Beiträge von alibalikci2003

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Mgm nin 5 günlük tahmininin altında 1.ve 2.günler için %80-90 tutarlılık, diğer günler için %65-80 tutarlılık vardır diyor. Devletin bir resmi kuruluşunda kurumsal bir yapıda yapilan tahminlerin tutarlilik yüzdeleri gösteriyor ki tahmin kolay bir şey değil. 5. Gün için %65 diyorsa mgm 17 gün önceden tahmin yapmak zordur ve yanılma payı ne kadar yüksektir dusunmek gerekir. Eleştirel yaklaşanlar malesef meteorolojiyi bilmeden yazıyorlar. Kuran-i kerimde ayet var bu konuda 3 şeyi bilemezsiniz diyor . Çocuğun cinsiyetini , yağmurun ne zaman yağacağını, kıyametin ne zaman kopacağını. Tahmincilerimizin daha rahat yanilmaktan çekinmeden tahmin yapmalari çok değerli bir durum bana göre.

Yıl 1987. 4 Mart 1987 beşıktaş dinamo kiev maçı var. Liseye gidiyorum. Macı izlemek için plan yaptık okuldan kaçacağız. Akşam hava durumu istanbul için 18 derece demişti hıc unutmam. Kayisdaginda tek katlı catili bir evimiz vardı. Sabah kalktim inanılmaz rüzgarla birlikte tipi şeklinde kar yağıyordu. Okul tatil Macta iptal oldu Günlerce yağdı. Bahçe duvarları görünmez oldu. Kayisdaginda 2 metre civari kar vardi. Camlarda buz çiçekleri oluştu. Gece -13 ler yaşandı. Efsanenin başladığı tarih 4 mart. Istanbulda kış mart sonuna kadar bitmez.