Beiträge von api_alper

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Bugün de sıcaklık beklenenden düşük gidiyor ama tabi ki kar sınırının üstünde ki bu da çok normal. O yüzden yağış ne kadar geç girerse(gece saatleri hatta yarın sabah saatleri) o kadar iyi diye düşünüyorum. Aliağa civarı için söylüyorum şuan zaten yağış havası yok aman olmasın da geceye saklasın kendini :)

Bugün kar sınırı beklenenden epeyce daha düşük oldu, misal aliağa 4 derece şuanda ki 2 saat önce 9 derece idi. Ve şuan yağış kesiliyor ama kesilmeden önce dönem dönem kky şeklinde gerçekleşti. Muhtemelen 250-300 rakım ve üzerinde kar görülmüştür ancak örtü yapmamıştır(aliağa bergama özelinde konuşuyorum kuzey izmir yani). Modellere göre bu seviye 500-600 civarı idi. Bugünü böyle yaşayınca pazar günü için heyecanlanmamak elde değil :)

Aliağa da yağış başladıktan kısa süre sonra sıcaklık 8.5 lardan 5.8 dereceye düştü, kabaca 3 derecelik bir azalış. Aynı senaryoyu ctesi gece ve pazar günü de bekliyoruz 🙂 az önce PergamoN üstad paylaşmış şuan ecm nin öngördüğüne yakın gidiyor diye, bakalım pazar günü de öyle mi gidecek yoksa tatlı bir sürprizle karşılaşacak mıyız

Dün PergamoN hocamız çok güzel açıklamıştı soğukların neden zayıflama eğiliminde olduğunu ve gün geçtikçe modellerde daha da zayıflayacağını, tebrik ve teşekkür ediyorum kendisine. 3-4 şubat günlerine gelirsek merkezi zaten geçtik ama yükseklerde de kar olma ihtimali giderek azalıyor bence. Kar görmek isteyen yine Spil'e gitmek zorunda kalacak gibi malesef

850hpa herşey demek değil arkadaşlar, 16 ocak 2021 de izmir merkez şakır şakır yağmur alırken aliağa-bergama hattı güzel kar almıştı ve o gün aliağada 850hpa sıcaklığı -2 -3 civarında idi. Merkezde 0 seviyesinde kaldı ve kara dönemedi. Yani bazen - 6 lar bile yeterli olmazken bazen de -2 de kar olabiliyor ama bu neye göre oluyor işte onu hatırlamıyorum ama o zamanlar 2 sene önce PergamoN hocamız çok güzel anlatmıştı.

O cuma sabahı vurması beklenen şey ne öyle 😯 napalım gondolları hazırlayalım mı? Çünkü şöyle bir geçmişe 2 şubat 2021 deki yağış verilerine baktığımda gördüm ki hem gfs hem de ecm bunun kadar kuvvetli vermemiş ki 2 şubatta izmir tarihinin en büyük sel felaketlerinden biri olmuştu. Bu ondan da kuvvetli gözüküyor. O gün hayat duracak gibi özellikle İzmir'in kuzeyinde

Ecm kar haritası izmiri de boş geçmemiş gibi gözükse de sıcaklık yeterli değil, o sıcaklıklara nasıl kar vermiş anlayamadım. Gfs deseniz zaten bambaşka telden çalıyor. Gem deseniz bi başka. Sabah akşam model takip etmekten çürüdüm, yolda yürürken gökyüzüne bakıp basınç izobarları falan görmeye başladım. Ben bi süre ara vereyim en iyisi 😀

Arkadaşlar bana mı öyle geliyor bilmiyorum karsızlıktan algılarım kapanmış olabilir ama günlerdir şu sistem sürekli +240h lar civarında görünüyor ve ben her sabah aynı güne uyanmış gibi hissediyorum 😀 günlerdir bakıyorum ve diyorum ki sisteme daha 240saat var. Zaman mı geçmiyor yoksa feci şekilde birileri tarafından oyalanıyor muyuz zaman mefhumunu kaybetmiş gibiyim

Arkadaşlar selam herkese, kar ihtimalleri başladı ben de damladım siteye 😀 Yılların kar takipçisi olaraktan ilk önce şunu söylemek istiyorum, şu biladerinho yu alın kardeşim şurdan adam inanılmaz ya varlığı karı kaçırıyor 😀😀

neyse şaka bi yana şunu söylemek istedim çok uzun zamandır model takip ederim, bırakın 240h ları, defalarca 72 lerden sistem kaçırdığımızı hatırlıyorum. O yüzden heyecan güzel ama çok da bir anda aşırı umut bağlamamak lazım.

Ama yine de şu ecm control ün sunduğu o inanılmaz görüntüyü de kolay kolay görmüyoruz onu da ss alıp kaydetmenizi öneririm muhtemelen vade yaklaştıkça bambaşka bişeye(bizim için olumsuz) dönüşecektir. Bakıp bakıp hayal kurarız hey gidi beee şöyle gelseydi 30cm kar olurdu falan diye ☺️

Neticede çok kötü bir kış başlangıcı hatta neredeyse ilk yarısı geçirdik, taaa 240 larda sistem görüp heyecanlanmak da hakkımız. Tahminim bu sistem ötelene ötelene ve gücü kırıla kırıla 1-2 şubat gibi anca gelecektir(bugüne kadar hep böyle oldu). Dileğim ise bir kez olsun bizi şaşırtması ve 28-29 gibi gelip o sinoptik ile bizi gırtlağımıza kadar kara gömmesidir. Haydi hayırlı takipler, kış başlıyor 🙂

Karadam35 şimdi şöyle bir durum var, konuyu da çok tartışmaya döndürmek istemiyorum sadece derdimi anlatıcam. Şaka olduğunun az çok farkındayız zaten en azından ben farkındayım. Ancak bu şaka öyle hassas bir konuda ki, hadi 1 yaptın 2 yaptın insanlar okudu geçti. Ama her sayfada senin bu şakan olunca bi tık sinirlendik yani. Totemini kendi içinde de gayet güzel yaşayabilirsin. Şimdi şöyle düşün çok çok heves ettiğin ama bir türlü olmayan bişey var ve bütün bilimsel veriler bunun yine olamayacağını söylerken biri çıkıp sana diyor ki "ya rahat ol kardeşim olacak ya" ve bunu ısrarla söylemeye devam ediyor. böyle bi durumda sen ne hissederdin ? lütfen biraz empati.

Şu Karadam35 nickli arkadaşımızın bi kulağını mı çekersiniz naparsınız takdir sizin ama şakanın suyunu çıkarmaya ve sinir bozucu olmaya başladı. Bu sene kaç kere kuru soğuk yemişiz zaten moraller bozuk canımız sıkkın, bi de her sayfada bu arkadaşın yok sürpriz olacak yok kar yağacak mesajını görmek artık beni iyice gıcık etmeye başladı. Engelleyebiliyo muyuz, engellersek mesajları görünmez oluyor mu o konuda da bi fikir verirseniz süper olur