Beiträge von dikiz

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

@Great Khan sen bile bile insanoglunun canını hiçe sayabilirmisin canım kardeşim Ülkemizin kalkınması için illa birilerinin canımı yanması lazım senin şuan soludugun hava öldürücü virüslerden ibaret bi anlık dalgınlıgına bakar ve sonunda küt diye insanoglu yok olmuş sen hala kalkmış diyorsun ki ülkenin kalkınması için yapılması lazım diyorsun ve canını hiçe sayıyorsun o işler öle olmuyor işte insanoglu olmadıktan sonra sen Ülkeyi kalkındırsan teknoloji hat safada kalkındırsan ne olur ki... senin şuan söledigin zararlıysa zararlı lafın bile bile insanoglunu ölüme atmaktır ben hiç o niyette degilim her insanın canı kıymetlidir,teknoloji geliştirmek ülkeyi kalkındırmak elbette iyi ama dogaya çevreye dünyaya insanogluna zarar vermicek şekilde olursa...

@Pangea içimdeki nefreti kusuyorum şuan Kardeşim şimdi nereye baksan asfalt heryer betonla yıgınlı her yer bina nefes almakta güçlük çekiyoruz artık daha bizim bölgedeki yeşil alanları yok edemediler oda olur yakında kendi konumum adına şuan iyi yağış aldıgımızı yeşil alanlara borçluyuz yeşil olan yerler sogugu ve yağışı anında çekiyor yeşil alanları az olanlar çok az etkileniyor bu yağışlardan nedeni işte Yıgınlarla kaplı bina ve betonlaşmadan kaynaklanıyor hala daha bina ve Betonlaşmaya devam ediyorlar yeşil alanlarımızı yok ediyorlar birilerinin artık bu duruma bi dur demesi lazım yeşil alanlar yaşamdır insanoglu açısında onlar olmasa insanoglu yok olur benim bile şuan dairemde çevresi yeşillikler donatılmış belediyeye karşı çıkıyorum kestirmiyorum yeşil alanları tepki gösteriyorum herkesin böle olması duyarlı olması lazım demem o ki Dünyamızın gidişatı hiç iyi degil ALLAH sonumuzu hayır etsin..

Yarım saatte 1 derece daha soguduk 4-5 derece olan sıcaklık adım adım 3-4 derecelere indi kuzeydoğu yönden karayel saatte 15-20km hızla esiyor hala soguk iyice kendini hissettirmeye başladı hatta arada hafif yağış atıyor yükseklere b.ihtimal kar başlamıştır...

arkadaşlar santraller çok kötü bişey hastalıklar bunlar yüzüne çogalıyor Karbonmonoksit fosil yakıtları atmosferi yakıyor artık dogal olarakta atmosfer tepki veriyor yapmayın ben kaldıramıyorum bu yükü diyor Ülkemizde her yapılan santral havamızı dogamızı kirletecek her türlü faaliyetlere karşıyım bunu belirtmek isterim.. haşa ALLAH ın işine karışılmaz Doğanın bi döngüsü vardır o yoldan çıktıktan sonra olacakları şimdiden görmeye başladık kuraklık iklim degişiklikleri baş göstermeye başladı Ülkemizdeki Santrallerin derhal sonlandırılmasını Ülkemizin yeşil alanlarla donatılması taraftarıyım önlem alınmassa ilerde çok geç kalınacak geri dönülemez felaketlere sürüklenecegiz biz şimdiden görebiliyorsak bu degişiklikleri bizden sonraki nesiller kim bilir daha neler görecekler Dünya nın Sonunu insanoglu kendi elleriyle getirmeye kararlı çok üzülüyorum böle durumlara :|

o ne biçim patlamadır video da ben ürktüm ta burdan umarım yaptıkları santraller dünyanın iklim degişikligine kadar zarar veren her türlü pislik dünyamızı kirleten her türlü fosil yakıtlar karbonmonoksit vb şeyler bi anca Rabbim tarafında uyarı karşılıgında yok edilir ALLAH büyüktür ALLAH a inancımız tam oldugu sürece bu akıl yosunu insanlar yüzüne iklimlerimiz degişiyor içine ettiniz dünyanın yeter artık artık dünyanın kapasitesi kaldırmıyor bunları Türkiye de de iklim degişikligi baş gösteriyor yetkililere sesleniyoruz Ülkemizde artık bu gibi faaliyetlerini durdurmalarını rica ediyoruz artık İnsanoglu olmadıktan sonra teknolojiyi geliştirsen ne olacak her türlü zarar hem saglıga zarar hemde dünyamıza görmüyormusunuz olanları umarım Tüm dünyada nükleer santraller böle yok edilir Rabbim tarafından bu size ALLAH ın bi uyarısıdır ALLAH ın işine doganın kanununa aykırı işler yapmayın artık...

@Enes Güleç(17) hiç belli olmaz kardeşim o işler modeller yagdırmıyor karı ALLAH ın dedigi oluyor onların tahmini senaryodan ibaret sadece dönüp dolaşacagın şey yine ALLAH a dua etmek inş efsane sistem görürüz neden olmasın bu kadar tutarsız modelleri gördükçe ben daha çok heyecanlanıyor soguk akım modellere göre ta 11 inde girecekti güya şuan bugün ayın 9 u daha soguk akım erken girmeye başladı modellere bakıpta akşam kar yagmayacagını kim bilebilir ALLAH tan başka bakarsın akşama kar başlar süpriz olur efsane sistemde görsek süpriz olmaz bence aylardan şubat daha ;) sanki burnuma @Efsane-Semih hocamızın 9 şubat tahmini kokuları geliyor şuan sıcaklıklar 1-2 tık daha düşse kar seviyelerinde daha ne olsun :hfyeni (29):

@ahmet45 hocam uzun vade tablosunda öle gözüküyor ama 5 günlük tahmininde yine şaşırtıcı sıcaklıklar vermiş bugün için sıcaklıgı 9-10 felan bekliyordu şuan sıcaklık 3-4 derecelerde tüm kastamonu kıyılarında hangisine inanacagımızı şaşırdım en iyisi ALLAH büyüktür Efsane sistem neden almayalım bunlar upitik pupitik tahminler yapıyor anlayamıyoruz ALLAH ın izni ile ülkece kara gömülsek varya süpriz olmaz tüm mühendisler meteoroloji bu sistemde de yanılırlarsa iflas eder 1/kahkahas23s1 soguk akım erken girmeye başladı bakalım ne olacak ama içimde bi his var atmosfer patlatacak bombayı herhalde mgm yi felan boşverelim en iyisi anı yaşadıkça görecegiz bazı şeyleri bu sene galiba çok tutarsız bu sene tüm modeller o ona yaranacam diye ona uyuyor o iyi gösterse ona uyacam diyor bunun altında bişey yatıyor bişeyler olacak herhalde heyecan bastı şuan konumumda dünden 15 derece sogudu bi 3-4 derece daha sogusa tamamdır bu iş inş tüm tahminciler yanılırda yüzümüz güler :hfyeni (18):

modeller yine yanılacak gibi his var içimde soguk akım erken girmeye başladı hava acayip sogudu konumumda şuan sıcaklık en fazla 1-2 derecelerde karayel esiyor şuan hava iyice kapandı sanki her an kar başlayacakmış gibi bi his var içimde inş tüm modeller yanılırda Efsane sistem görürüz yine ters köşe yatıracak bu sistem başta mgm ve mühendisleri olmak üzere tüm tahminceleri ters köşe olacak yine umarım dilegimiz kabul olur çünkü soguk çok erken girdi inş çok güzel sistem görürüz...

konumum itibariyle dün 19-20 derece olan sıcaklık bugün 4-5 derecelere inmiş vaziyette düne göre 15 derece soguk bu kadar sıcaklık dalganışı olabilir mi yahu rüzgar kuzeydoğu yönlerden saatte 20km hızla esiyor hava çok bulutlu sisli sanki tepeler kar yagıyormuş gibi bi soguk var belkide yagıyor çıkıp bakmaya üşeniyorum işi gücu bırakıpta çıkıp bakamıyoruz :)

Kastamonu Merkez 11-12 derecelerde kıyı kesimlerde sıcaklık 4-5 derece konumum çevresi kıyılarında gerçekten çok ilginç hal almaya başladı bu hava olayları 8|

Bu Akşamki Ecmwf yi çok merak ediyorum bakalım nasıl bi görüntü gösterecek ben ömrüm hayatım boyunca böle 180 derece takla atan modeller görmedim yahu nasıl son 2 gün kala çıktıları alt üst ediyorlar üstüne üstelik bugün sabahda sanki sogukları arttıracak gibi his doguruyorlar içimizde kafamı buluyorlar bizle anlamıyorum 8|

Ecmwf de Ana çıktı çok oynak ne yaptıgını bilmiyor 500hpa sogukları iyi oldugu halde 850hpa neden bu kadar kırıldı -7 zar zor oluyor 850hp a gerçekten çok üzücü bi tablo bu 1 haftadır bekle bekle son 1-2 gün kala ters yön yap kazık at olacak iş degil bu sene alıştık zaten bu kazıklara ama hala bi ümit var bu oynak modellere bakaraktan...

Arkadaşlar mgm mide bulandırmış resmen Tipik Ecmwf güncellemelerine bakaraktan Ecmwf güveniyoruz dedikçe Ecmwf de artık yavaş yavaş gözümüzden düşmeye başladı benim zaten beklentim az artık her olası gelecek olan sistemde gelecek olanada hayır diyemeyecegimize göre olanlarla yetinmek zorundayız umarım Ecmwf bu akşam ve Yarınki güncellemelerle kendine çeki düzen verir...

Azor işi bozuyor sogukları kıran cıbanın başı Azordur şu kafasını bi iskandivya ya dogru kaldıramadı atmosfer çıldırmış vaziyette ne yapacagını bilemiyor ama hala düzelme şansı var sonuçta 120h 144h lerden bahsediyoruz daha çok takla atar -4 yerine -10-12 ler geldiginide gördük bu sene herşey olabilir bekleyip görecegiz..