Posts by egemanjk

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

  Beykoz Kavacık'tan anlık olarak bildiriyorum. Sabah Çekmeköy'deydim ve ardından Yenikapı'da fuara katıldım. Çekmeköyden ayrıldığımdan beri hiç kesilmeden yağan bir yağmur vardı. 4-5 dakikalık aralıklarla aşırı şiddetli yağışa maruz kaldım. Arabanın içine kadar su geliyordu. Dönüş yolunda da Göksu deresi ve Anadoluhisarı civarında su basmayan cadde kalmamıştı. Belediye otobana bağlanan yolu kapatmış durumda şu an. Eve kendimi şimdi atabildim. Kedim de 12 derecelik havada üşümüş olacak ki dolabın içine girip yatmış :(. Hemen doğalgazı açtım.

  Kavacık’ta hava 5.6°, yaklaşık 30 dakikadır modellerde gözükmeyen yağmur yağıyor. Akşam saatlerinde yine böyle bir yağış yakalarsak soğukla birlikte kar yağışına dönüşme ihtimali olduğunu düşünüyorum.

  Hava durumu olarak oldukça etkin bir dönemden geçiyoruz. İlkbahar'ın sonundan beri ihtiyacımız olan yağışlar Kasım ayında geldi ve ardı kesilmeden devam ediyor. Soğuklar geç geldi evet ama bir anda mevsim normallerinin üzerine çıkan yağışlarla geldi. Bu bizim için büyük bir şans. Kasım ayında 2 hafta üst üste kar yağışı ihtimali olan sistem gördük. Bu sistemler ne kadar heyecanlandırıcı olsa da tehlikeli seviyeye ulaşan bazı değerler de oldu. Olacak gibi de duruyor. Basınç ve rüzgar değerleri insan hayatını etkileyecek düzeye ulaştı sistemlerde. İkinci kez 100km/h sınırını aşabilme ihtimali çok kuvvetli olan bir fırtına geçişi yaşayacağız. Kar ihtimalini konuşmak ne kadar tatlı olsa da, işin bu yönünü de yakınlarımıza aktarmamız gerekiyor. Ayrıca yine 1 hafta sonra kar ihtimali içeren bir sistem daha yola çıktı. Güzel, yağışlı bir kışa giriyoruz gibi gözüküyor. Fakat bunun yanında bu ay gözlemlediğimiz ekstrem seviyesinde seyreden bazı parametrelerden de haberdar olup başta MGM olmak üzere birtakım önlemler almalıyız. İnsanımız rüzgardan, devrilen ağaçtan, soğuktan ve selden hayatını kaybetmemeli. İyi günler, iyi forumlar dilerim herkese.

  UKMO saatte 152 km/h'e varan rüzgar vermiş.

  1. derece kasırga için sınır 119–153 km/h

  2. derece kasırga için sınır 154–177 km/h.


  Tropikal fırtına ile başladığımız sisteme 2. derece kasırga sınırındaki rüzgar hızlarıyla devam ediyoruz. Ne kadar heyecan verici olsa da endişe verici olduğunu unutmamak gerekli. Şimdiden uyarılar başlamalı.

  https://www.cumhuriyet.com.tr/…sa-surede-yapiyor-2141281


  Yakında GFS ve ECM'yi kaale almayız umarım :)


  Modeller için yapay zeka geç bile kalmış olabilir. Bu kadar yüksek yanılma oranları can sıkıyordu bakalım ne gibi etkileri olacak.

  Bu alıntıya bir model örneği ekleyelim.

  Ekran kartlarından bildiğimiz NVIDIA'nın öncülüğünde oluşturulmuş bir ''AI'' Modelinin bu pazar günü beklediğimiz siklon için MLSP ve 850 hPa rüzgar hızı grafiği.


  Bu linkten siz de NVIDIA ve Google tarafından oluşturulmuş AI sistemlerinin ECMWF desteğiyle hazırlanan modellerine bakabilirsiniz.

  ECMWF | Charts