Beiträge von SnowPaladin03

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

2023 Yılı bitti şehirlerimize düşen yağışlara bakalım. Kötü başlayan sene ilerleyen zamanlarda yağışların artmasıyla normallerin üstü yağışlarla kapanmasına vesile oldu.

ANTALYA:

En kurak geçen ay(lar): Ağustos ve Temmuz(0 mm.)

En yağışlı ay: Ocak(369.5 mm.)

Senelik toplam yağış: 1225 mm.

DENİZLİ:

En kurak ay: Temmuz(0.7 mm.)

En yağışlı ay: Mayıs(157.7 mm.)

Senelik toplam yağış:679.5 mm.

ESKİŞEHİR(Havalimanı):

En kurak ay: Ekim(1.4 mm.)

En yağışlı ay: Mart(102.6 mm.)

Senelik Toplam yağış: 451.2 mm.

AFYONKARAHİSAR:

En kurak ay: Ekim(8.4 mm.)

En yağışlı ay: Mayıs(211.2 mm.)

Senelik Toplam yağış:594.4 mm.

KÜTAHYA:

En kurak ay: Ağustos(1.5 mm.)

En yağışlı ay: Kasım(127.7 mm.)

Senelik Toplam yağış:677.4 mm.

ISPARTA:

En kurak ay: Ağustos(3.1 mm.)
    En yağışlı ay: Ocak(125.3 mm.)

Senelik toplam yağış:582.6 mm.

BURDUR:

En kurak ay: Ağustos(0 mm.)

En yağışlı ay: Mayıs(138.9 mm.)

Senelik toplam yağış: 555,6 mm.

12 Aylık Kuraklık Haritası

Eskişehir de en son 2014'te sağlam kar almıştı. 21 yaşındayım, böyle arabaların üstlerinin full kaplandığı hatırladığım tek sistem 2014 sistemi idi.

İstasyoner cepheydi kısa mesafede büyük farklar oluşmuştu. Bilecik rekor kırıp 80 cm. Kütahya 55 cm(Rekora 5 cm. kalmıştı), Eskişehir'de rekor kırıp 45 cm. almıştı. Ama mgm ne yaptıysa onu sonradan sildi. Şimdi 26 ocak 2006 30 cm. yazdılar.

Çok ilginçtir ki, ECMWF ve GFS 13-14 sistemini net olarak görmüyor. UKMO ve GEM gibi güvendiğim modeller ısrarla 13-14 sistemi için iç Ege ve Eskişehir'e aşırı kar veriyor. Özellikle GEM 40-50 cm'ye yakın kar veriyor. Bir de Eskişehirin neden iç Ege bölümüne alınmadığını düşünüyorum. Her sistemde İç Ege ile birebir aynı kaderi yaşıyoruz. İç Anadolu bölümünden çıkartılıp İç Ege ve Eskişehir şeklinde değiştirilebilir bu konunun ismi.

schutzstaffel  KarTutkusu03

Katılıyorum bencede Eskişehir'in diğer iç Anadolu şehirleri ile hiç alakası yok.

Bu arada miyop gfs'yi uzun vadede çok takmayın kafaya. UKMO-GEM bir şeyler vermişse ECO'da benzer hareket edecektir. Uzun aradan sonra özlenen günler gelebilir. Bartın'dan heyecanla takip ediyorum. Hakkımızda hayırlısı 10 seneye yakındır Afyon-Kütahya-Uşak-Eskişehir 50+ sistem yaşamadı.

2017-2019 ve 2020'de Kütahya 35-40 cm. alsada orası da yarım metreyi 2015'ten beri göremiyor.

İllere göre hava durumu sonuçları (5 Ocak 2015)

2015 1 Ocak Kütahya. :hfyeni (29): :hfyeni (29): :hfyeni (29):

Elinize sağlık hocam SnowPaladin03

Derin bir iç çektim bu gibi bir sistem bi daha gelir mi bilmiyorum son yıllarda hiçbir sistem yanına bile yaklaşamadı bu efsanenin bu sene her ne kadar potansiyelli olsa da sürekli ertelenen desenler bozulan senaryolar vs tıpkı geçen seneyi hatırlatıyor

Ocak ayı özlediğimiz hasret kaldığımız o sistemleri yaşatır inşallah

SSW ihtimali güçlü bu da kutupsal girdapların aşağı enlemlere ineceğine işaret. Asıl soru Avrupa mı biz mi? İşte ona bakacağız. Ama süreç 2014-2011 Aralığa baya benzer gidiyor. Ocağın 2. haftası ve sonrası her şeye gebe. O sene bu sene Allah'ın izniyle. El-ninolu senelerde genelde Akdeniz havzasında yağış açısından bir sıkıntı olmaz. Ufak nüanslara takılmazsak özlenen sistemlere kavuşacağımızı düşünüyorum.

ECMWF zonal rüzgar verisi.

Sat 16 Dec 2023

Bu arada 23-27 Aralık gibi belki bir sistem görebiliriz. 2-3 gün daha beklemeliyiz netleşmesi için.

Elinize sağlık hocam SnowPaladin03

Derin bir iç çektim bu gibi bir sistem bi daha gelir mi bilmiyorum son yıllarda hiçbir sistem yanına bile yaklaşamadı bu efsanenin bu sene her ne kadar potansiyelli olsa da sürekli ertelenen desenler bozulan senaryolar vs tıpkı geçen seneyi hatırlatıyor

Ocak ayı özlediğimiz hasret kaldığımız o sistemleri yaşatır inşallah

Nerdeyse 10 sene olacak. Bu kadar uzun süreceği hiç aklıma gelmezdi.

10 Şubatı 11 şubata bağlayan gece ve 11 Şubat öğle arası sistemin en yoğun kar yağışını almıştık. Sıcaklık ise -4/-5 derecelerde seyrediyordu. Kar kalınlığı gece 11 gibi 30 cm. iken 11 şubat sabah 55-60 cm. 11 Şubat öğlen ise 65 cm civarı olmuştu.

11 Şubat öğlen hafifleyen kar 11 Şubat akşamüstü yoğunlaşarak yoğun bir biçimde 12 Şubat 2015 sabaha kadar devam etti. 12 Şubat ikindileyin tekrar başlayan kar akşam etkisini arttırdı ve akşam tipiye dönmüştü. 13 Şubat sabah sistem sona ermişti. Yakın zamanın efsanesidir. O sistemden beri kışın bir efsane sistem alamadı Afyon.

Biraz arşivimi açayım 2015'te en vurucu sistem olan 9-12 Şubat 2015 sistemi fotoğrafları: Bu sistemde hava 2 derece daha soğuk olsaydı rekor bile kırabilrdik. Yağış açısından 10 numara sistemdi.

10 Şubat sabah saatleri

8-10 cm'lik örtü vardı.

10 Şubat ikindi saatleri.

10 Şubat akşam kar yağışı etkisini iyice arttırdı ve havanın soğumasıyla (-3/-4 derece) olmasıyla birikim hızla artıyordu. Hatırladığım kadarıyla 10 şubat gece 11 gibi 30-35 cm. civarı kar vardı.

Işığa bakarsanız yoğunluğu görebilirsiniz. 11 Şubat bir dahaki mesajda olacak.

Bu modellerle 120 saat sonrası için tahmin yapmak çok zorlaştı artık nerelerden nerelere geldik bu değişimler uzun zamandır hep aleyhimize oluyor veriler jet hızıyla değişiyor

Aralık ayından pek beklentim yoktu zaten ama Ocak ayında bu belirsizliklerle hop oturup hop kalkacağız 48-72 saatlerde çok kazık yiyecek ya da sevineceğiz inşallah seviniriz

Geçen sene Şubat sistemini örnek verebiliriz gerçi deprem felaketi yaşamıştık tadı çıkmazdı zaten. Bu vesileyle deprem sebebiyle hayatını kaybedene vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralananlara acil şifalar diliyorum.