Beiträge von TC Tayfun Akcadag

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Daha önce de söylemiştim tekrar söyleyeyim.Bir daha 1987 gelmez, normal bir doğa olayı değildi o yağış.Önce ki sene ki çernobil faciasıyla ilgisi var.Bakıyorum her yerde 1987 bekleyenler var ama hayal kurmayı seviyorsanız bir diyeceğim yok.

1985 inde mi çernobil ile ilgisi var sizinle aynı fikirde değilim elbette gelebilir bu kış olmasa bile önümüzdeki kışlar olabilir

I know the story changes every 6hrs but it makes for such nice eye candy. That would be a very interesting solution

0Z GFS predicts strong warming of tropospheric polar cap height, bullish signal for -AO/more extreme winter weather

Arkadaşlar Judah ın bugünkü mesajı yorumunuz ne?

Semih Bey ne der bilemiyorum önce bu hafta sonu bir serinleme olacak gibi sonra çok ufak bir toparlanma arkasından 24 ü hafta sonundakine göre nispeten soğuk ve yağışlı olacak gibi ancak 24 üne daha 8 gün var konuşmak faydasız şimdiden derim. Bu arada yarın bugüne göre serin olacak gibi.

evet hocam GFS güncellemesine verelim konuyu ... benimde küçük bi ricam var GFS güncellemesi ne çıkarsa çıksın lütfen 1 güncellemeyle kış bitti demeyelim hocam ''kış bittici'' arkadaş istemiyoruz verilere göre yorumlarımızı yapalım
    güzel bir güncelleme olması dileğiyle selam ve saygı ile

[font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]20 ŞUBAT 1.Cemrenin Düşmesi (Havaya)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]23 ŞUBAT Fırtına (2 gün)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]27 ŞUBAT 2. Cemrenin Düşmesi (Suya)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]01 MART Fırtına[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]06 MART 3.Cemrenin Düşmesi (Toprağa)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]11 MART Berdül’aczin Başlaması, Kocakarı Soğukları (Daha çok yaşlıların[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]etkilendiği kemikleri sızlatan görece soğuklar)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]12 MART Hüsun Fırtınası ( Tabiatı Mülayim olan)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]15 MART Fırtına[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]17 MART Bardül’aczin sonu[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]23 MART Koz Kavuran Fırtınası (2 gün) (Kuzey Ege ve Marmara’nın batı[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]kesiminde etkili olan lodos fırtınası)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]26 MART Çaylak Fırtınası (Kış sonunda veya başında olan öncü/artcı fırtına)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]29 MART Fırtına[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]30 MART Fırtına (3 dokuzların ikincisi)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]08 NİSAN Kırlangıç Fırtınası (2 gün) (Kırlangıçların Anadoluya geliş zamanı) [/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]09 NİSAN Fırtına (3 dokuzların üçüncüsü)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]11 NİSAN Fırtına (2 gün)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]16 NİSAN Kuğu Fırtınası (3 gün) (Sayılı sert fırtınalardan birisi)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]21 NİSAN Sitte-i Sevr’in başı (Güneşin Sevr burcunda girdiği dönem)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]26 NİSAN Sitte-i Sevr’in sonu (Güneşin Sevr burcundan çıktığı dönem)[/font]
    [font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]29 NİSAN Fırtına (3 gün)[/font]

[font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]Bu fırtınalar çok önemli ve gerçekleşmesi yüksek fırtınalardır. Bu fırtınalarda özellikle mart için söylüyorum kar yapma olasılığı yüksek. Bu takvimde ilk önceleğimiz 23 şubat sanıyorum 2 günlük fırtına olmalı. 27 şubat hatta 1 mart daki fırtınalar boş geçebilir yani hava biraz ısınabilir. Sonraki hedefimiz 4 5 mart olmalı. Sonra ısınma hemen arkasından 11 mart kocakarı soğukları 2 3 gün devam eder sürpriz yapabilir 1982 martından bu yana çok sürpriz yaptı. Her neyse 22 mart mart dokuzları başlar. 3 tanedir oldukça etkilidir kar yağışları görülebilir (2003 mart en belirgin örneği) 30 mart fırtına 3 gün ayrıca mart dokuzlarının 2. si (30 mart-2 nisan 2005 kar Istanbul da) 9 nisan Fırtına (3 dokuzların üçüncüsü/ kar yağabilir (8 nisan 2003 Istanbul da kar yağışı. 20-25 nisan Sitte-i Sevr[/font][font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif] bir soğuk yaparki sormayın tekrar kalorifer yaktırır, odun kömür aldırır. Istanbul da güzndüz 5 6 derece düştüğünü ve 5 gün boyunca etkili olduğunu bilirim. 1979 Nisan ayını inceleyin. Sonuç olarak aslında dolu dolu Nisan sonuna kadar kış havaları devam eder.[/font]

[font='Trebuchet MS', Arial, sans-serif]Eski takvime göre kış burda bitmez [/font]

Ben cemreleri niye seviyorum bilirmisiniz genelde cemrelerde hep kar yağar hani 20 si yağmazsa 27 si yağar yada ne bilim 5 mart civarı yağar. 20 23 şubata kadar illaki hava koşulları değişecektir. Bu gün modellerde dikkatimi çeken bir şey var 13 şubata kadat açık mavi renklerin marmara üzrinde olması, yağışda eklenirse çok harika olur gibime geliyor. İsterse yağışlı hava orta akdeniz den gelsin önemli değil. Güneşin açıp toprağı ısıtmasından daha iyi. Bu ayda havanın açması sıcaklığın 19 20 derecelerece çıkması toprağın ısınması demektir. Bunun üzerine yağacak kar tutsa dahi toprak henüz sıcak olduğundan kolayca erir. Ayrıca şubatı karsız kapatırsak havalar da sıcak giderse eğer ki ben olasılık vermiyorum Mart ayında yağacak kar sadece göz zevkine hitap edebilir.

Bundan önceki yazımda da belirttiğim gibi soğuk ve yağış çakışması ve kar için olağan şartların oluşabilmesi kısmen bugün saat 07:00 ile 16:00 arasında istanbul anadolu yakasının yüksek ilçeleri için oluşabilir, ara ara kara dönen kky sağanakları görebilmeyi bekliyorum. Onun dışındaki ilçeler için soğuk, rüzgarlı ve ıslak bir C. Tesi günü geçecek...

-8 giriyor sen ne diyorsun

Aynen öyle,yalnız ben bu kış ne kadar zor bir coğrafyada yaşadığımı anladım.Önce sistem gelmesi için uzun vadede model,diyagram vs.takibe başlıyoruz.Ardından sistem kesinleştiğinde kendi bölgemiz ne kadar kar alır diye sınırlı alan modelleri vs. takip ediyoruz.Birde kuru soğuk çekme korkusu da var özellikle nem sıkıntısı çeken bir yerde yaşıyorsanız.Bu 22 ocak kazığını da uzun yıllar unutamam herhalde.

O haritayı şimdiden oraya koyan da kabahat şimdiden konurmu o

Dunya ikliminde degisimi saglayan etkenlerin basinda okyanuslar, volkanlar ve gunes aktiviteleri gelir. Dunya ikliminde uzun ve kisa zaman dilimlerini kapsayan soguma ve isinma donemleri olmustur. Ornegin 1645-1715 yillari arasinda guneste maunder minimum gerceklesmis ve kuresel iklim sogumustur. 1790-1830 yillari arasinda ise maunder minimuma oranla daha az etkili olan dalton minimumu gerceklesmistir ve yine iklim soguma trendine girmistir. Gunes aktivitesi ve iklim konusuna basliyoruz.

Bu basliga ''Saol ,eline saglik ,basarilar ,bencede soguma olacak vb gibi yorumlar KESINLIKLE yasaktir. Yasaga uymayanlar cezalandirilacaktir. Bu baslikta sadece gunes aktivitesinin iklime olasi etkileriyle ilgili bilgiler veriler dokumanlar ''aciklamasi yapilarak''paylasilacaktir. Bu konuda bilgisi olanlar paylasimda bulunabilir(bilimsel veriyle) onun disinda dedigim gibi hersey yasaktir. Herhangi bir bilgisi olmayan okuyup gecsin'' tesekkurler..

Semih Bey yazın bu aktivetisi etkili olurmu yani yazın kısa ve serin olurmu merakım o sıcak valar çekilmiyor artık