Beiträge von haluke

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

6 şubat doğumluyum 50 yaşındayım doğum günümde kar yağdığını hatırlamıyorum ama 24 25 26 şubat 1985 i çok iyi hatırlıyorum gündüzleri -6 geceleri -9 a düşen sıcaklığı ve yerdeki betonlaşmış kar tabakasını hala vakit var 1987 için de bir arkadaş teknoloji bugünkü teknoloji değildi demiş fakat o sistem de tam bir süprizdi bugün olsa modellerde ne zaman gözükürdü acaba
    umudu kaybetmeyin takibi bırakmayın zaten yolculuğun en güzel yanı varmak değil yolda olmaktır

mesaj sayısını neyi ifade ediyor tam olarak anlamış değilim

mesela şu şekilde çok sayıda mesaj var

gfs yazı getirmiş

ecmwf coşmuş

gelooooo

ateş ediyor

yeni konu hayırlı olsun

bunlar da mesaj olarak sayılıyor

yapılan tahminlerin hepsi tuttu aslında

bu kadar uzun süreli tahminlerdeki sapma payını hesaba katarsak kiminde soğuk geldi yağış gelmedi kiminde yağış geldi soğuk yetersiz kaldı

bu noktadan bakıldığında semih bey burak hoca ve diğer tahminciler bence başarılı

ayrıca uzun yıllar ortalamsının altında nadir görülecek bir aralık ocak ayı yaşadık 10 yılda bir görülecek kar yağışı aldık

ama yapılan eleştirilerden yola çıkarsak sanki çok yumuşak bir kış geçirmişiz yorumu çıkıyor ki bu yanlış

burada tekrar hatırlatmak istediğim bir nokta var

sayısal model tahmini yaparken bunun yanında istatistik bilgileri de hasaba katıp ve bunları da paylaşarak açılacak başlıkların daha ayağı yere

basan tahminler olacağını düşünüyorum

örneğin 6 ocak sisteminde görülen kar kalınlığının istanbul için yıllık toplam ortalama kar kalınlığı ve pik yıllarda görülmüş kar kalınlığı ile

karşılaştırılması durumda yeni bir karlı sistem alma olasılığımızın son derece düşük çıkacağı görülecektir

teşekkürler

ortamın tadını iyice kaçırdınız gençler

eleştiriler de verilen tepkiler de haddini iyice aştı

buraya bilgi edinmek için giriyorum ama bilgiden başka her şey var

son dönemde ilgiyle okuduğum tek konu manasbalasynin kırgızistan konusu

size birkaç tavsiyem olacak

bu gereksiz tartışmaları engellemek için tahminciler yaptıkları orta ve uzun vadeli tahminlerinin ardından sistem tarihine kadar olan güncellemelere kısa da olsa birer yorum yazarlarsa bu tartışmaları büyük ölçüde azaltırlar diye düşünüyorum

ayrıca istatistik bilginin sayısal model yorumlamaları kadar önemli olduğunu düşünüyorum

bu konuyla ilgili bir arkadaş 6 ocak sistemi döneminde bir bilgi vermişti ve bence kıymetli bir bilgiydi

2016 aralık ortalama sıcaklık son 20 yılın en soğuk ikinci yılını işaret ediyordu ve en soğuk yıl da ocak 10 dan sonra kış bitmişti

şimdi aranızdan biri aralık ocak ortalamsı ve 6 ocak sistemini süre ve kar miktarı üzerinden bu tarihten sonra etkili bir sistem alma olasılığını geçmiş yıllar istatistikleri üzerinden verilerle açıklarsa herkes için aydınlatıcı olur sanırım

gençler sanırım çoğunuzdan yaşça büyük bir abiniz (49) olarak yazıyorum
    öncelikle bu forumun bir hobi forumu olduğunu düşünüyorum
    bu da buranın bir kavga platformu değil dostça aynı hobiye sahip insanların paylaşım yeri olduğunu gösterir
    atmosfer kaotik bir alan ve bazen kaostan bir düzen ve sonuç çıkar bu sonucu tahmin etmek de maharet ister
    bundan dolayı bu emeği veren insanlara saygı göstermek gereklidir
    semih kardeşimin bu konu başlığına yazdığı tahmin yazısını tekrar okudum ve gördüm ki aynen şöyle yazmış
    sistemin gelme ihtimali kadar gelmeme ihtimali de var
    eleştirirken neyi eleştirdiğinize dikkat etmenizi rica ederim
    sistemin biz kar sevdalılarını sevindirecek bir şekilde gelmesi dileğiyle

87 kışı ise istanbulda doğup büyüyen birinin hayat süresinde iki defa olması zor bir ihtimal
    15 gün kadar sürmüştü
    önceden hiçbir beklenti yoktu
    kışı bitirmiştik
    sirkeciden kadıköye vapurla okuldan eve dönerken yanımdaki arkadaşlarıma havaya bakıp yarın kar geliyor dedim
    tabii herkes gülüp geçti
    akşam olduğunda telefon çalmaya başladı kutlama mesajları geliyordu
    o zamanlar modellere bakma şansımız olmadığı için havaya bakıp anlamaya çalışırdık
    sabah kalktığımızda kırç yağmıştı ve arabalrın üstü zımpara gibi buzdu
    ardından kar başladı ve direkt tuttu
    bir gecelik ısı düşüşü 15 derecenin üstündeydi

1985 ve 1987 kışlarını lise yıllarında yaşamış biri olarak hala daha tekrarını bekliyorum
    özellikle soğıuk olarak 1985i yakalayan olmadı sanırım
    gelecek olan sistem bana o günleri hatırlattı
    o zamnalar bir meteoroloj defteri tutuyordum ve gerçekleşen sıcaklıkları yazıyordum
    85 şubatında sanırım 20li günlerinde 3 gün üstüste -9 -6 olduğunu hatırlıyorum
    şimdi oğlum lisede ve hergün bu sistemi soruyor bana