Beiträge von met.uz.snowcem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Arkadaşlar hafif yağış falan olmaz bu sistemde,biraz daha sabredin,birkaç saat sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız,yarın okullar tatil olacak,bu konuda oldukça iddaalıyım,bu akşam,gece ve yarın sabah yoğun kar tipi ve kar fırtınası sizleri şok edecek...

Merhaba sevgili arkadaşlar,işte beklediğim gün geldi nihayet,sizlere 3-4 gündür anlatmaya çalıştığım gibi,oldukça güçlü bir sistem bize doğru hareketini sürdürüyor,bugün akşam saatlerinden itibaren başlamasını beklediğim kar yağışının gece kuvvetli esmeye başlayacak poyrazla birlikte etkisini artırarak tipiye dönüşmesini,cuma bütün gün boyunca yoğun tipi şeklinde devam etmesini bekliyorum,cumartesi günü aralıklarla sürecek olan kar yağışı pazar sabahı tamamen sona ermiş olacak,özellikle bugün akşam saatleriyle yarın gece saatlerine kadar olan zaman diliminde Ankara'da oldukça yoğun kar yağışı bekliyorum,zorunlu olmadıkça bu akşamdan itibaren trafiğe çıkmayın,yarın okulların tatil olacağını ve hayatın durma noktasına geleceğini düşünüyorum,son bir değerlendirme yaparak sizlerle ayrıntıları gün içinde paylaşacağım,lütfen dikkatli ve tedbirli olalım,uzun yılların verdiği tecrübe,bilgi birikimi ve önsezilerim çok kuvvetli bir sistemin yaklaşmakta olduğunu bana söylüyor,sadece yoğun kar değil,Ankara'da bu gece ve yarın kar fırtınası da bekliyorum,aman dikkat...

Arkadaşlar aceleci davranıyorsunuz,yarın akşam ne demek istediğimi anlayacaksınız,yarın akşama dışarda iş bırakmayın,ev hapsi başlıyor...yarın bu saatlerde hepiniz radara kilitleneceksiniz,radar çökecek...size bir tavsiyem olacak,bu gece erken yatın uykunuzu alın,çünki yarın uyku haram hepimize...iyi akşamlar...

Günaydın arkadaşlar,rüzgarın lodostan esmeye devam etmesi nedeniyle beklenen sıcaklık düşüşü olmadı,bu yüzden yağış yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde gerçekleşti,önümüzdeki bir kaç saat içinde sıcaklıklarda düşüş ve yoğun yağış bekliyorum,bu yağış merkezde karla karışık yağmur ve sulu kar,yükseklerde yoğun kar şeklinde olacak,akşam saatlerinde yağışın etkisini kaybetmesiyle soğuma artacak,gece ve yarın sabah buzlanma ve don olayı görülecek.Arkadaşlar sizleri şimdiden uyarmak istiyorum,yarın (perşembe)akşam saatlerinden itibaren Ankara kar yağışının etkisi altına girecek,gece kuvvetlenecek olan kar yağışı cuma gün boyu poyraz fırtınasıyla birlikte yoğun tipi şeklinde etkisini sürdürecek,cumartesi günü aralıklı ve zaman zaman yoğun olmak üzere devam edecek olan kar yağışının pazar sabahı etkisini kaybetmesini bekliyorum.Perşembe akşam saatlerinde başlayıp,gece ve cuma günü yoğun,cumartesi aralıklı ve zaman zaman yoğun olarak görülecek kar yağışının hayatı olumsuz yönde etkilemesini bekliyorum,kuvvetli esecek poyrazla birlikte cuma günü yer yer kar fırtınasının oluşacağını tahmin ediyorum,görüş mesafesinde azalma,yoğun kar yağışı,buzlanma ve don olayına karşı lütfen dikkatli ve tedbirli olalım,gelişmeleri ve ayrıntıları paylaşmaya devam edeceğim,tekrarlamak istiyorum çünki çok ağır kar yağışı bekliyorum,lütfen dışarda işleriniz varsa yarın akşama kadar bitirip evlerinize ulaşmış olun,yoksa ciddi sıkıntı çekebilirsiniz,cuma günü Ankara'da okulların tatil olacağını tahmin ediyorum,pazar sabahına kadar şehir merkezinde 40,yükseklerde ve bazı ilçelerde 70-80 cm kar örtüsünün oluşmasını bekliyorum,hepinize iyi günler...

Sevgili Konuralp,gece geç saatlerde yağış kara dönmeye başlar,sabaha doğru yoğunluğunu artıracak,öğlen saatlerine kadar zaman zaman yoğun olmak üzere devam edecek,Polatlı pazar sabahı 60cm kar örtüsüne uyanır,yarın öğleye kadar devam edecek olan yağış yaklaşık 10 cm örtü oluşturur...

Merhaba arkadaşlar,lafı hiç uzatmadan direk söyleyim,Ankara bu gece,yarın sabah(öğleye kadar),perşembe gecesi,cuma ve cumartesi günleri kar alacak,çarşamba sabahı yağış kuvvetli,perşembe gecesi ve cuma günü yoğun olacak,cumartesi günü yer yer kuvvetli kar aralıklarla devam edecek,bu yağışların sonunda oluşmasını beklediğim kar kalınlık tahminim şöyle:şehir merkezi(40cm),dikmen(55cm)batıkent(30cm),sincan(35cm)eryaman(40cm),keçiören(45cm),esenboğa(50cm),altındağ(45cm),incek(65cm),elmadağ zirve(130cm)

Arkadaşlar merhaba,sizlere dün bahsetmiş olduğum ciddi oluşumları devlet meteoroloji işleri genel müdürlüğü de görmüş olacak ki,Ankara için çarşamba ve cuma günlerine yoğun kar ikonu koymuşlar,dün anlatmaya çalışmıştım sizlere,oldukça etkili,güçlü ve değişik hava olayları bizleri bekliyor,kendi sitemde(havaturkey.com)yazılarımı takip edenler,ayrıca foruma üye olduktan sonra yazdığım ilk tahmini okuyanlar gayet iyi hatırlayacaktır,ben modellerde ya da dmi de yoğun kar görmemiş olabilirsiniz ancak yakında her ikisi de yoğun ve etkili kar verecektir,uyarılar gelmeye başlayacaktır demiştim,işte gördüğünüz gibi normal kar vermeye bile çekinen dmi Ankara için 2 günü yoğun olmak üzere 4 gün boyunca kar verdi,akşam sizlere ayrıntılı tahmin yazımı sunacağım,ben tahminlerimi ne modele ne de başka şeylere bakarak değil,yılların verdiği tecrübe,bilgi birikimi,önsezi ve yorumlama gücüyle yaparım,sonunda takdir ya da eleştiriyi de sizlerden alırım,amacım siz kar sevdalılarına en doğru ve en çabuk bilgileri vermek,hepinize iyi günler diliyorum,akşam görüşmek üzere hoşçakalın...

Arkadaşlar günaydın,az önce Mehmet hocamla telefon görüşmesi yaptım,gerçi kafamda birçok şeyi netleştirmiştim ama yaptığım görüşme sonrası birkaç yeni veriye daha ulaşmış oldum,bakın sevgili arkadaşlar özellikle Ankara için konuşuyorum;önümüzdeki 3-4 gün ciddi sıkıntıların olabileceği hatta perşembe gecesi ile cuma ve cumartesi günleri hayatın durma noktasına gelebileceği görünüyor,sizlerle ayrıntılı bir tahmin yazısını akşam paylaşacağımı söylemiştim,akşama kadar son bir analiz çalışması daha yaparak son durumu değerlendireceğim fakat herhangi bir değişimin olacağını zannetmiyorum,yoğun kar yağışlarının yaratacağı olumsuzluklara karşı şimdiden önlemlerinizi alınız...

Sevgili Konuralp,yaklaşık 1 saat sonra kar yağışı başlar,ancak fazla bişey bekleme,asıl yağış yarın öğleden sonra karla karışık yağmur olarak başlayacak,gece kara dönüşecek,çarşamba günü kuvvetli,perşembe gecesi ve cuma günü yoğun kar bekliyorum Polatlı'da...