnesini almadan 2 gün önce.Gece Ardeşen merkezde hafif kar yağmıştı ama köylerde epey daha fazla yağmıştı 20-30 cm civarı.Sabah hava açtı ve havanın açmasını fırsat bilerek Babam,Babannem ve ben arabaya atlayıp köye çıktık,tavukları yemlemeye sulamaya vs.Hava açıktı köyün yolu da kepçeyle açılmıştı ve havada tane bulut yoktu.İşimizi bitirdikten sonra babam kuş vurmak istedi ve ava gitti,o arada bi kar başladı.Babam kuş vuramadan hemen geldi arabaya bindik merkeze iniyoruz.5 dakikada 5-6 cm kar yağmıştı ve yağıyordu.Bizim buralar diktir, yollarda yeni betonlanmıştı cam gibi,yolun kenarı da uçurum.O yolda araba ile bir kaydık 50 mt yan yan indik tabi babannem çok korkmuş,ben bi anda `Sonumuz geldi diye düşündüm`.Babam panik yapmadı ve bi şekilde arabayı düz yola indirdi ve en sonunda merkeze indik.Babannem o şoku 2 gün atlatamadı.

Bana o günden sonra `karı daha sevmezsin` dediler ama kar sevgim daha da arttı.

Einmal editiert, zuletzt von HvFrm(Hf) ()

• Çanakkalede 9 şubat 2012 günü o gün hep yağmurlu ve soğuktu gün içi en fazla 4 dereceyi gördük saat4 gibi yağış kesildi saat 6 da tekrar yağmur şeklinde yağış başladı rüzgarda epey fazla idi saat 8 sıralarında tipi aniden bastırdı saat 22:00 da elektrikler kesildi 4 saat elektrik verilemedi o gece yağan 30 cm kar saat 24:00 da valilikten açıklama geldi ve okullara bir gün tatil edildi 9 şubat günüde hafif kar yağışıyla 30 cm lik kar örtüsüyle eğlendik oynadı8

• 2012 1 Şubat gecesi yani 31 Ocak'ı 1 Şubat'a bağlayan gece. Bir şubat ancak bu kadar güzel başlayabilir. İstanbul kuzeyden deli gibi akan kütlelere maruz kalmış, ertesi gün işe gidecekler endişeli olarak kim bilir sabaha nasıl bir manzaraya uyanacaklarını düşünüyorlar. Aslında dışarıda dolandığım falan yok, genelde kar anıları kar altında olur fakat ben evdeyim. Ailem uyumuş ben ise tatili fırsat bilip sabahlamaya karar vermiştim. O gece boyu hepinizin bildiği gibi aralıklarla efsanevi kar sağanakları yaşandı, gök adeta kar oldu da aşağı indi. Sakin sokaklarda kimse yürümüyor, yağan kar tüm sükunetiyle beraber çevreden zarar görmeden duruyor, sokak lambalarının sarı ışıklarını gökyüzüne yansıtıyor... Gök tuhaf bir şekilde turuncu.
    Tabii uyanık kalmak için yanımda duran masada kahve fincanları 3'ü 1 aradalar... Yine de sabahın 6'sında, evdekilerden habersiz dışarı çıkmanın ve o taze karın üstüne bastığında "gıcırt" sesini duymanın verdiği keyif tek kelimeyle tarifsiz.
    Bu yıl o tarz bir sistem yaşarsak vaktimi evde geçirmeyi pek düşünmüyorum. Sonuçta daha iyi anılar ve unutulmaz anlar yaşamak istiyor insan :)

• Herkes 2012 konuşuyor yok mu eskilerden?

Albert Einstein

• Çanakkalede 9 şubat 2012 günü o gün hep yağmurlu ve soğuktu gün içi en fazla 4 dereceyi gördük saat4 gibi yağış kesildi saat 6 da tekrar yağmur şeklinde yağış başladı rüzgarda epey fazla idi saat 8 sıralarında tipi aniden bastırdı saat 22:00 da elektrikler kesildi 4 saat elektrik verilemedi o gece yağan 30 cm kar saat 24:00 da valilikten açıklama geldi ve okullara bir gün tatil edildi 9 şubat günüde hafif kar yağışıyla 30 cm lik kar örtüsüyle eğlendik oynadı8

Arkadaşlar tarihte bi yanlışlık yapmışım düzelttim 1 gün geriden gelecektim
    ve 10 şubat 2012 gününe ait kar fotoğrafları

• 2012 nin son karlı sistemiydi İstanbul Bağcılar karda nasibini en çok alan ilçelerdendir annem ve bi arkadşla çıktık kara bizim orda bir büyük arazi vardır orda 50 cm kar vardı abartısız annemle arkadaş beni bildiğin kara gömmüşerdi :D diri diri gömülmüştüm ama kara :D

Ölmezden gelsem farkedermi yaşamıyorken