Posts by hknnn

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

  Ünye için kışlık lastikleri takmaya değer bir sistem gözüküyor mu önümüzdeki 10 gün için? Sanki beklenilen olmayacak mı?

  Hocam, araci ne kadar kullandığınız önemli aslında burada. Biliyorsunuzdur kar lastiği için illa kar yağmasına gerek yok. Kar lastiği hava sıcaklığı 7 derece ve altında kullanılması gerekir. Ama malum ekonomik şartlar zor. Bence Ünye gibi bir yerde sürekli aktif olarak kullanmıyorsanız çok da gerek yok. Kırk yılın başında sistem gelecek de ona da yolda yakalanacaksınız falan. En fazla o gün kullanmazsınız aracı. Buradan zaten hava durumuyla ilgili önceden de bilgi edinirsiniz. Tabii sonuçta hiçbir şey can güvenliğinden önemli değildir.


  Batı Karadeniz yine boş geçmiyor. Görüntü, Kastamonu il merkezini sahil ilçelerine bağlayan yoldan. Burası şehirler arası bir yol. Kastamonu-Bozkurt,Abana,Çatalzeytin yolu.

  Neyse ki herhangi bir yaralanma falan olmamış. Otobüs, kenara kayarak yamaca yaslanmış.

  Çokta kafanı karıştırma kıyıların 50cm kar alıp iç kesimlerin çok daha az kar aldığı sistemler mümkündür ben şimdi spora gidiyorum döndüğümde yılbaşında kar yağarmı onu konuşacağız :/

  2001 ya da 2002 olabilir. Lise sonda ya da 2'deydim. Samsun'un Alaçam ilçesinde yaşıyorduk. İlk başta bir 10/15 cm cıvık bir kar ile başlayan ufak bir sistem devamında birkaç gün sonra harika bir sistem gelmişti. Yanılmıyorsam pazar gibi başlayıp çarşambaya kadar süren, salı gecesi zirve yapan bir yağıştı. Çarşamba günü sabah ilçe pazarına köyden gelen birkaç traktör ve köylü vatandaşı görünce bizler de onlar da çok şaşırmıştık. Biz şaşırmıştık çünkü babamla ilçe merkezindeki evin önünde 100 cm'e yakın ölçmüştük. Burada 1 m ise köyler ne haldedir diyorduk. Ama köyden gelen vatandaşlar köylerde bu kadar kar olmadığını, karın yolda ilçeye yaklaştıkça kendilerini zorladıkkarını söylemişlerdi. Mesela kendi köyümüz de ilçeye çok yakındı. Rahmetli dedem bahçelerde 130 cm ölçüm yaptım derdi.

  Sesiyle okudum duran gaya abimizin. :D2

  Konuyu dağıtmak istemiyorum sayfa bölge konusu olduğu için. Ama kısa bir bilgi vermeden geçemeyeceğim. Elemanın adı Abdullah Kaya. Turan Kaya amcası. Yıllar öncesinin videosu bu ara nasıl oldu bu kadar patladı onu da anlayamadık doğrusu. 😀

  Not: Eleman Toros'tan Porsche'ye terfi etmiş. 😁

  Bugün çoruma geçiyorum. Serin anadolu havası beni karşılayacak gibi duruyor. 2 3 gün yağış da var gibi duruyor. Sıcaklara artık elveda dedik gibi sonbahara giriyoruz hazırlanın

  İnşallah İnşallah. Dört gözle bekliyorum sonbaharı. Yazla hiç başım hoş olmadı zaten. Bu sene de ayrı bir yıldırdı.

  Eylülün 2 3 ü itibariyle sıcaklara elveda ediyoruz gibi diyagramlarda hareketlilik var.

  Hadi inşallah. Yayladan döndük mecburen Bafra'ya. Her sene yaşadığımız sıcak ve nem şokunu yaşadık. Dün akşam montla oturuyorduk kapının önünde yaylada. Bu akşam tişört ile balkonda durduğumuz yerde terledik. Burada da geceler az çok serinlemiştir diyordum ama en durgun akşamlardan birine rastladık galiba. Yaylanın gözünü seveyim, 15 gündür ter nedir bilmedik. Tabii orası da gündüz çok sıcaktı, güneş direkt yakıyordu ama gece harikaydı.

  Yaylada kaç gündür yüzde 70 den fazla yağmur ihtimali gösteriyor. Yok, abi damla düşmüyor. Her sene sis, duman, çise gırla giderdi. Bu sene duman sırf ayıp olmasın diye birkaç saat görünüp gidiyor ama kuru duman. Damla bırakmıyor. Yollar artık kum gibi ufalanmış. Hayvanlar erkenden dönüyor şu içmeye, güneşten kavruluyorlar resmen.

  Bu kış kar görmek isteyen yükseklere çıkar artık :) 2010 da bile şöyle bir sistem gelmişti ama devamında avrupaya kaçmıştı


  2010'da Kastamonu kıyı ilçesi Çatalzeytin'in 25 km uzaklıktaki bir köyünde görevdeydim. Hatırladığım kadarıyla kar açısından çok da iyi bir kış değildi 1000 m rakımdaki köyde o yıl.

  Ne zaman son bulacak bu sıcaklar? Geçen cuma gününden beri Trabzon'dayım. Merkezde cumartesi güzel yağmur yağdı. Ama öyle güzel bir serinlik olmadı. Dün yaylaya çıktık. Çaykara 'da resmen klimanın sıcağı üfler gibi sıcak rüzgar esiyordu. Nerede o Uzungöl'ün serin çiseli havası. Yaylaya çıktık, resmen yanıyor ortalık. Ağaç da yok ki gölgesinde oturabilelim. Sadece gece daha rahat. Ama 2500 metrede bile gece ılık rüzgar esiyordu.