Beiträge von TC.Army

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Kış yeni başlıyor gibi, önümüzdeki 20-25 gün soğuk ve yağışlı geçmekle birlikte, bir çok yerde ciddi kar yağışlarının olduğu ve bence son yılların en sert kış döneminin yaşandığı günler olacak.

Yaklaşık 1 aydır bu sistemin geleceğini söyleyen başta @4 Şubat ve @Cold.EFso üstadlar, onların yorumlamalarını kanıtları ve bilgi birikimi ile destekleyen @catalcaradar üstad olmak üzere tüm üstadların emeklerine sağlık.

Yaklaşık 1 aydır aynı görüşteyim, sabah çıkan endekste sevinip, akşam çıkan endeskte üzülmedim, bu sistemin gelmesi daha öncede bir çok kez söylediğim gibi kesinleşmiştir artık. Gayet rahat bir şekilde ve sabırla sistemi bekliyorum.
    Tarım için önemli olan 15 Mart sonrası döneme kadar soğuk ve bol karlı günler var önümüzde.
    Cuma en geç cumartesi günü, üstadlar sistemle ilgili yeni konular açıp bizleri aydınlatacaklar.
    2018 Kışı, yaptığı finalle hafızalarımızda yerini alacak.

Teşekkürler @catalcaradar ,
    Emeklerine, yüreğine sağlık.

Meteoroloji bir tahmin bilimidir ve birçok bilim dalı gibi kesinliği yoktur. Ancak bu konuda uzmanlaşmış bilimadamları bilgi ve birikimleri ile gerçekleşmesi en muhtemel tahminleri günler öncesinden yaparlar.
    Tahmin ister gerçekleşsin, isterse gerçekleşmesin, Hem bilimadamlarına hem de amatör araştırmacılara saygı duymaktan başka söz hakkına sahip değiliz.

Son söz olarak, bol karlı günlerin yaşanacağı sistem hatta sistem zincirlerinin geldiğine dair sinyaller hala çok güçlü bir şekilde devam ediyor. Sabırla bekleyeceğiz.

Şimdiden söyleyeyim Müjdemi isterim :)

Cuma en geç cumartesi günü üstadlar yeni konular açacaklar ve gelen bol yağışlı sistemi anlatacaklar. İşte o zaman bizim sokağa kaç cm sorularını sorabileceğiz.

Endeksler yine hafiften doğulamaya başladı :)
    Birazdan yine bayram yerine döner burası, ben hala rahatım bir değişiklik yok inançlarımda.
    Önümüzdeki hafta sağlam kar yağışı alacağız.
    15 Mart’a kadar 1 hafta okulları tatil edecek kadar sağlam :)

Bu sistemin adı @4 Şubat & @Cold.EFso sistemidir.
    Herkesin kısa kolluları dolaplardan çıkarmaya başladığı anlarda dahi düşüncelerinde ısrar ettiler.
    Sizlere ve sisteme olan inancımı hiç yitirmedim.
    Emeklerinize sağlık...

Şimdi 29 Şubat - 15 Mart arası en az 1 haftalık okul tatili açıklamalarında sıra, iddiaya bile girdim, oda olacak :)

Merhabalar;

Afrin operasyonumuz için yorum yapacak arkadaşların, önce 30 Ekim 2014 tarihli gazeteleri okumalarını ve 29 Ekim 2014 tarihinde yaşananları öğrenmelerini dilerdim.
    Türkiye'de siyaset günübirlik yapılabilir, bunu kabullenemesem de, artık diyecek söz bulamadığım için yorum yapmıyorum.
    Ancak uluslararası siyaset günübirlik yapılamıyor, bugün yediğimiz hurmaların 3 yıl 5 yıl değil 25 yıl sonra tırmalamasını çekiyoruz.
    O nedenle bugünü yorumlarken, dünü öğrenmemiz şart.

Saygılarımla;

Günaydın;

Sistemin gelmesi artık ihtimallere kalmadı, sistemin gelmesi kesinleşti.

Kimsenin beklemediği bir anda sahneye çıkacak etkenler, tüm tahminleri alt üst edecekler ve
    Endeksler, grafikler, senaryolar ve gfs, ecmf, ukmo gibi alfabenin bilumum harfleri ile yazılan kurumlar beklemedikleri bir anda
    tüm tahminlerini yenilemek zorunda kalacaklar.

Cuma günü tüm tahminler revize edilecek, hatta revize değil, tüm tahminler alt üst edilip yeniden yazılacak,
    sorulardan çoğu bizim sokağa kaç cm yağar şeklinde olacak.

26 Şubat - 15 Mart aralığında en az 1 hafta okulları tatil edecek kadar kar yağışı olacak
    ve 2018 kışı, yaptığı finalle efsane kışlar arasına adını yazdıracak.

Bereketsiz günler geride kaldı artık ve bol karlı günlere doğru geri sayım devam ediyor.
    Sanırım 7 gün kaldı geriye: ) en az bir haftalık okul tatili şubat sonu mart başı olacak gibi görünüyor.
    Ay başındaki bu kış bitmediye olan inancım nihayet bereketle kavuşarak doğruluğunu gösterecek.

Bana amerikan filmlerindeki papaza günah çıkartma sahnesini anımsattığı ve arada sosyal medya, web sayfası yada başka herhangi bir aracı kullanmayı doğru bulmadığım için, arzımı ellerimi açıp direk yaradana yakararak istiyorum.

Birden fazla kar fırtınası yaklaşıyor efendim.

Bu alarmları duyacak, görecek ve okuyacağız.
    Her ne kadar kaçıncı sayıda bilmesem de, geri sayım başladı. :)

Mevsimler kayıyor gibi sanki, kim bilir belki de dünyanın manyetik kutbundaki kaymalar bunda etken oluyordur.
    Neticede, dünyanın güneşe yakın olduğu zamanlardayız ve güneş açısı nedeniyle soğuk günler yaşıyoruz, belki de bu manyetik kayma mevsimlerde de kaymaya neden oluyordur.

Kış gerçekten de yeni başlıyor gibi, uzun soluklu soğuk bir döneme ve bol yağışlı günlere geliyoruz.

Hala ısrarcıyım;
    Karın ilk yağdığı gün, İBB yine hazırlıksız yakalanacak, trafik keşmekeşi yaşanacak ve ben Leventteki işimden Bahçeşehirdeki evime yine 10 saatte gideceğim.
    Araç torpidosuna attığım kraker ve bisküviler, koltuk altına koyduğum sularla bu sefer daha tedarikli olacağım.:)
    O kadar yağacak ki, okullar en az 1 hafta kar tatili yapacak.

Tarih tekerrürden ibaret ise, 4 Mart 1987 'nin tekrarı da mümkündür.
    Ocak Şubat aylarındaki meteorolojik durumlardaki benzerlik o tekerrürün bu sene olabileceğini gösteriyor.
    Yineliyorum, bu sene en az 1 haftalık bir kar tatili gelecek İstanbul'a. :)

@4 Şubat , @Cold.EFso
    Verdiğiniz emekler, yaptığınız paylaşımlar ve en önemlisi nefes aldıkça umudun sürdüğünü gösterdiğiniz için teşekkürler.
    Emeklerinize, yüreklerinize sağlık, sağolun varolun.
    Şimdi modeller ışığında, sizlerden efs, gfs ve bilimum alfabe grupları cahil cühelası benim bile anlayabileceğim şekilde yorumlarınızı rica ediyorum.
    Teşekkürler.

Gönlüm ferah, bu haftayı aksilik çıkmadan ve kazasız belasız atlatıp sistemi cebimize koyacağız. Vuslata geri sayım başladı :)

Emeklerinize sağlık üstad;
    Dediğiniz gibi kış henüz bitmedi, 17 Mart'a kadar kış devam ediyor, şu ana kadar yağışlar pek kışa yakışır gibi olmadı, bereketsiz bir sezon oldu.
    Ancak bundan sonra bereketli ve bol karlı günler gelmemesi için hiç bir neden yok.
    Bereketli, bol karlı hatta 1 hafta okulları tatil edecek kadar bol kar yağışlı yarınlar mutlaka gelecek.