Beiträge von İsmail İnci

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

salı gecesi, çarşamba günü öğlen saatlerine kadar olan süreçte Trakya daki kar yağışalarına dikkat!! salı gecesi çarşamba sabahı tüm Trakya ve Çanakkale kar yağışlı..

Gece saatlerinde ve özellikle sabaha karşı gelibolu, evreşe, şarköy, malkara, hayrabolu ve çevrelerinde kar yağışı yoğun olacak.

daha önceki yorumumda gfs nin özellikle ortavadeli tahminlerinin daha tutarlı ve takip edilmesi gerektiğinden bahsetmiştim, ecm ısrarla mevsime göre kuvvetli soğuğu indirmesi biraz düşündürücüydü,, olamaz mı ? olabilirdi tabiki ama modellerin hem fikir olmamaları gfs sürekli bu sistemi vermemekte ısrar etmesi gözardı edilemezdi, son durum trakya yine kar alacak çanakkale yüksekleri kar alacak, ancak bölgemizin diğer kesimleri için kar olasılığı kalkmış durumda, kısa ve orta vade için gfs yine çok dikkatli takip etmemiz lazım biliyorsunuz 850ph marmaranın kıyı kesimleri dahil -6 demek kar demek ve çok uzakta değil trakya ya kadar sokuluyor salınım yapabilir ecm den ziyade yine son sözü gfs söyleyecek daha herşey bitmedi

gfs takip etmek şart, ben bu sistem için yine son sözün gfs den geleceğini düşünüyorum, uzun vadeli tahminlerini abartılı bulduğum bir model ama kısa ve orta vadede ısrarlı davrandığı zaman çok başarılı, o yüzden bir kaç güncelleme daha takip edip az çok şekli belli edecektir, ecm mevsime göre güçlü bir sistem indirdi onun değişmesini daha olası görüyorum tabi ki gönlümüz ecm den yana ama gfs orta vadede dikkat etmek lazım

yıllardır modelleri takip eden birisi olarak siteyede ilk kurulduğu yıldan itibaren üye olmuş biriyim sürekli arkadaşların verilerini paylaşımlarını takip ediyorum fakat yorum yazmadım, sabah güncellemesinde ecm mevsime göre erken ama bir o kadarda güzel bir sistem verdi ama gfs buna uymadığı takirde bu sisteme pek güvenmiyorum, öğlen gfs güncellemesinde bir ışık olmalı, hatırlayın geçen sene son beklediğimiz sistem ecm bize indirdi diğer modellerde ama gfs ısrarla inatla batı avrupa dedi ve o müthis sistem batı avrupaya gitti, Gfs beklemek lazım hayrlı günler